Jednonohý lovec upírů

by Marek „Keram“ Barányi

Baltimore: The Plague Ships (2010)

Mike Mignola je na území bývalého Československa pečený, varený. Jeho najznámejším dielom je u nás bezpochyby séria „Hellboy“ a pomaly sa k nám prebíja aj pridružená séria „B.P.R.D.“. Okrem týchto dvoch sérií  boli v zahraničí vydané série „Lobster Johnson“, „Witchfinder“ a „Abe Sapien“, ktoré výborne rozšírili hellboyovský vesmír. A keď má Mignola chuť tak dovolí, aby na jeho dieťa s upilovanými rohami siahli známy spisovatelia. Medzi jeho adoptívnych rodičov patrí aj Christopher Golden (Angel, Buffy, Punisher).

Jedna z Goldenových najznámejších kníh sa dočkala vydania aj u nás pod názvom, „Hellboy: Ztracená armáda“.  V roku 2007 sa Mignola rozhodol že nebude do kníh iba kresliť ilustrácie, ale bude písať aj príbehy. A vďaka spolupráci s Goldenom sa zrodilo ich spoločné dielo „Baltimore, or The Steadfast Tin Soldier of the Vampire“. V príbehu novely je časť, v ktorej sa hlavná postava, Lord Baltimore, vydá hladať muža ktorý mu zničil život. Nasledujúci príbeh odohráva o niekolko rokov neskôr a práve táto komiksová miniséria sa pokúsi vysvetliť čo sa stalo počas tých rokov.

Rok 1916. Prvá svetová vojna bola v plnom prúde a ľudia kapali ako muchy. Ale ako sa vraví, na posraného aj hajzel padne a okrem vojny začal kosiť ľudstvo aj mor. Vďaka tomu bola vojna predčasne ukončená a vojaci ktorý prežili sa radšej vrátili ku svojim rodinám. Pol roku po vypuknutí moru a ukončení vojny ľudia naďalej zomierajú. Nielen na mor, ale aj na smrtelné cucfleky spôsobené upírmi. Iba jediný muž sa odvážil postaviť týmto tvorom: britský, jednonohý, šablou sa oháňajúci šlachtic a kapitán, Lord Henry Baltimore. Jeho motivácia je velmi jednoduchá. Pomsta. Jeho cielom je jeden z prvých upírov, menom Haigus, ktorý môže za premnoženie upírov. Vystopoval ho až do Francúzska, ale než sa k nemu dostane, bude si musieť poradiť s hordami upírskych poskokov, ako aj s Francúzskymi žandármi ktorý nemajú pre jeho zabíjanie pochopenie a považujú ho za diabla. Našťastie pre Baltimorea nie sú všetci Francúzy totálne ignorantské hovädá a uvedomujú si že za mor môže niečo viac než… mor.

Keď sa Mignola a Golden rozhodli vytvoriť túto minisériu tak si uvedomili že musia pre Lorda Baltimora vytvoriť celý svet, podobne ako v sériách „Hellboy“ a „B.P.R.D.“. Baltimoreov svet by mal byť mixom reality, fikcie a steampunku. O kresbu sa postaral Ben Stenbeck ktorý už s Mignolom spolupracoval na jeho sérii „Witchfinder“. Mike Mignola slúbil že táto miniséria bude iba prvou zo sérií ktoré rozšíria svet Lorda Baltimorea a jeho boja proti upírom a ich pánom. Ak sa vám páčila séria „Witchfinder“, tento príbeh vás tiež určite zaujme.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Keram. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Jednonohý lovec upírů

  1. Pingback: Kladivo na čarodějnice | MdS Comics

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *