Impérium vrací úder

by Erik Kriššák

Mýty: Synové impéria (Crew, 2016)

Rozprávkové bytosti sa u nás zabývali, zdá sa, natrvalo. Síce sa skrývajú, ako sa len dá, ich vplyv je však neprehliadnuteľný. Séria Mýty bola pred nedávnom na umretie, ale dnes vychádzajú dva razy do roka  a vďaka vydavateľstvu Crew tu máme už deviatu knihu jedného z najvydarenejších tuzemských prekladových titulov v oblasti komiksov pre dospelých (akoby sme neboli večné deti).

Myty_01

V rozprávkovej ríši zvanej Domovina vládne zlovestný Nepriateľ, nuž väčšina imaginárnych bytostí stvorených pre detskú fantáziu vzala roha a zreálnila svoje bytie, kde inde, ako v Amerike. Boj medzi nimi a staručkým zlosynom trvá a trvá… A to tak, že aj Wrigley’s Spearmint chutí ako storočná vyžutá guma.

Myty_02

Počas ôsmich kníh sa do deja zapojila celá plejáda Mýtov, od Snehulienky cez Zlého vlka až po Pinokia, či Mauglího. Čo však absentovalo, bola druhá strana. Nepriateľ a jeho suita. Od jeho odhalenia bolo jasné, že sa to musí zmeniť a práve Synové impéria slúžia ako predstavovačka. Zíde sa bojová rada, za ktorú kopú beštie typu Snehová kráľovná, kráľ škriatkov alebo hoci inkvizítor Janíčko. A kým v Mýtove (tak sa volá štvrť na Zemi, kde bývajú Mýty) všetko pozvoľne plynie, nepriatelia tkajú plány na elimináciu celého ľudstva.

Myty_03

Alternatívne plány na vyhladenie ľudskej populácie sú snaživo vykreslené a následne podrobené kritike, takže útok sa nekoná a namiesto toho sa dostáva k slovu diplomacia. Veľvyslanec Janíčko (sestra Marienka sa tiež dostane na pretras, nebojte sa) s pohŕdavým výrazom v tvári vpochoduje do Mýtova a bez mihnutia oka sa stáva vládcom situácie. Jeho misia má svoje tajné podtóny, Mýtov má neskutočne málo tajných agentov, nuž bude zábava.

Myty_06

V medzičase sa odohrajú Vianoce, čím sa vraciame k Zlému vlkovi a jeho žene Snehulienke, toho času žijúcich vo vyhnanstve so svojou zvlčilou rodinkou. Diskusia na tému – ako to Santa Klaus robí, že obdaruje všetkých za jedinú noc – nič objavné neprinesie, ale celkovo je tento vianočný špeciál milý.

Myty_07

Napokon sa rodinka vypraví do Domoviny za dedom Severákom, ktorý má so svojim synom Zlým vlkom (pamätáte sa na sfúknutie prasacích domčekov?) nevyriadené účty. Nezaobíde sa to bez dávky napätia i násilia, to len, aby ste vedeli.

Myty_08

Záverečná kapitola knihy je takou poctou čitateľom, na ich otázky mračno hosťujúcich výtvarníkov nakreslilo kratučké odpovede. Okrem toho, že sa pár ľudí na svete potešilo, že sa ich meno ocitlo v komikse, to nemá moc čo ponúknuť.

Myty_10

Keďže kniha obsahuje čísla #52-#59 zošitovej série, je vcelku hrubá. Navyše, okrem hlavného príbehu sú tu aj krátke doplnkové epizódy, kde hosťujú ďalší výtvarníci, aby hlavný kreslič Mark Buckingham mohol chvíľku relaxovať. Väčšinou nemá konkurenciu, ale Joshua Middleton s Dikobrazom mu šliape na päty.

Myty_11

Posledný zošit má síce v talóne niekoľko slávnych mien, ale nerád by som videl kresliť Mýty dlhodobo niekým iným ako Buckinghamom. Ako mizerné to môže byť, dokazuje príbeh Otec a syn, ktorý kreslí Michael Allred a je to des a hrôza. Toto samaritánstvo Vertiga mi je vyslovene proti srsti. Snáď ho už nikdy nepozvú. Zato obálky zošitov sú čoraz krajšie.

Myty_12

Nie som Čech, nuž sa mi ťažko vyjadruje k prekladu, jedna vec mi ale udrela do očí. V jednom momente líči Snehová kráľovná plán spustiť Fimbulskú zimu, ktorú však v texte nepreložili a spomínajú anglický termín Fimbulwinter. Schválne som vylovil Encyklopédiu mytológie germánskych a severských národov od Jitky Vlčkovej (vydalo Libri v roku 1999), aby som zistil, ako sa právne po česky prekladá Fimbulvetr. A veru Fimbulská zima anglickú barlu nepotrebuje. Aby som sa uistil, vyhrabal som z poličky aj Staršiu i Mladšiu Eddu v prekladoch Heleny Kadečkovej a Ladislava Hegera, spomínajú sa tam líté bouře a zima fimboulská. Zima Fimbul sa tiež vyskytuje v knihe Germánská mytologie, ktorú v roku 1996 vydalo vydavateľstvo Votobia autorkám počúvajúcim na meno Libuše Spáčilová a Maria Wolfová. Toto je ale jediná vec, ktorá mi pri čítaní prekážala.

Myty_09

Bill Willingham napísal príjemnú knihu, ktorá obsahuje toľko postáv, že nový čitateľ sa pravdepodobne bude trápiť. Vrelo odporúčam prečítať si Mýty celé od začiatku, pretože viac ako na prudkom deji stoja na interakcii postáv a ich osudy stojí za to poznať. Synové impéria patria skôr k pokojnejším častiam tejto komiksovej série, majú však svoje čaro a je jasné, že krutá budúcnosť čoskoro zatne pazúry do každého, živého, či mýtického. Buďte pri tom!

Myty_04

Knihu kúpite u vydavateľa.

Myty_05

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *