Hunt? Reacher? Bourne? Figu! James Bond!

by Erik Kriššák

James Bond: Fantom (Comics Centrum, 2018)
Warren Ellis, Jason Masters

Bond je len jeden. Neopakovateľný, šarmantný zabijak, ktorý nedokáže zachrániť svet bez toho, aby sa popri tom neoddával sexu, chľastu a rokenrolu. No dobre, preháňam, to posledné mu nikdy nešlo. Kto je však dokonalý? Každopádne k nám z útrob Comics Centra prichádza už druhá vyvrhnutá kniha komiksových eskapád legendárneho Flemingovho agenta s názvom Fantom. Aký tento „vyvrheľ“ je?

Nejde o žiadne retro. Label Dynamite koncom roka 2015 vypustil na scénu modernú komiksovú adaptáciu s jasným zámerom – experimenty zakázané! Písacie potreby zveril ostrieľanému konšpirátorovi Warrenovi Ellisovi, britskému scenáristovi, ktorého poznajú aj tunajší čitatelia, či už stránia Crewi (Wolverine: Ještě žiju, Fell, Iron Man: Extremis, Ultimate Fantastic Four, Hellblazer: Kolébka), BB/Artu (Transmetropolitan, Planetary) alebo sa dokonca venujú iba spotrebnému Marvelu od Hachette (Iron Man: Extremis, Thunderbolts: Víra v monstra). Ten sa spočiatku oťukával (prvá kniha James Bond: Vargr) a potom do toho vletel naplno.

Kým sa mu na tieto nálety i zálety pozrieme s vedeckým zanietením školáka, ktorý na hodine prírodovedy vyfasoval prvý raz mikroskop so zväčšovacou schopnosťou 40-1024x a myslí si, že preto odhalí všetky skryté tajomstvá sveta, pristavme sa ešte pri kresbe. Jason Masters je zárukou prehľadnosti. Nejakú dobu už obsmŕda u oboch amerických gigantov (Marvel a DC, až sa hanbím, že to pre istotu uvádzam v zátvorke), pričom kafre ako do Batmana, tak do Wolverinea. Česky debutoval komiksom Batman Detective Comics 4 : Trest, kde si ho však okrem rubu titulného listu sotva spojíte s niečím z obsahu. V Bondovi odvádza vynikajúcu maistreamovú prácu. Žiadne neprehľadné kompozície, žiadne nevypovedané náznaky… Všetko je čisté tak, že by sa s Bondovkami mohla vykladať podlaha v škôlke a decká by z nej mohli bez obáv olovrantovať. Iste, má to aj svoje nevýhody. Akčné sekvencie často pôsobia tuho, sterilne a bez iskry. Nedá mi, musím sa vrátiť k Ellisovi, v poslednej dobe má evidentne pre podobné typy výtvarníkov slabosť, v Injection kreslí Declan Shalvey navlas rovnakú voskovú akciu. Celkovo však ide o predaje širokým masám, takže kresba (aj s coloringom) je stopercentne účelová, účelná, efektívna, hospodárna, skrátka, akoby ju vysúťažili vo verejnom obstarávaní pre Eurofondy.

Dosť bolo o osobách tvorcov! Okrem komiksových trotlov, čo nedokážu žiť bez toho, aby nemali svoje vysnívané umelecké vzory nahrádzajúce im pocit nedostatočnej rodičovskej lásky, aj tak nikoho nezaujímajú. Podstatný je príbeh! Predsa to tvrdia všetci spisovatelia, čo niečo znamenajú a, ako vidno pri náboženských stúpencoch, toľkí borci sa predsa nemôžu mýliť! James Bond sa dostáva do posledného filmu Misson Impossible (nie toho, čo bude mať o chvíľu premiéru, minulého) a zapletie sa do hry rôznych spravodajských služieb, tajných sekcií, ktoré nemajú existovať, ale nikto im to nepovedal, tak veselo záškodníčia a tak ďalej. Všetko začína nevinne, stačí zájsť do Los Angeles, vyzdvihnúť jednu tuctovú operátorku, čo si čosi všimla počas rutinného prezerania pracovných vecí, keď ju znudil facebook, twitter, instagram a ostatné (ne)zmysluplné (o)trávenia bdelého stavu mysle. Nemusíte ani dočítať spoiler na zadnej strane obalu, aby vám bolo jasné, že ľahké to nebude. Pripravte sa na čistú, žáner ctiacu, špionážnu jazdu. Prestrelky, naháňačky v autách, šokujúce prepadnutia a ešte šokujúcejšie reakcie prepadnutých, nič nechýba. Navyše, príbeh dáva zmysel, navzdory akcii je skôr komorný, hľadá sa, kto je s kým a kto koho zrádza, až dokonca nie je jasné, čo je vlastne pointa diania. Záver je navyše pomerne nečakaný, musím uznať, že ma dostal.

Do toho parádne pasujú pálčivé témy dneška, od terorizmu po otázku nosenia zbraní. Kým Vargr bol skôr o priamočiarej akcii, Fantom má priam „spektrický“ nádych. A to je dobre. Ba čo viac, je to super! V Čechách je špionážnych komiksov ako Libušinho priezviska, Skalpy i 100 nábojů sú predsa len o niečom inom, nuž je James Bond osamelý a nezdolný exemplár špionážnej drámy v komiksovom svete bývalého Československa. Neďakujte mu, poďakujte Comics Centru. Najlepšie tým, že mu zahltíte e-shop masovou návštevnosťou, čím mu spadnú webovky a vy sa vrátite k tradičnému akvizičnému modelu kamenných predajní.

P.S. Duo Ellis a Masters sa týmto s Bondom lúči a nabudúce príde Andy Diggle a Francesco Francavilla v typicky bondovsky pomenovanom príbehu Hammerhead. Osobne sa na tento moment teším.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *