Hvězdný Batman na road tripu

by Sebastian Komárek

All-Star Batman 1: Můj nejhorší nepřítel (Crew, 2018)
Scott Snyder, John Romita, Jr.

Scott Snyder se vedle nemalých beletristických počinů v posledních několika letech proslavil na prvním místě a zejména jako komiksový spisovatel, který se společně s kreslířem Gregem Capullem podílel na sérii Batman pod hlavičkou The New 52. Onen počin mu přinesl zprvu neočekávanou popularitu, a to zejména první příběh zmíněné série, pojednávající o Sovím tribunále, tajné „iluminátské“ společnosti, která ze stínů a v utajení ovládá Gotham City již od let jeho založení. Zbytek jejich „runu“ však za opeřenými ilumináty nezaostává. Jednoduše řečeno je vidět, jak moc si Snyder psaní Batmana užíval, takže se snad žádný čtenář nemůže divit tomu, že další netopýří psaní na sebe nenechalo příliš dlouho čekat. Kromě „multi-univerzálního crossoveru“ a eventu Dark Nights: Metal jsme se v posledních letech dočkali série All-Star Batman, v níž Snyder společně s kreslířskými esy uvádí v život nápady, k nimž se dle jeho slov v hlavní sérii v letech minulých nemohl nikdy dostat. Nyní se tuzemský čtenář může pokochat četbou a pohledem na první svazek, který Crew vydalo pod názvem All-Star Batman 1: Můj nejhorší nepřítel.

Jak už sám název přítomného svazku napovídá, příběh se točí okolo Batmanova vztahu s jedním z největších padouchů netopýřího univerza, a sice Two-Facem. Vnitřně roztrhán na dvě poloviny, „Dvojí tvář“ a Harvey Dent, bývalý kamarád Bruce Waynea a poctivý člověk do morku kostí, se nyní víceméně nedobrovolně vydává na nekrátkou cestu napříč Spojenými státy, přičemž společníka mu nedělá nikdo jiný, než právě Wayne, „Křížák v kápi“ samotný. Batman totiž věří, že Dent vyvinul speciální látku, schopnou ubohého Harveyho vyléčit, a zbavit jej tak vraždící temné stránky, tak notoricky si pohrávající se stříbrnou mincí z jedné strany poškrábanou. Ona kyselinou vyvolaná polovina však dá veřejně znát, že komukoli, kdo je bude schopen zastavit, vyplatí peníze všech zbývajících zločineckých lordů gothamského podsvětí. Bruce Wayne tedy vyráží na nelehkou cestu, sám vnitřně rozpolcen mezi tím, co chce a tím, co by mělo být správné, a pronásledován ikonickými záporáky jako jsou Penguin nebo KG Beast se ocitá na pravděpodobně nejnebezpečnějším road tripu v historii USA. No uznejte sami, nezní to jako zatraceně drsná jízda?

Není to poprvé, co Snyder řeší otázku identity a reality, a je-li něco skutečné nebo se to odehrává jen a pouze uvnitř vás. V Sovím tribunále jsme společně se spisovatelem objevovali pravou identitu Gothamu, ve Smrti rodiny se Scott pustil do odvážného úkolu prozkoumat již tak dlouho komplexní vztah mezi maskovaným hrdinou a Jokerem, a ve svazku Supertíha se rovnou řešila (rovněž nejednou prozkoumaná) otázka, musí-li být Batmanem zrovna Bruce Wayne, anebo to může být kdokoli, kdo je toho hoden. Obzvláště poslední případ nelze označit za zcela originální, neboť ušatou masku na sebe vzali v komiksové historii mnozí, od Dicka Graysona až po komisaře Gordona, jak jsme se dočetli právě v Supertíze. Opět si však musíme uvědomit, že originální příběhy a zápletky v konečném důsledku téměř neexistují, a Carl Gustav Jung by zde jistě pohovořil o své teorii kolektivního nevědomí, obsahujícího nepřeberné množství archetypů, jež se od počátku lidského vyprávění znovu a znovu objevují v příbězích z celého světa a ze všech kultur. Jde zde o to, jakým způsobem je příběh podán, a jestli je daný autor schopen zaujmout čtenáře něčím, co už dávno zná, ale způsobem, který ještě neviděl. Jde právě o onen způsob vyprávění, o svěžest, jakým je starý známý příběh podán, co Snyderovi tak jde, a čím je schopen uchvátit čtenáře po celém světě. V tomto případě dokázal vystihnout vnitřní rozervání někoho, jako je Harvey Dent/Two Face tak živým způsobem, až tomu čtenáři běhá mráz po zádech.

V prvním sebraném svazku série All-Star Batman se o kresbu postaral všem dobře známý John Romita, Jr., u něhož je třeba říci, že názory na jeho práci jsou tak rozpolcené a kontroverzní, že více by to šlo už jen stěží. Skutečně se zdá, že polovina komiksových čtenářů Romitu mladšího vynáší do nebe, kdežto ta druhá mu nemůže přijít na jméno. Na sociálních sítích se dočítáme o tom, jak se někdo na Johnovy kresby nemůže ani podívat, což je hned o jeden komentář směrem dolů napadeno s argumenty, že nejeden kultovní komiks se zrodil právě pod rukou řečeného kreslíře. Skutečně tedy záleží na preferenci jednotlivce, jestli se bude nad Romitovými kresbami rozplývat, anebo si kvůli nim komiks ani nepořídí. Osobní názor přítomného recenzenta je k jeho kresbám vskutku pozitivní, a ač by jistojistě nějaká negativa našel (kdo hledá, ten vždycky najde), obecně považuje Romitovu kresbu za něco, co se v komiksové branži neobjevuje na každém rohu, a její vizuální specifičnost recenzentovu oku lahodí.

Spojení Snyderova originálního způsobu vyprávění a klasického „mladého“ Romity nakonec vyústí v Batmanovský komiks, jenž má rychlost a spád, ale zároveň nabídne náročnému čtenáři dostatek materiálu k zamyšlení a filozofování. A pro ty, pro něž je komiks určen na prvním místě, to značí fanoušky Batmana, zde samozřejmě máme věci, na něž jsou už dávno zvyklí, a které očekávají téměř v každém netopýřím čtení – zásadového křižáka v kápi, humorného a zároveň emocionálního majordoma Alfreda, klasické antagonisty jako je Penguin, a odkazy a narážky na mnoho dalších, dnes již téměř Batmanovsko-archetypálních, prvků a postav (Klaun a Sovičky?).

Fanoušci i nefanoušci Scotta Snydera, muže, jenž má v komiksovém světě více než zaděláno na to, aby se stal ikonou typu Franka Millera, Alana Moorea nebo Granta Morrisona, neváhejte tedy a sáhněte po „hvězdném“ Batmanovi. Jak už bylo zmíněno výše, litovat bude leda ten, kdo nemá příliš v lásce kresbu Johna Romity, Jr.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *