Jmenuji se Vargr

by Erik Kriššák

James Bond: Vargr (Comics Centrum, 2017)
Warren Ellis, Jason Masters

Spomenie si niekto na komiks, ktorý vyšiel krátko po revolúcii, dokonca sa mi marí, že po slovensky, a na titulke sa skvel nápis – Kto je James Bond? Mal som ho a teoreticky ho možno ešte niekde u rodičov aj mám. Nič si z neho nepamätám, ale v tých časoch začínajúcej puberty a kovaného poznania bondoviek z ORF, to bolo niečo neopakovateľne výnimočné. Medzičasom som dospel… do štádia, že som čítal niektoré Flemingove knihy, videl všetky filmy toľkokrát, že som to už dávno prestal počítať (cca raz ročne si dávam povinnú jazdu, maratón s Bondom), akurát komiksu som sa vyhýbal. Takže pokus BB/Artu v druhej polovici nultých rokov šiel mimo mňa. A terazky tu máme pokus Comics Centra priniesť trošku moderného komiksového stvárnenia do špiónskej legendy. Nič nehovoriaci názov Vargr dáva prehovoriť knihe:

James Bond, agent 007 britskej tajnej služby s povolením zabíjať, je ikona, ktorú žiadny iný špión netromfne (choď sa vypchať, Bourne!). O tom, že Craig zabil všetku bondovskú charizmu, sa po nete píše veľa, nečudo, že prezentovaný komiksový Bond sa vracia k podobe džentlmena, ktorý si vystačí so smokingom, či už zvádza ženy, hrá hazardné hry alebo zneškodňuje svetové hrozby vo vtipných a originálnych akčných scénach. Zároveň je zasadený do našej súčasnosti (plus-mínus), a preto sa nečudujte, keď MI6 ovládajú černosi (zbohom, elegantná dáma Miss Moneypenny), svet je vo vojne s terorizmom a svet je krutejší a drsnejší, než kedykoľvek predtým. Zároveň však rátajte so všetkými klišé, čo tvoria bondovský vesmír. Cestovanie po svete, záporák túžiaci po svetovej dominancii, protivníci s bizarnými vlastnosťami, pasce, v ktorých sa Bond ocitne, lebo ho skrátka nikto len tak nezastrelí… A svoje schytá aj Walther PPK (pokiaľ ste práve nechápavo zavrteli hlavou, ktože je Walther, tak vám závidím, stretávate sa s Bondom prvýkrát a váš zážitok je preto jedinečný).

Príbeh je priamočiary, akčný a vo svojej podstate nemá šancu na nejaké dlhodobejšie zotrvanie v mysli čitateľa. Aj keď kniha obsahuje šesť zošitov, prehryziete sa ňou ľahšie než kocúr plechovkou Whiskasu. Inými slovami, na rozdiel od niektorých Flemingových kníh a väčšiny filmov, Vargr neponúka nič také, čo by vyvolalo reakciu – páni, to bolo niečo! Aspoň, že ten názov má naozaj zmysel. Nechápte ma zle, je to príjemný akčný komiks a trademark Bond v ňom spoznáte bez problémov.

Dynamite Entertainment je komiksové vydavateľstvo, ktoré sa na rôzne adaptácie filmov a pod. špecializuje už nejaký ten rok, nuž mu Bonda uprieť nemožno. Najal skúsených borcov, Warren Ellis je známy už aj u nás (Wolverine, Transmetropolitan, Fell alebo hoci Planetary), no a Jason Masters fachčil ako pre DC (rôzne batmanovské tituly), tak Marvel (Guardians of the Galaxy, Wolverines), nuž čakajte modernú a solídnu kresbu. Neviem, do akej miery scenárista Ellis kafre do jej celkového vyznenia, ale nemôžem si pomôcť, akčné scény sú podobne stvárnené aj v ďalšom jeho súčasnom komikse, Injection, ktorý kreslí niekto úplne iný. Ak budete mať možnosť, prípadne skúste porovnať, ako na vás pôsobia.

James Bond v staronovom kabáte je stávkou na istotu. Úvodná kniha síce neprekračuje rámec opatrného pokusu o pokračovanie legendy, je však dynamická, akčná, príbeh dáva zmysel a Comics Centrum ju zaobalilo do tradičnej pevnej väzby s prebalom. Pre fanúšikov Bonda povinnosť, pre ostatných možnosť vyskúšať, ako by im chutil drink v podobe – pretrepať, nemiešať!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *