Jack za prezidenta

by Marek „Keram“ Barányi

Citizen Jack (2015)

Keď sa povie politika, tak sa mi vybaví miestnosť plná ľudí hádajúcich sa o zákonoch a ustanoveniach, ktorý za tú činnosť dostávajú prehnane vysoký plat. A určite nie som jediný, kto považuje politiku za frašku. Z politiky a politikov si robili, robia a budú robiť občania srandu vždy. Tak ako komiksový scenárista Sam Humphries a kreslič Tommy Patterson v ich novej komiksovej sérii „Citizen Jack“.

Citizen Jack 001

Jack Northworthy, je vulgárny ožran z Minnesoty živiaci sa predajom strojov odpratávajúcich sneh. Stará sa iba o svoje a robí problémy len ak mu niekto siahne na chlast, úplatky, alebo sneh. Ale aj taká nula má svoj sen. Chcel byť hokejovým šampiónom, no akosi mu to nevyšlo. Stal sa starostom mesta, ale ani to mu nevyšlo a na poste ho nahradila bývalá manželka. No tentoraz sa Jack rozhodol, že všetkým vytrie zrak.

Jack Northworthy bude prezidentom Spojených štátov. Lenže Jack je jeden z tých ľudí, o ktorých platí pravidlo „Na posraného aj hajzel padne“ a predvolebná kampaň končí fiaskom. Alebo nie? Občania majú radi úprimných idiotov, ktorí pred ľuďmi odhalia aj tie najintímnejšie partie svojho tela. No na riadnu kandidatúru to chce niečo viac. Treba sa poistiť. A niet lepšej poistky než sa za úspešnú kandidatúru upísať démonovi.

Podľa Sama Humphriesa je toto jeho najkritickejší komiks. Čo je celkom pochopiteľné, ak si uvedomíte ako politika posledných pár desaťročí funguje. Plus, mnohý by si mohli myslieť, že Jack Northworthy je paródiou (ak je to vôbec možné) na Donalda Trumpa, ktorý sa tento rok rozhodol kandidovať na prezidenta. Nie je to tak. Vlastne, v celom komikse ani raz nezaznejú slová demokrat, alebo republikán.

Toto nie je komiks o tom, že by mal niekto problém s politickou stranou. Je to komiks o tom, ako ľudia prestávajú rozumieť politike. Je to hororová komédia, nie politický komiks. O komédiu sa stará Jack svojim až hovädským prístupom ku všetkému, o horor démon zvaný Marlinspike, ktorý budúcemu prezidentovi našepkáva a dohovára. A komu by nestačil démon, v príbehu má svoje slovo aj hovoriaci delfín menom Cricket, komentujúci súčasnú politickú scénu.

Kresba Tommyho Pattersona je známa aj u nás vďaka komiksovej adaptácii knižnej série Hra o tróny. V Citizen Jack trochu zmenil kresličský štýl, pretože už potreboval zmenu. Našťastie mu zostala čistá linka a detailnosť, takže si môžeme užiť Jackove výlevy a pohľad na jeho pozadie v plnej kráse. Výborný je aj koloring Johna Alderinka. Je to vidieť hlavne počas Jackovej halucinácie spôsobenej jeho démonickým partnerom.

„Citizen Jack“ je krásny faustovský príbeh, ktorý vás pobaví aj keď nesledujete politickú situáciu. Komiks má krásne vyváženú politickú a rozprávačskú stránku, hlavná postava je sympatická svojim vlastným spôsobom a príbeh desivo absurdný. Odporúčam, ak si potrebujete odpočinúť od superhrdinských komiksov.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Keram. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *