Highlander na cestě k znovuzrození

by Erik Kriššák

Bloodshot Reborn: Colorado (Valiant, 2015)
Bloodshot Reborn: The Hunt (Valiant, 2016)

Vo svete vydavateľstva Valiant Entertainment neexistuje drsnejší zabijak, než Bloodshot. Vrah, ktorému v krvi kolujú takzvané biomechanické nanity schopné regenerácie v miere tisícnásobne presahujúcej rastové hormóny, je schopný prežiť aj v situáciách, kde by to vzdali aj šváby. Zároveň je schopný prelomiť akékoľvek softvérové zabezpečenie, pretože s tými mikroskopickými beštiami telepaticky komunikuje a využíva ich. Bloodshot je skrátka chlapík bez minulosti, vypláchnutý tajným vojenským projektom, veď to poznáte. V udalosti Valiant mu geomantička Kay, ktorú mal ochrániť a nezvládol to, odstránila z tela všetkých nanitích drobných škodcov, a tak môže konečne začať žiť normálny život. Aspoň si to myslí. Séria Bloodshot Reborn od Jeffa Lemirea ho rýchlo vyvedie z omylu.

Bloodshot_Reborn_Colorado

Bloodshot_Reborn_The_Hunt

Bloodshot býva v jednom zapadnutom moteli pod falošnou identitou Raya Garrisona. Vypomáha tu za stravu a obydlie staručkej majiteľke Gene a jej dvanásťročnému vnukovi Tobymu. Je slobodný, ale v peknej depke. Po nociach okukuje prísne tajnú zložku so svojou minulosťou a zbiera odvahu zistiť, kto je naozaj. Okrem toho sa mu zjavuje duch mŕtvej Kay a imaginárna chlapčenská verzia jeho pôvodného života s príznačným názvom Bloodsquirt. Táto ľútostivá psychiatrická diagnóza je narušená správami. V štátoch sa začali diať masové vraždy a na svedomí ich majú akýsi bledí ľudia s krvavými očami a červeným kruhom na hrudi. To znie povedome, ak náhodou neviete, ako vyzeral Bloodshot, pozrite si okolité obrázky.

Bloodshot_Reborn_01

Nanity sú zákerné cudzopasníky, len, čo sú z tela von, hybaj ho hľadať si nových hostiteľov. Zároveň chcú byť opäť s pôvodným Bloodshotom, pretože s ním mali dokonalú symbiózu. Nastupuje preto klasický Highlander. Koho Ray Garrison zabije, toho silu získa. Zároveň tým stráca svoju ľudskosť. Nečudo, že sa stáva podozrivým z medializovaných vrážd a po stope sa mu vydáva párik špeciálnych vyšetrovateľov.

Bloodshot_Reborn_06

Highlandera som nespomenul náhodou, neuplynie veľa času a jeden z nanitových hostiteľov príde na to, že vraždiť vrahov sa vypláca. Čím viac nanitov, tým ťažšie je ho zabiť. Napokon ostane len jeden, všakže.

Bloodshot_Reborn_02

Bloodshotovi sa medzičasom zavesí na krk dievča jedného z posadnutých vrahov, ktorého ten samozrejme odkrágľoval. Volá sa Magic a čoskoro je z nich pár. Ich romantický vzťah pretrváva aj potom, čo by ju najradšej odohnal preč. Pretože je jasné, že toto sa dobre neskončí a návrat Bloodshota vytesní Raya nadobro.

Bloodshot09

Vo finále dôjde na niekoľko jemne prekvapujúcich momentov a kruh sa uzavrie. Bloodshot je späť, na svoju minulosť kašle, čitateľ sa však dozvie aspoň jeho pravé meno. A aj to je vcelku vydarený moment.

Bloodshotshot_Reborn_05

Jeff Lemire je autor, o ktorom píšem v jednom kuse a všetko sú to ódy. Kanadský scenárista je momentálne v kurze a začína sa podobať na Bendisa. Hrdlačí azda pre každého, kto platí a nevyhýba sa ani svojim autorským projektom. Obávam sa, aby ako Bendis aj nedopadol. Ufňukaný Bloodshot mi moc nesadol. Psychologizácia mi prišla ako barlička, aby sa jeho znovuzrodenie natiahlo na deväť zošitov a tie morálne akože dilemy v rámci diskusií s preludmi tiež nepadli na úrodnú pôdu. Zato finále sa vydarilo. Bloodshot Reborn sa určite nestane Lemireovou vrcholnou métou, o ktorej sa bude rozprávať hoci na komiksových zrazoch tuzemskej proveniencie, je to skôr normálny a jemne natiahnutý príbeh na jedno prečítanie. Slušne prezentovaný, ale to je všetko.

Bloodshot_reborn_05

Tá prezentácia je inak parádna, pretože výtvarník Mico Suayan odviedol prvotriednu robotu. Tento mladý Filipínec kreslí nabúchané superhrdinské vzhľady s riadnou dávkou drsnosti, nuž nečudo, že okrem tohto komiksu má na svedomí aj ďalšie tituly z Valiantu a tiež napríklad obálky pre Injustice, X-Men Legacy, Thora… Rovnako kreslil hoci Moon Knighta, Thora, Punishera, skrátka, podobne ako Lemire, tiež „fachčí“ pre všetkých a ide mu to. V rámci Bloodshot Reborn vynechal len jeden zošit, ktorý podľa vzoru „Hawkeye od Fractiona“ zjednodušil Raúl Allén za pomoci Patrície Martinovej.

Bloodshot_Reborn_04

Celý príbeh vyšiel zozbieraný v dvoch knihách, Colorado (2015) a The Hunt (2016), tá druhá je na trhu od tohto mesiaca, a preto by nemal byť problém s dostupnosťou. Ďalší príbeh otvorí novú kapitolu zo života Bloodshota. Vzhľadom na to, že Valiant momentálne skáče v čase kamsi do budúcnosti, na koniec bytia, je tento príbeh kompletne zakončený a funguje samostatne, čo je fajn. Rozhodne sa nesklamete, ak si ho prečítate. Howgh!

Bloodshot_Reborn_03

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Highlander na cestě k znovuzrození

  1. Pingback: Mad Max po „Valiantovsku“ | MdS Comics

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *