KomiksFEST! je mrtev, ať žije KOMA!

Již tento měsíc proběhne v Brně druhý ročník mezinárodního komiksového festivalu KOMA, který se bude konat ve dnech od 22. do 25. září v prostorách Malé Ameriky. Jeho pořadatelé tak po předčasně zesnulém KomiksFESTu! definitivně přebírají otěže nad jedinou tuzemskou akcí, jež svými ambicemi překračuje hranice českého komiksového písečku. Nosným tématem letošní přehlídky českých i zahraničních autorů bude „vesmír“, těšit se tedy můžete na obrázkové příběhy spojené s cestováním do neobjevených končin, ať už těch uvnitř nás či mimo naši planetu.

koma

Na programu budou besedy, křty nových publikací, filmové projekce, koncerty nebo živé malování přímo před zraky návštěvníků. K dispozici budou také dílny, kde si budete moci pustit fantazii na špacír a vyzkoušet svou výtvarnou zručnost. Dále vás čeká retrospektiva díla Václava Houfa, komiksy Jiřího Gruse, Tomáše Chluda, Karla Jerieho, Petra Pláteníka a Tomáše Kopřivy nebo Martina Šinkovského (aka Bohumíra Tabáka) a Petra Nováka tvořícího pod kryptonymem Ticho 762.

Ze zahraničních autorů své dílo představí Marianna Serocká a Norbert Rybarczyk z Polska či Lea Heinrichová a Julia Penndorfová z Německa. Na festival zavítá také uznávaná profesionální autorka Maaike Hartjesová z Holandska, aby zde pokřtila své komiksové deníky, jež byly čerstvě přeloženy do českého jazyka. Na některé z nich jste již dříve mohli narazit ve speciálním vydání sborníku Aargh!.

Výstava a prezentace fanzinu V4 představí devět autorů z jednotlivých zemí Visegrádské čtyřky. Svou činnost a tvůrčí vize představí české Centrum pro studia komiksu, Laydeez do Comics nebo nová redakce časopisu KIX. O dobývání kosmu bude pojednávat výstava Space Race s ilustracemi z připravované strategické karetní hry, kterou si budete moci na místě i zahrát. A uvidíte i to nejlepší z animovaného filmu v rámci projekce letošních vítězných snímků mezinárodního festivalu animace Fest Anča 2016.

koma-2015-i

KOMA 2015 (foto by Tomáš Sobel)

Nebude přerušena ani tradice udělování komiksových cen Muriel a Arnal, na kterých budou vyhlášena jména nejlepších autorů a komiksů za uplynulý rok. Slavnostní předávání se uskuteční v sobotu 24. září a mezi letošními adepty se objevují např. třikrát nominovaný Oskar Ed (Branko Jelinek), Zátopek (Jaromír Švejdík) a Hilda (Luke Pearson), po dvou nominacích pak mají tituly Zahrada ve zbrani Davida B. či Kubertův Fax ze Sarajeva. K dispozici bude i provizorní knihkupectví složené z bedýnek, kde si návštěvníci mohou vybrat z mnoha domácích i zahraničních komiksových publikací. Veškeré festivalové akce jsou pro návštěvníky volně přístupné a jsou zcela zdarma.

Z pohledu běžného komiksového fanouška se nabízí otázka, zda má takto úzce profilovaný festival, navíc s tak štědře rozmáchlým termínem konání, vůbec čím zaujmout. Na mě osobně celá akce takhle z perexu působí jako jedna velká vernisáž, na níž si zúčastnění výtvarníci potřesou rukama, vzájemně se poklepou po ramenech a vychutnají si sklenku vína. Na své si jistě přijdou studenti výtvarných škol, komiksoví publicisté, autoři odborných studií či milovníci netradičního umění. Zmíněné zahraniční autory však běžný čtenář nezná, v českém překladu od nich nic nevyšlo.

koma-2015-iii

KOMA 2015 (foto by Tomáš Sobel)

Běžný čtenář si zahraje strategickou karetní hru, možná si zkusí něco nakreslit a pak se na festivalu ztratí. Fanzin V4, sdružení Laydeez do Comics nebo lidé z Analphabet Books se věnují záslužným činnostem a dávají komiksům nový rozměr. Jenže ve většině případů se jedná o ryze okrajovou záležitost, na kterou běžný čtenář neslyší. Běžný čtenář chce akci, kde se dozví o novinkách světově profláklých autorů, uvidí retrospektivu Steva Ditka, Dicka Giordana nebo Jeana Girauda a skrze řadu zajímavých přednášek objeví nové žánry a tituly. Zkrátka akci, na které se do komiksového média zcela ponoří.

Věřím, že pokud se pořadatelům podaří na festival přilákat i tuhle skupinu, mohli bychom tady jednou mít takové malé české Angoulême. Nebo alespoň Łódź. Každopádně jim držím palce s letošním ročníkem a těším se na ten příští. Mám totiž v plánu oprášit baťůžek a vyrazit také.

brno-mala-amerika

Brno, Malá Amerika

Příspěvek byl publikován v rubrice Článek se štítky , , a jeho autorem je Kaluž. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *