James Bond kontra Hammerhead

by Erik Kriššák

James Bond: Hammerhead (Comics Centrum, 2018)
Andy Diggle, Luca Casalanguida

Briti sa síce balia a opúšťajú Európsku úniu, to však neznamená, že sa ich zbavíme. Sú to figliari. Pokojne si okupujú americký šoubiznis, médiá,, napríklad komiksové. Nečudo, že ich najznámejší „tajný“ agent James Bond otŕča svoje dobrodružné príbehy v mene kráľovnej aj v Čechách. Prostredníctvom Comics Centra a komiksovej série od Dynamite. Dámy a páni, privítajte Hammerhead.

Názov zvádza pustiť si nejakú riadnu rockovú nálož, hoci Meat Loafa v službách Teda Nugenta – Hammerdown:

Fajn. Čo to tu máme? Bonda. Agenta 007. Chlapíka, ktorý splní každú, aj tu najťažšiu úlohu s eleganciou, akej nie je schopný nikto iný. Ani Ethan Hunt, ani Jason Bourne a ani agent Bureš. Prvé dve knihy boli viac-menej spotrebné rutinérske etudy britského scenáristu Warrena Ellisa a sterilného kresliča Jasona Mastersa. Kauzy Hammerhead sa ujal ďalší Brit Andy Diggle. Toho poznajú aj čitatelia českých komiksoc, má na svedomí komiks Parchanti, Green Arrow: Rok jedna a tiež Daredevilov prerod na Satanáša v Říši stínů. Výtvarníčka Luca Casalanguida pre zmenu debutuje. V Čechách a svojim spôsobom i vo veľkom komikse, predsa len, jej meno nájdete už len v magazíne Skorpio, ktorý vychádzal v Argentíne a v Taliansku. Rovno si povedzme, že zmena tvorivého tímu sa vydarila. Scenár sa blíži klasike a kresba je konečne dynamická, v akcii to nevyzerá, že sledujeme aranžovaný výklad obchodu, ale naozaj sa niečo deje. Čo?

James Bond pátra po tajomnom pašerákovi zbraní Krakenovi. Zaplieta sa do najvyššej politiky, kde nie je núdza o zradu, pasce, vraždenie a v neposlednom rade i o ženy v núdzi. Bond klasicky odhalí zradcov, vyviazne z každej pasce, zabije všetkých, ktorí si to zaslúžia a v neposlednom rade zbaví ženy núdze. Kým predchádzajúce dve knihy stratili veľkú časť bondovského šmrncu, Hammerhead ho má na rozdávanie. Hold, konečne tu nie Daniel Craig a jeho buran v obleku. Je tu Sean Connery, Roger Moore a Pierce Brosnan v jednom. Ešte aj ústredný nástroj Hammerhead je krásne prehnane „bondovský“. Nechýba šťastný koniec, dobro vyhrá na zlom, pretože dobro s povolením zabíjať, to je skrátka neprekonateľná kombinácia.

Comics Centrum túto malú knižku v pevnej väzbe vypravilo klasicky po svojom. Pripravte sa na prebal, hrubý papier, záložku a nerušivý preklad Alexandry Niklíčkovej, ktorý vás bude sprevádzať tými stoštyridsiatimi štyrmi stranami plnými šestákového dobrodružstva o záchrane sveta v podaní najšarmantnejšieho záchrancu, akého literatúra, film a komiks ponúkajú.

James Bond: Hammerhead je solídnym dielkom britského agenta 007, v životopise sa zaň hanbiť nemusí. Naopak, je to klasický kus poctivého špionážneho thrilleru, na aké dnes málokedy narazíte!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *