Kafíčko, dortíček a Macanudo

by Petra A. Kulagová

Macanudo #11 (Meander, 2016)
Ricardo Liniers Siri

Je podzim. Jeho barevná, teplá, romanticky poetická fáze skončila. Už žádné teplé paprsky a pavučinky poletující vzduchem. Konec procítěným, esteticky hodnotným procházkám pod korunami  stromů obsypanými listím zlatým jako čerstvě vyražené tolary. Jaro je sice krásné a léto boží, ale podzim! Ten přímo vybízí ke kochání se a užívání si naplno, protože mezi těmi všemi barvami skrývá příslib toho, že nevydrží dlouho a že přijde tuhá a nudná a šedá a tmavá zima. Která už je v tuto chvíli tady.

Macanudo #11

Je podzim. Jeho romantická, snesitelná část skončila a přišla zima a s ní první sníh. A to je čas čaje, teplých ponožek, deky a knihy. A na to není příhodnější knížky, než je nové, voňavé a zcela čerstvé Macanudo. Dalo by se říci, že ještě teplé z tiskárny. A pokud vám přeci jen cestou vychladlo? Nebojte, je sice jedenácté, ale stále je to stejné Macanudo plné jihoamerického slunce a hřejivého humoru, který taví i ta nejledovější srdce.

received_10206999465655446_20161114003256420

Macanudo asi netřeba představovat. Kdo s ním přišel do styku ví své, kdo kdy přišel do styku s někým, kdo s Macanudem do styku přišel, taky ví, ačkoliv zprostředkovaně. Pokud jste ti druzí a stále odoláváte tomu se do téhle stále se rozrůstající série pustit, tak neváhejte. Nevím, nač čekáte. Nečekejte. Není na co.

Co o něm psát? V létě jsem vyprodukovala vyčerpávající, obsáhlý článek o celé sérii ku příležitosti desátého dílu vydaného v tuzemsku. Co ještě dodat k jedenáctce, když vše již bylo řečeno?

Ricardo Liniers Siri je stále stejný něžný humorista a milovník her, hříček a dadaistických přesmyček, které vás vytáhnou z ulity vlastní ustarané hlavy a vyšlou vás na malý výšlap po stezičkách fantazie a poezie všedního dne. Že nemáte čas? Ale prosím vás, to na mě nezkoušejte. Macanudo není epická túra po bohem zapomenutých, absurdně fantaskních krajinách rozeklaných hor a propastí temných jako bezměsíčná noc. Je to malá procházka kolem domu. Ta, kdy cestou z práce slunce zasvítí z toho určitého úhlu, že ozáří celou ulici a vám zrovna do sluchátek začne hrát ta správná hudba a na chodnících tančí malá, sluneční prasátka podle toho, jak fouká vítr do listí… to je chvíle, kdy se tahle krátká, každodenní, monotónní trasa promění v malý výlet mimo prostor a čas – to je Macanudo.

A to jedenácté je úplně stejné.

received_10206999465655446

Existuje tisíc koček, tisíc plyšových medvídků, na světě běhá tisíc malých holčiček. Ale žádná z nich není TA kočka, TEN plyšový medvídek a TA malá holčička. Všichni tihle tu zase jsou a s nimi i celá ta plejáda postav, postaviček, kreaturek a karikatur. Ty stálé, rychlokvašky, které se zrodily v této knize a v té jediné taky zůstanou i ty nové s potenciálem se udržet na výsluní, například veskrze pozitivní postava Guadalupe.

Jako vždy tu najdete ty malé ani ne tak vtípky jako úsměvné okamžíčky a perličky, které v tom denním shonu přehlížíme. Více se tu objevují náhledy do Liniersova života. Dcery mu rostou a zabírají stále víc času a prostoru nejen doma, ale i v samotných stripech a tak není divu, že se tu a tam objeví i dětskou ručkou vyvedený kousek. Více se tu také objevují popkulturní odkazy a reakce na aktuální dění. To ovšem musíme přijímat s nadhledem pamatujíc na to, že Macanudo je sbírkou stripů původně koncipovaných pro denní tisk, takže tu aktuálnost berme s rezervou a s přihlédnutím k časovému horizontu.

received_10206999466015455

Zkrátka a dobře: Macanudo je macanudo, stále báječně v klidu. Stále krásné a stále je to ta nejlepší stripová série, která (minimálně) u nás vychází.

Pokud byste i nadále chtěli tvrdit, že na čtení dalších knih nemáte čas, pak právě proto je tohle knížka pro vás. Přesvědčí vás, že i těch pár minut stačí a že není nikdo, kdo by měl TAK málo času, že by mu nezbylo na tyhle bezvadné, každodenní hrdiny k pomilování.

Pokud chcete vytáhnout často opakovaný argument, že si nebudete kupovat sérii, jejíž první díl je beznadějně vyprodaný, tak i pro vás mám vzkaz: Meander na rok 2017  plánuje dotisk tohoto knižního fantoma. Tak kupujte už teď, ať toho pak nemáte moc najednou.

pixlr_20161114005113724

„Dobrý den, asi nebudu první, kdo se ptá, ale nemáte v plánu dotisk prvního Macanuda?“

Pokud byste z obrázků u článku měli pocit, že ten Liniers už taky není co býval, že stárne a už mu to vůbec nejde, buďte bez obav, obrázky jsou moje. Články bez obrázků jsou smutné a nudné, ale každý jeden strip stojí za to první přečtení a já vás o to kouzlo prostě nemůžu připravit.

received_10206999466375464

Titul lze sehnat u všech dobrých knihkupců nebo přímo v e-shopu nakladatele.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky a jeho autorem je PAK. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *