„Hvězdný“ Batman podruhé

by Sebastian Komárek

All-Star Batman 2: Konce světa (Crew, 2018)
Scott Snyder, Jock, Francesco Francavilla, Giuseppe Camuncoli, atd.

Díky All-Star, imprintu nakladatelství DC Comics, se nám dostalo již několik zcela originálních zpracování jedněch z nejznámějších hrdinů univerza onoho amerického komiksového gigantu. Spisovatelé a kreslíři jako jsou Frank Miller, Grant Morrison, Scott Snyder, John Romita Jr., Jock, a další, dostali možnost pojmout své oblíbené ochránce spravedlnosti po svém, a bez zásahu do hlavních dějových linií daných protagonistů odvyprávět jejich příběhy tak, jak si je představují oni. Nejnovější dílo, vydané pod hlavičkou All-Star (a zároveň DC Universe Rebirth) je Batman Scotta Snydera, který společně s nejedním ikonickým kreslířem úspěšně pokračoval ve své práci na křižákovi v kápi. Jedná se sice o něco zcela jiného, než čím je proslulý moderní epos, na němž dělal společně s Gregem Capullem, avšak stále o něco bližší hlavnímu DC Univerzu, neboť tato konkrétní série se neodehrává mimo něj. Tuzemský čtenář má nyní možnost přečíst si již druhý svazek All-Star Batman, v němž se hrdina znovu setkává s těmi nejnebezpečnějšími z arzenálu svých „arci-nepřátel“, přičemž tentokrát se možná zapotí ještě více, než tomu bylo, když byl nucen cestovat přes USA s Two-Facem na sedadle spolujezdce.

Vskutku, Zemi ohrožuje nebezpečí nákazy smrtelným virem, schopným za několik málo týdnů vymazat lidskou rasu z historie. Nu, a kdo jiný než Batman, nejlepší detektiv na světě a gothamský křižák v kápi, by se měl s takovýmto globálním nebezpečím vypořádat? Obzvláště když je do celé situace zapleteno hned několik superpadouchů, kteří se maskovaným Brucem Waynem nechávají pravidelně zavírat do Arkhamu, jen aby o něco později opět uprchli a znepříjemňovali život jak jemu, tak zbytku kriminalitou prolezlého města? Po patáliích prvního svazku, jenž se z drtivé většiny točil okolo Two-Face, se Batman nyní setkává s Mr. Freezem, který probudil miliony let zamrzlý a hibernující virus, stejně jako s Poison Ivy, čili doktorkou Pamelou Isley, jedinou osobou na světě, jež je teoreticky (i prakticky) schopná pomoci se záchranou světa. A to není jediná nepříjemnost, se kterou se musí Batman vypořádat. Záporáci se vynořují jeden za druhým, přičemž nepřestávají dokazovat, jak vynalézaví jsou, a jak daleko jsou schopni zajít, jen aby… nu, v podstatě aby byli dobrými batmanovskými záporáky. Spojuje však něco (nebo někdo) všechny hrozby, přeplňující přítomný druhý svazek úspěšné série? Nějaká šedá eminence? Někdo mnohem mocnější než Victor Fries, Pamela Isley, nebo Jervis Tetch? To už si musí každý čtenář zjistit sám za sebe.

A jak už to s naším milovaným Scottem Snyderem bývá, takovéto zjišťování bude nepochybně pro drtivou většinu jedna báseň. Snyder nejednou dokázal, jak kompetentním spisovatelem je (jeho bibliografie čítá jak romány a povídky, tak nejeden úspěšný komiks), a jak originálně dokáže pojmout rozmanité množství látek. Koneckonců je právě tím mužem, jenž nám s pomocí svalnatého Grega Capulla věnoval Soví tribunál, nyní už nedílnou součást Batmanovy historie, a komiksovou obdobu Iluminátů. V All-Star Batman se poté zabývá tématy, na které mu v hlavní sérii z dob The New 52 nezbylo místo a čas, a konkrétně přítomná kniha se vyznačuje střídajícími se vypravěči, provázející nás stránkami po okraj naplněnými napětím. Prostě a jednoduše, Scott Snyder a Batman jsou dvě jména, jejichž vyslovení v jedné větě znamená zaručený úspěch.

A kdo by snad shledal, že Snyderovo psaní není jeho šálkem kávy, ten se může soustředit na vizuální zpracování komiksu, které je v tomto případě vskutku rozmanité. Kde v prvním díle dominoval John Romita mladší se svou sobě typickou kresbou, tam se v Koncích světa střídá jeden kreslíř za druhým, přičemž přítomný recenzent se odvažuje tvrdit, že pro většinu fanoušků bude největší tahoun Jock, vlastním jménem Mark Simpson. Setkáme se ale i s výtvarným uměním Francesca Francavilly a dalších. Jeden by mohl žertovně tvrdit, že All-Star Batman je komiks skutečně moderní, a to díky své diverzitě, která je dnes (i když v trošičku jiných oblastech) u komiksů povětšinou vyžadována.

Nejednoho čtenáře a milovníka klasických příběhů o Batmanovi rovněž potěší poměr pozornosti, věnované protagonistovi naproti jeho společníkům. V posledních dvou letech se totiž rozmohl jakýsi nešvar, a sice upouštět od Batmanova postavení jako vlka samotáře, melancholického a traumatem zmítaného detektiva, který za chladných nocí číhá na gothamské zločince. Namísto toho jsme se povětšinou setkávali s postavami typu Batwoman, Nightwing, či různí Robinové, kteří možná až moc často zpochybňují hrdinovu autoritu, a neberou v potaz léta, která strávil přípravou jak duševní, intelektuální a vědeckou, tak tou fyzickou. Snyder, ač se tomu samozřejmě nemohl vyhnout úplně, dokázal udržet většinovou pozornost upřenou právě na Bruce, a minimálně za to si zaslouží uznání.

Nakonec nezbývá než říci, že v dobách, kdy se jeden musí řádně ohánět, aby našel klasicky napsaný komiks (anebo něco, co je tomu blízko), nikdo neudělá chybu, když sáhne po Snyderově čtrnáctisešitové sérii All-Star Batman. A českým, angličtinu neovládajícím fanouškům poté nezbývá než doufat, že u nás vyjde i poslední, třetí svazek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *