Kluk a jeho sova

by Tereza Kadečková

Knihy magie (Crew, 2017)
Scénář: Neil Gaiman, Kresba: John Bolton, Scott Hampton, Charless Vess, Paul Johnson

Timothy Hunter je obyčejný kluk. Tedy, skoro obyčejný kluk. Sám to o sobě ještě neví, ale vládne magií a má potenciál stát se jedním z nejsilnějších mágů všech dob. Timothy na magii nevěří, ale brzy nebude mít na výběr. Čtyři mocní mágové si ho totiž vezmou pod ochranná křídla a ukážou mu svět kouzel. A je jen a jen na Timothym, jestli půjde v jejich šlépějích, nebo se radši k nebezpečnému životu magie otočí zády.

Neila Gaimana tu snad znají všichni. Jestli jste od něj četli cokoliv, víte, že rád chodí ve snových světech, hodně větví myšlenky a užívá si spousty mluvení a filozofování, které není nudné, naopak zavání rozumem a tajemnem. To jsou taky Knihy magie. Doprovázíme na nich Timothy Huntera, který vždy s jedním mágem prochází světy magie, a ti mu je představují v různých úhlech a se svou vlastní svérázností.

Knihy magie jsou čtyři, stejně jako čtyři průvodci a čtyři ilustrátoři. Neznámý cizinec provádí Timothyho v první knize a ukazuje mu základy magie a její světlé a temné stránky. Ilustruje ji John Bolton, který bravurně zvládá Gaimanovy představy a to i ty abstraktní. Druhým průvodcem je John Constantine, i díky němu má druhá kniha trochu uvolněnější ráz, i když se z pavučin tajemna nevymotáme. Constantine představuje Timothymu další hráče mezi mágy a kouzelníky, a protože jsme ve světě DC, je jich požehnaně.

Třetí knihu ilustroval Charles Vess a je to nejčistší a nejjasnější kresba v celém komiksu. Doktor Occult tu bere Timothyho do Férie. Je dobře, že se téhle části ujal právě Vess, protože svět plný víl, trollů a jiných pohádkových bytostí si zaslouží být přehledný. Poslední kniha zavede Timothyho do budoucnosti a i tady je kresba, kterou má na starost Paul Johnson, příjemná na pohled, i když opět občas sklouzává k abstrakci.

Knihy magie mají jeden dlouhý příběh o tom, že se Timothy rozhoduje, jestli se stát mágem. Neil Gaiman se ale víc baví cestou, než samotným příběhem. Různorodé světy, filozofie, magické bytosti, tohle všechno je v Knihách magie důležitější, než Timothyho rozhodnutí. Neznamená to, že je hlavní příběhová linie zatlačena úplně do pozadí, ale není to nejdůležitější, co mají Knihy magie představit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *