Klik, aneb kozy kam se podíváš

by Sebastian Komárek

Klik (Crew, 2017)
Milo Manara

V minulé recenzi (tedy, v minulé Komárkově recenzi) jsme se podívali na ukázkový případ evropského komiksu. Dnes… tomu nebude jinak. Jen s tím rozdílem, že níže recenzovaný svazek pravděpodobně zaujme mnohem více českých čtenářů, a to z nejednoho zřejmého důvodu. Italský spisovatel a komiksový kreslíř Milo Manara se totiž do komiksové historie zapsal hlavně a zejména erotickým nádechem svých děl. V případě nově česky vydaného Klik je to poté nádech z plných plic, a čtenář se jistě nejednou sám sebe zeptá, jestli byl komiks napsán a nakreslen primárně kvůli příběhu, do něhož byly zakomponovány erotické prvky, anebo tomu bylo naopak, čili „nějaký ten příběh ty čuňačiňky svazovat musí.“

Dílo obecně známé jako Click! (Klik) bylo původně vydáváno jako série příběhů s titulem Il Gioco (Hra), a česká verze vydaná nakladatelstvím CREW se dá považovat za její „sebrané spisy“. Příběh je, jak již bylo naznačeno výše, poměrně přímočarý. Hlavní hrdinka, bohatá frigidní Klaudie, je vzorem „slušného vychování a dobrých mravů“, a v žádném případě by ani ve snu nepomyslela na „nějaké nepravosti“. Tedy, až do té doby, dokud se jeden postarší doktor nerozhodne svému bývalému kolegovi odcizit jeho nejnovější vynález, přístroj vyvolávající okamžitý a spalující záchvat chtíče, unést Klaudii, nechat jí jej implantovat do mozku, a pomocí šikovného ovladače ji poté ovládat, kdy se mu zlíbí. Z tohoto bodu se poté dostáváme do řady absurdních situací, ve kterých jsou potlačeny veškeré hrdinčiny zábrany, a kdykoli, kdekoli a s kýmkoli začne chtít souložit všemi možnými způsoby. A to až do takové míry, že neodolá odhalování a sebeuspokojování před sálem plným postarších bohatých dam.

Premisa je to vskutku zajímavá, a nedá se říci, že by byla absolutně neoriginální. Po přečtení všech čtyř dílů, obsažených v českém vydání, by se však čtenáři mohlo zdát, jako kdyby autor skutečně jen chtěl kreslit výjevy sexuálního aktu dokola a dokola (byť mnohdy opepřený psy, stonky květin, svíčkami, klystýry s opojnými indiánskými nápoji pravdy, atd. atd.), a příběh byl tím pádem odsunut až na druhou kolej. „Nu“, jeden by si mohl říci. „Je to přeci erotický (grafický) román, ne? To je zcela normální.“ Ano, to je pravda, ale vzhledem k tomu, jak moc je evropský komiks tohoto typu opěvován, by možná někdo jiný mohl čekat o něco málo více.

Kresba je, naproti tomu, pochopitelně úchvatná. Za dobu své tvorby si Manara vytvořil specifický styl, který na fanoušky evropského komiksu ihned zakřičí autorovo jméno stejně jako kresby Jima Leeho nebo Grega Capulla na fanoušky amerického Batmana. Když si k tomu přičteme božsky vypadající vazbu, v níž jsou ony „sebrané spisy“ svázány, uvědomíme si, že držíme v ruce skutečně mimořádné umělecké dílo. A koneckonců… Klik je přeci jen erotický komiks, není-liž pravda? V tomto případě tedy čtenář dostane přesně to, po čem touží a za co zaplatí své těžce vydělané peníze.

Pokud tedy vezmeme vše výše popsané v potaz, a pokud je to, co hledáme, primárně „erotický komiks“ (ti prudérnější by mohli poznamenat, že místy dokonce hraničící s pornografií),  je Klik od Milo Manary to pravé ořechové. Ti, kteří chtějí ke krásné komiksové kresbě ještě navíc dobrý a silný příběh (možná s příměsí akce), by se možná měli poohlédnout v úplně jiných vodách.

Komiks koupíte v e-shopu vydavatele.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *