Konec hry!

by Erik Kriššák

Batman: Konec hry (Crew, 2017)
Scott Snyder & Greg Capullo

Toto bude veľmi krátka recenzia. Všetko, čo ste si kedy priali, aby sa stalo vo finálnom súboji Batmana a Jokera, sa tu stane! Myslíte si, že nie? No dobre, však ja to z vás vyženiem!

Joker je späť! Potom, čo zmizol kdesi v jaskynnom labyrinte pod Wayneovým sídlom, sa naňho čakalo ako na spasenie. Keď uvážim, že aj autori radšej začali riešiť minulosť, než aby sa pohli ďalej (Rok Nula), je jasné, že to nemohol byť koniec. A nebol!

Joker je späť. Jeho tvár je vyliečená, myseľ ani trošku! A pokým doteraz hral podľa pravidiel komiksového sveta, a teda sa vždy nechal nachytať na hruškách, tentoraz na to kašle! Dnes prichádza finálne zúčtovanie! A vo veľkom štýle! Zabudnite na ovocie, podáva sa netopieria sekaná. A je jedno, či ju naservírujú kolegovia z Ligy spravodlivosti alebo smrtiace prostredie zamoreného Gothamu.

Nielen, že je Joker späť, vrátila sa aj veľmi príjemná atmosféra starých dobrých šestákových príbehov. Pamätáte si na doby, kedy sa Batman preháňal po Gothame a snažil sa zastaviť napríklad vzducholoď naplnenú smrtiacim chechtavým plynom? Tak podobný zážitok sľubuje aj táto kniha. Scott Snyder síce uzatvára jednu obrovskú etapu v batmanovskom svete, avšak drsná a nekompromisná podoba dnešného komiksu sa príjemne snúbi s priam familiárnymi náladami. Ani tá trocha mystiky neprekáža, naopak! A je to akčné! A je to mrazivé! A je to priam bezvýchodiskové!

Joker je späť a bez Batmana neodíde! Vyzerá to tak, akoby to kreslil Greg Capullo a veruže hej! Davové scény pôsobia ako lavína, hororové duetá Joker vs. ktokoľvek priam hnisavo vytekajú zo stránok knihy, podzemné inferno zahanbuje kresťanské Peklo…

Zdalo sa vám, že Smrť rodiny sa zháčila pred koncom a zbabelo odmietla podrezať nastavené hrdlo batmanovmu status quo? Vedzte, že to bolo preto, lebo šlo len o prológ a nekrológ nasleduje tu, v konci hry.

Resumé je jasné – najlepší Snyderov Batman, nechýba mu nič! Okamžite kupujte, v mäkkej, či tvrdej väzbe!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *