Hoši od Bobří řeky… leda hovno!

by Erik Kriššák

Skalpy: Hlodání (Crew, 2017)
Jason Aaron, R. M. Guéra

Indiánska rezervácia, to je pravý opak amerického sna. Nepomôže vám kasíno, nepomôže vám, že ste veľký náčelnícky kápo, stále budete živoriť na skládke, ktorá pri udeľovaní výročných cien – stoka roka – pravidelne obsadzuje prvé miesto. Je to skrátka ekvivalent Karla Gotta v Slávikovi. A, všetci vieme, že táto idylka nerecyklovaného odpadu sa raz skončí katastrofou. Inými slovami, Skalpy sa nám prehupli do druhej polovice a začína sa vojna.

Drsné vulgárne príbehy, ktoré sa tvária, akoby Momoa krížený s Eastwoodom skladali rapový text, mi nijako zvlášť ku šťastiu nechýbajú. Preto som Skalpy spočiatku bral ako nutné zlo. Ako niečo, čo ukazuje, aké je to všetko skur…. a na pi.. a vôbec. Našťastie, po čase sa osudy hlavných, pohlavných i vedľajších postáv zamotali natoľko, až som im začal fandiť. No a čo, že sú to všetko bastardi, nýmandi, grázlovia, feťáci, prostitútky atď. No a čo, že je jasné, že z tohto nikto neodíde so zdravou kožou a asi ani po svojich.

Svet Skalpov ukazuje nemilosrdnú tvár Ameriky, je to potetovaný „opírsingovaný“ zjazvený a dorezaný ksicht pôvodných obyvateľov, na ktorých sa vyvršujú rapavé opálené dokatované gebule bielych smradov. A naopak. Dashiell Zlý Kôň, tajný agent FBI, sa rúti do záhuby. Jeho tajomstvo pomaličky preteká na povrch, počet ľudí, ktorí ho poznajú, neutešene rastie a na konci čaká Lincoln Červená Vrana, náčelník a vrchný mafián v jednej osobe, na ktorého má Dashiell vyňuchať dôkazy o vražde. Akejkoľvek. A príležitosť sa konečne našla! Do rezervácie nabehne FBI a začína sa súboj s časom. Súboj, ktorý nemôže skončiť dobre pre nikoho. Aby toho nebolo málo, na miesto činu sa vrútia aj Hmongovia, ázijská mafia, s ktorou si to Lincoln rozhádzal minule.

Hádate správne! Udalosti, ktoré neveštili nič dobrého, sa konečne dali do pohybu a je to presne taká krvavá a napínavá záležitosť, ako bolo v minulosti naznačované, ba až sľubované. Celá kniha (obsahuje zošity #30-#34) sa preto číta jedným dychom, ani sa nenazdáte a je po nej. A budete sa cítiť znechutene a zároveň fascinovane.

 Dashiell Zlý Kôň to v jednom momente vyjadruje celkom jasne:

„Rozstrieľal som mu nohy na sračky. Rozstrieľal som mu kolená. Rozstrieľal som mu chodidlá. Postupne som mu odstrelil všetky prsty. Potom som znova nabil a pokračoval som. Vydržal celé dva zásobníky, než omdlel. Prebral som ho a odstrelil som mu gule. Jeho škreky teraz zneli, akoby ich vydávalo nejaké zviera. Už sa ani nedalo rozlúštiť, čo hovorí…“

Kruté, odporné… A napriek tomu mu ešte aj fandíte. To je desivé!

Kresbu má na svedomí výhradne dvorný výtvarník série, R. M. Guéra. To je rozhodne klad, narušenie atmosféry akýmkoľvek iným kresličom by príbehu neprospelo. A že je scenárista Jason Aaron čoraz lepší, badať z každej vety. Že sa blíži Apokalypsa, naznačí krátkou legendou o bobrovi, ktorý ohlodáva drevený kôl, čo podopiera svet. Až tu zrazu kolu niet. Ostáva len zmar a smrť.

Vydržať ešte tie cca dva roky, kým Crew Skalpy dovydáva, bude skúška hodná Sizyfa, ale nevadí! Stojí to za to! Momentálne na českom trhu neexistuje alternatíva, ak chcete detektívku z reality a z prostredia absolútneho zmaru, Skalpy sú to naj, čo tu máme (100 nábojov je predsa len o niečom trošku inom). A nezmenilo by sa to ani vtedy, ak by tu podobných titulov vychádzali desiatky. Knihu kúpite napríklad priamo u vydavateľa v jeho e-shope.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *