Invaze na konci všeho

by Erik Kriššák

Usagi Yojimbo: Senso (Crew, 2016)
Stan Sakai

Usagi Yojimbo od Crewi je momentálne najodolnejšou trvalkou na komiksovom trhu. Jeho dvadsať aj čosi kníh prinieslo množstvo postáv, emócií, zápletiek, akcie a v neposlednom rade aj pohľad na japonskú kultúru z pohľadu naturalizovaného Američana Stana Sakaia. Senso nás pod rúškom alternatívneho príbehu privádza na koniec Usagiho púte.

senso_obalka

Na počiatku bol H. G. Wells a jeho slávny román Vojna svetov. Nerobím si ilúzie, že by sa mladí chytali, a tak spomeniem aspoň novodobú filmovú adaptáciu s Tomom Cruisom v hlavnej úlohe. V dnešnej dobe spochybňovania masmediálnych zdrojov to možno vyznie smiešne, ale pred druhou svetovou vojnou stačilo odvysielať rozhlasovú adaptáciu tohto sci-fi románu o útoku Marťanov na Zem a ľudí v USA pochytila panika. Uverili, že sme napadnutí!

senso_01

Stan Sakai si požičal základnú charakteristiku mimozemšťanov (chobotničky priletia, vybudujú trojnožkové delá a počnú ničiť všetko navôkol) a využil ich na monumentálne ukončenie Usagiho dobrodružstiev. Ako?

senso_02

Hneď na úvod je tu krátka veselá hádka medzi autorom a ušatým roninom, kedy sa Usagi sťažuje, že Stan kreslil ľudí (47 Roninov) a mal by sa vrátiť k zvieracím bojovníkom. Autor nelení a vyhlási, že už aj vie ako. Posunie dej o pätnásť rokov vpred a pošle do feudálneho Japonska mimozemšťanov. Nielen Usagi sa chytá za čelo…

senso_03

Prekvapivo to funguje!

senso_04

Príbeh pozostáva zo šiestich dielov, pričom spočiatku ide len o to, že sa schyľuje k záverečnej bitke medzi lordom Hikijim a klanom Geishu (Noriyuki, Tomoe, Usagi, Gen, Jotaro, Chizu…). Bitka je to veľkolepá a v samom závere sa z neba znesie vesmírna loď, vyhĺbi kráter rovno uprostred bojiska, nuž všetci čumia, čo sa to deje. A deje sa invázia. Masové vraždenie nešťastných pozemšťanov prinúti hlavných hrdinov zabudnúť na vzájomné sváry a spolupracovať. Poraziť mimozemské chápadlá si vyžiada obete, masové v armádach, tragické medzi obľúbenými postavami.

senso_05

Sakai sa s tým nemaže. Využíva beznádejnú vojnu na to, aby pouzatváral rôzne známe dejové línie. Otcovské, ľúbostné, pomstychtivé (Jei je tu tiež). A aby to bolo sci-fi japonského strihu, dôjde aj na veľkého robota zajačieho strihu, aby si to rozdal s trojnožkami na férovku. A vlastne to ani moc nekole oči. Koniec-koncov, vizuálne je to klasika, avšak Sakai sa pustil aj do niekoľkých celo- a dvojstránkových výjavov, čo potešilo.

senso_06

Relativizovanie na záver nič nemení na tom, že si Sakai napísal svoj „Návrat temného rytiera„. Ak by niekto pochyboval, že Usagiho koniec by mohol byť sklamaním, Senso ho vyvedie z omylu. A tí mimozemšťania sú aj tak akoby iba ďalším klanom ninjov, ktorý robí neplechu. Oproti Vesmírnemu Usagimu je táto kniha ďaleko vydarenejšia, historický kontext jej svedčí.

senso_07

Vynikajúca kniha do celkovej skladačky menom Usagi Yojimbo ma nadchla a keď si ju kúpite v e-shope vydavateľa, nič nepokazíte. Hurá na to!

Příspěvek byl publikován v rubrice Článek se štítky a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *