Japonské Elysium?

by Erik Kriššák

Bojový anděl Alita: Zrezivělý anděl (Crew, 2017)
Jukito Kiširo

Milí čitatelia, volám sa Alita a dovoľte mi, aby som Vám predstavila svoj pohnutý život.

Kto som? Nepamätám si. Prebrala som sa na smetisku (doslova) nevábne pomenovaného miesta – Vrakovisko. Zachránil ma Daisuke Ido, chlapík, ktorý má servisnú dielňu a opravuje androidov takmer na počkanie. Ale to je najmä denná práca. V noci vyráža do ulíc a… loví. Vraždí. Zatĺka. Dal mi aj meno – Alita. Netrvalo dlho, stala som sa lovkyňa ľudí a tvorov všetkých druhov. Až som narazila na niekoho, kto bol nad moje sily. Príšerný démon Makaku, tvor, ktorý dokáže zožrať svojho hostiteľa a prevziať kontrolu nad jeho telom. Je jedno, či vyzerá ako vred na dvoch tenkých nožičkách alebo ako Sláine, slávny keltský bojovník.

Hoci je mám boj zapísaný v génoch, túžim aj po obyčajných veciach.Po priateľstve, láske, nehe. Našťastie som stretla Huga, chlapca, ktorý má sen dostať sa do mesta v oblakoch. Salem je Raj, nikto z Vrakoviska v ňom nikdy nebol, ale Hugo verí, že existuje cesta. Obetuje jej všetko. A ja? Som schopná rovnakej obety? Uvidíme…

Nech to bude ako chce, túžim po tom, aby môj príbeh raz niekto zvečnil. Najlepšie nejaký Japonec, manga sa k post-apo kyborgom hodí. Nemusí to byť etablovaná hviezda, čo má za sebou desiatky trhákov. Bohato mi postačí, aby to bol niekto, kto vie jasne a prehľadne kresliť, komu netreba šmuhy, aby znehodnotil každý detail toho, čo sa na paneloch deje. Rovnako by mal mať jasno v tom, že infantilné vsuvky mi netreba. Priala by som si, aby sa môj komiks mohol zapáčiť aj čitateľom z tých častí sveta, kde mangu priveľmi nemusia. Už to mám! Mohol by to byť Jukito Kiširo!

Ten chlapík má navyše cit pre písanie scenárov. Neurobí z môjho života sadu, s prepáčením, idiotských šokujúcich zvratov, ktorým chýba ako logika, tak zmysel. Neskĺzne do obsiahleho chaotického popisovania technikálií v poznámkach pod čiarou á la Ghost in the shell, vystačí si s občasným strohým vysvetlením nejakého toho netradičného termínu, napr. kovové hydridy alebo vlkopirin. Skrátka, je to autor, ktorý dokáže podať príbeh tak, aby bol chytľavý, priamy a zrozumiteľný. Aká to vzácnosť v dnešných dobách! Nečudo, že ak na to kývne, musíme sa vrátiť v čase a nechať ho pracovať na komikse už niekedy v 90. rokoch minulého storočia.

Nepochybujem, že môj pohnutý osud zaujme čitateľov na celom svete. Raz z neho bude isto aj anime, prípadne hollywoodsky veľkofilm. Nechajte sa prekvapiť! Pokiaľ sa komiks rozhodnú vydať v niektorej exotickej krajine typu Bangladéž, Jáva alebo Česko, som si istá, že okamžite vydavateľovi zaistí jeho najkvalitnejší manga titul v ľubovoľne nadupanom portfóliu!

A viete čo? Kebyže si môžem vybrať, tak v tých Čechách by som sa nechala zaopatriť od Crewi. Manga im už nejakú dobu ide, dokonca sa neboja vydávať staršie, ale časom preverené tituly, ktoré možno u dnešnej mládeže nevyvolávajú masovú hystériu, ale zato majú čo ponúknuť  širokej vrstve čitateľov, od tínedžerov po starčekov s vidinou vianočných dôchodkov za rohom. Prichádzajú Vianoce, aký lepší darček by si priaznivec dobrodružného sci-fi mohol priať od svojich blížnych, než parádny komiks ako Alita?! Som si istá, že v e-shope Crewi to bude aj so zľavou. Ak ma chcete spoznať, garantujem Vám, že si ma zamilujete.

Neváhajte!

Vaša Alita

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *