Když dobro nakope zlu prdel

by Erik Kriššák

Mýty: Dobrý princ (Crew, 2016)
Bill Willingham, Mark Buckingham & Aaron Alexovich

Séria Mýty nám dorástla do desiatej knihy, čo je vo Vertigu obvykle moment, kedy sa pravdepodobne prestávajú platiť autorom honoráre. Bystrejší skončia okamžite (B. K. Vaughan, W. Ellis, G. Ennis), menej chápaví to chvíľku naťahujú (B. Azzarello), no a potom je tu Bill Willingham, ktorý, zdá sa, rád robí zadarmo. Asi je to masochista.

myty_01

Pre nás, čitateľov, je to ale dobrá správa. Mýty ponúkajú toľko postáv, ktoré môžu ľubovoľne zasahovať do deja, že keby sa venovali každej hoci len jeden zošit, môžu pokojne pokračovať ešte roky. Pravda, dnes už vieme, že v USA sú na konci, v našich končinách však môžu tempom dve knihy ročne vychádzať pokojne ďalších šesť rokov. A to nepočítam odvodené série.

myty_02

Asi ste už pochopili, že aj prekvapivo hrubá kniha Dobrý princ (obsahuje celých desať zošitov) sa bude zameriavať na jednu z vedľajších postáv, aby z nej spravila úžasnú figúrku. Reč je o Mucholapovi, princovi vyslobodenom zo zakliatia v žabom tvare. Doteraz veľa vody nenamútil, aj keď často umýval podlahu, momentálne má však pred sebou heroickú výpravu. Keď sa do toho pripletie guľatý stôl, prekliate brnenie, Lancelot a studňa plná politických a iných mŕtvol, môžete si byť istí, že bude veselo. V Domovine si totiž tento nepoškvrnený rytier môže vybudovať kráľovstvo, ktoré nepremôžu ani celé cisárske hordy. Pravda, pokiaľ Mucholap nezhreší.

myty_03

Willingham to stále píše s ľahkosťou, ktorú by mu nejedna baletka závidela. Vracia do deja niekoľko duchovitých postáv (Modrofúz, Šer Chán) a musím uznať, že ma baví, ako sa okrem Snehulienky a jej rodiny čoraz viac prejavuje Ježibaba z perníkovej chalúpky. To je pre mňa pomaly najobľúbenejšia postava série! Jedinou chybičkou na kráse je to, že už niekoľko kníh Mýty veselo demolujú Nepriateľa a jeho cisárstvo. Občas síce niekto prenesie niečo také, že je neporaziteľný, ale v globále dostáva veselo jeden direkt na solar za druhým. Už by sa patrilo, aby temná strana sily ukázala, čoho je schopná. Ktovie, možno plánovaná invázia do Domoviny poskytne práve tento zvrat. Aj keby bol akokoľvek predvídateľný, už nech je tu!

myty_04

Výtvarník Mark Buckingham ovláda prakticky celú knihu. Darmo, je to tvár série, nik iný v nej nemá šancu zažiariť. Tunajší pokus o nalomenie jeho pozície si uzurpoval Aaron Alexovich. Tento Američan sa so svojim štýlom priveľmi netrápi, karikuje postavičky priam na úroveň rozprávok z Cartoon Networku, však pre Nickelodeon čarbal animák Invader Zim. Keďže vyfasoval zošit o Snehulienkiných deťúrencoch, vcelku sa mi to tu hodilo. Ale nerád by som, aby dostal na starosť dlhší príbehový úsek.

myty_05

Mýty si udržujú prívetivú podobu, a tak jediné, čo chýba, je štipka temnoty. Azda sa to zmení. Lepšiu sériu od Vertiga momentálne v Čechách nevydáva nikto (BB Art (100 nábojov) odpustí). Nuž, neváhajte a vrhnite sa do sveta rozprávkových bytostí, ktoré bojujú o prežitie doma i u nás. Knihu si, ako vždy, môžete kúpiť rovno v „é-šope“  u vydavateľa.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *