Ještě více obrázkový Baltimore, aneb „když Mignola s Goldenem dělají Van Helsinga“

by Sebastian Komárek

Baltimore: Morové lodě (Comics Centrum, 2017)
Mike Mignola, Christopher Golden, Ben Stenbeck

Mike Mignola společně se spoluautorem Christopherem Goldenem a kreslířem Benem Stenbeckem nám přináší jeden z oněch komiksů, jenž je rozšířením univerza zrozeného v médiu zcela jiném. Tedy… v tomto případě v ne zase tak kardinálně odlišném. Komiksová kniha Baltimore: Morové lodě je totiž pokračováním, anebo spíše rozšířením děje ilustrovaného románu Baltimore aneb statečný cínový vojáček a vampýr, který byl stvořen výše zmíněnými autory. Jak nás ale Joe Hill ve své předmluvě ke komiksu uklidňuje, pro četbu komiksu není třeba znát román, takže si jej mohou užít „osvícení“ i „neosvícení“ (recenzent se studem přiznává, že výjimečně s předešlým dílem dopodrobna obeznámen není, takže i on si oddychl), a my se můžeme podívat, jak si Baltimore: Morové lodě vede jako samostatné umělecké dílo.

Příběh pojednává o lordu Henrym Baltimoreovi, veteránovi z první světové války, jež byla náhle ukončena morovou epidemií. Jeden by si mohl myslet, že se po světě rozšíří radost a nadšení z míru, jenomže namísto toho se po něm rozlezli upíři a kymácející se zombie, jakožto výsledek oné nákazy. Baltimore, který má všechny důvody si myslet, že on sám zraněním jednoho ze silnějších upírů obludnou epidemii vyvolal, nyní „působí“ jako lovec oněch nestvůr, a každou vteřinu svého života věnuje hledání toho, co nejen terorizuje a vysává smrtelníky, nýbrž nepěkným způsobem zabil a přeměnil v monstra hrdinovu vlastní rodinu a milovanou manželku.

Jak už bylo zmíněno výše, recenzent nečetl původní ilustrovaný román (zločin, který se ovšem velice brzy chystá napravit), a proto přistupoval ke komiksu s hlavou a la „tabula rasa“. Jelikož je však obeznámen s většinou ostatních děl Mikea Mignoly a jeho „malých pomocníků“, může s klidem na srdci říci, že starý dobrý Mike nezklamal ani zde. Je to skutečně dílo, které je spisovatelem a kreslířem Hellboye nasáklé až do morku kostí (což je jen posilněno Stenbeckovou kresbou, zachovávající si svůj vlastní styl, ale Mignolovský vliv je zde i tak zřejmý). Temná „lovecraftovsko-poeovská“ atmosféra (jeden či dva panely nám dokonce naskytnou pohled na chapadla ve stylu samotného Cthulhu), upíři a vampýři, obludky a pekelníci, amputované končetiny a vypíchnuté oči, samotářští lovci monster a „damsels in distress“. Hnidopich by mohl jednoduše říci, že Baltimore je takový Hellboy s úplně jinými postavami. Jenže my nejsme hnidopichové, že? A proto budeme k přítomnému komiksu stále přistupovat jako k individuu a nebudeme porovnávat.

Ano, recenze by se zcela jistě psala lépe (minimálně by byla mnohem delší), kdyby měl její autor přečteného i Cínového vojáčka. I přesto je však schopen napsat, že komiks sám o sobě si stojí velice dobře. Protagonista je muž, jenž ztratil všechny své milované (plus jednu končetinu), takže je až téměř archetypálním trpícím hrdinou, jdoucím za pomstou za pomoci arzenálu zbraní, přičemž hlavy nemrtvých létají doprava doleva… a někdy i doprava i doleva. Situace „už nemám co ztratit“ mu tak dodává odvahy činit věci, které by možná (jen možná) za jiných okolností neudělal, a čtenář se tedy pod vousy uchechtává a těší se na všechny ty šílené způsoby likvidace, do kterých se Baltimore pustí. A ano… sem tam si přitom vzpomene na Hellboye a je nucen vidět ony malé rozdíly. Jako třeba to, že Anung un Rama je v situaci úplně jiné, a proto i jeho chování je mnohdy odlišné, anebo fakt, že „Red“ vede na plné čáře, co se „házení hlášek u zabíjení“ týče. Nicméně zas a znova, nejsme tady kvůli tomu, abychom porovnávali. A i kdybychom porovnávali, museli bychom uznat, že Baltimore je vskutku dobrý komiks. Ne ten nejlepší, ani ne lepší než Hellboy, ani ne superultramegaexcelentní, ale velice, velice dobrý.

Sečteno a podtrženo, Baltimore: Morové lodě si kupte a přečtěte, protože to rozhodně stojí za to. Obzvláště poté v případě, jste-li fanoušci hororů, mysteriózních románů/filmů/komiksů, a zejména Mikea Mignoly, Christophera Goldena a dobrého, kvalitního čtení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *