Konec světů

by Erik Kriššák

4001 A.D. (Valiant, 2016) #1-4, Rai: 4001 A.D. (Valiant, 2016) #13-16, 4001 A.D.: Beyond New Japan (Valiant, 2016), 4001 A.D.: X-O Manowar, 4001 A.D.: Bloodshot, 4001 A.D.: Shadowman, 4001 A.D.: War Mother

Matt Kindt, Clayton Crane, David Mack, Cafu a další

Koncom minulého roka sa pulty dostali knižné kolekcie udalosti, ktorá hýbala budúcnosťou Valiant univerza spôsobom, za aký by sa nehanbili žiadne apokalyptické japonské sci-fi anime. Píše sa rok 4001 nášho letopočtu a na zdevastovanú planétu zem sa rúti podobne zdevastovaná orbitálna utópia Nové Japonsko…

Kto nepozná komiksovú sériu Rai, venovalo sa jej tu hneď niekoľko článkov, či už môj alebo od Kerama, a preto odporúčam spraviť si obraz predtým, než sa vrhnete na finále v podobe udalosti 4000 A.D. a okolitých doplnkov.

Nebudem chodiť ako kašožrút okolo horúcej pochúťky a rovno prezradím, že ide o skvelé finále. Akčné, monumentálne, divoké a predovšetkým – seriózne ukončené! Anime v úvode som nezmienil náhodou, pretože okrem množstva súbežných dejových liniek je tu aj tá ústredná. Stret otca a syna. Hlavný hrdina sa nasúka do obrieho robota a Nové Japonsko je tiež jeden obrovský živý stroj, štýlovo zaodený do dračieho rúcha. Bitka mechanizovaných titanov, apokalypsa v priamom prenose, no nespomeňte si na všetky tie Neo Genesis evanjeliá alebo Full Metal paniky. Dopad na rodnú hrudu Matičky Zemi bude tvrdý.

Nakoľko tu máme finále veľkého príbehu, v domovskej sérii Rai sa zatiaľ koná historický exkurz na tému – ako sa zrodil ochranca Nového Japonska. V štyroch zošitoch sa dozvieme, prečo sa dobré idey vždy zvrhnú a že aj tie najlepšie úmysly sa časom znetvoria na hrozivú diktatúru. Prebehneme doslova jedným miléniom, a predsa sa vás nezmocní pocit, že je to píliš skratkovité. Naopak!

Krásne sa tu ukazuje, že Matt Kindt si v predchádzajúcich trinástich častiach série vybudoval dokonalé podhubie na to, aby nás mohol už len jemne posotiť a zletíme z Nového Japonska rovno na papuľu aj sami. A ešte mu poďakujeme.

Rai má svoj nezameniteľný vizuál, ktorý má pevne v rukách Clayton Crane. Predstavovať ho azda netreba, jeho počítačová kresba do techno-sci-fi zapadá bez jediného zadrhnutia. Nakoľko bol vyťažený samotným 4001 A.D., pravidelnú sériu dostal na starosť Cafu. A musím uznať, že aj keď päť rozdielov nájde azda i výtvarný antitalent, tak je jeho vklad natoľko presvedčivý, že ho nemožno obviniť z nesúrodosti. Je to zavedený profesionál, aj keď v českých mutáciách komiksov sa vyskytuje zriedka, ba dokonca vôbec. Čo už.

Keďže sa tu bavíme o mainstreamovom americkom komikse, každému musí byť jasné, že udalosť á la 4001 A.D. musí na seba viazať aj doplňujúce „tie-iny“. Ešte šťastie, že Valiant je malé vydavateľstvo, nuž ich nebude toľko, ako v Marveli či v DC. Štyri zošity tvoria náplň knihy Beyond New Japan a ku cti im slúži, že sa snažia obstáť i samy o sebe, ba čo viac, uvádzajú aj novú hrdinku do budúcna.

Spočiatku je to klasika, X-O Manowar a Bloodshot dostávajú n-tú verziu ich možnej budúcnosti, v prvom prípade si rutinu odbili Robert Venditti a Clayton Henry, v druhom Jeff Lemire a Doug Braithwaite. Čiže sa to dobre číta a aj sa na to príjemne hľadí. Vrcholom je však príbeh zo série Shadowman. Spolunažívanie tajomnej rasy z inej dimenzie popri ľudskej, na Zemi, kde človek prežíva vďaka ich energii a na oplátku posiela „dobrodincom“ ľudské obete… Nečudo, že sa to zvrhne na ľudskú  snahu vzbúriť sa voči fungujúcemu rádu a ovládnuť všetky zdroje. Okrem fungujúceho príbehu  od dua Jody Houser-Rafer Roberts ma potešila najmä kresba Roberta Gilla. Kto pozná prácu Seana Murphyho (napr. The Wake alebo Chrononauts), tomu sa ostrý vizuál bude zdať povedomý.

Na koniec je tu príbeh novej hrdinky War Mother, ktorá sa vzoprie svojim úlohám v kmeňovej spoločnosti, aby si vyslúžila hádam aj vlastnú radu vo Valiante. Priznávam, táto postava ma až tak nevzala, hoci komiks to nie je zlý. Scenár má na svedomí uznávaný borec Fred Van Lente, ktorý k nám, už tradične, zatiaľ nezavítal. Oku lahodiacu kresbu načmáral Tomás Giorello, o ktorom som dosiaľ nepočul.

Ak máte radi vedecko-fantastické príbehy, neohrdnete japonskými kulisami a apokalypsa je váš vysnívaný okamih v živote civilizácií, tak je pre vás Rai a 4001 A.D. povinnou jazdou, na ktorú budete radi spomínať.

Příspěvek byl publikován v rubrice Článek se štítky a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *