Henry a la Crab

by Sebastian Komárek

Baltimore 3: Tajemný poutník a další příběhy (Comics Centrum, 2018)
Mike Mignola, Christopher Golden, Ben Stenbeck

Dlouhá cesta anebo putování za vyšším cílem patří k nejstaršímu typu vyprávění. Nejedno mistrovské dílo (nejen) fantastické literatury pojednává o osobě či skupině, vydávající se na zdánlivě nekonečnou cestu, na jejímž konci čeká úspěch přinejlepším nejistý. Protagonisté takovýchto příběhů jsou však většinou poháněni odhodláním a motivacemi, jež jsou zároveň vznešeného a nesobeckého rázu, a zároveň rázu ryze sebestředného. Ve třetím svazku komiksové série Baltimore nacházíme lorda Henryho právě uprostřed takovéhoto putování. Popoháněn touhou po pomstě se neúnavně plahočí dál a dál, pevně odhodlán dostihnout nenáviděného upíra Haiga. Stane mu znovu tváří v tvář? A podaří se mu konečně dosáhnout očištění světa od oné mor šířící nestvůry?

Samotný název svazku, a sice Baltimore 3: Tajemný poutník a další příběhy, vypovídá o tom, že se jedná o sbírku povídek (což není u komiksů od Mignoly pražádnou výjimkou). Celá série je v podstatě sbírka minisérií, jež nemusí vyloženě navazovat jedna na druhou, avšak ve větším měřítku tvoří příběh o již výše zmíněném putování lorda Henryho Baltimora, veterána Velké války, jehož nejdůležitější životní náplní je pomstít se upírovi, jenž vyvraždil jeho rodinu. Komiks je zároveň historickou fikcí, neboť děj se odehrává v meziválečném období, sužovaném morem a epidemií vampyrismu ve spojení s probouzením dalších roztodivných nestvůr, ohrožujících lidstvo. Protagonista je tedy postavou velice podobnou Mignolovu Hellboyovi, ať už je to díky dovednostem zabíjet pekelná (a mnohdy lovecraftovsky vypadající) monstra, anebo jen pouhou melancholickou povahou vlka samotáře (přičemž všemi oblíbený Anung un Rama si ještě přidá nějaký ten humor a sarkasmus navíc).

Co do obsahu, přítomná kniha nezaostává za svými předchůdci. Baltimore je nucen vypořádat se s armádami nemrtvých, výsledky pochybných vědeckých pokusů, obřími kraby, a v neposlední řadě náboženstvím posedlým inkvizitorem, který pořádá hon na lorda Henryho stejně urputně, jako ona hlavní postava loví upíra Haiga. Šavle a krucifixy létají zprava zleva, nešetří se démony ani kletbami, a samotný lord Baltimore je obyvateli vesnic, jimiž prochází, uctíván ve stejném měřítku jako nenáviděn a obáván. Když k tomu všemu přičteme typickou „mignolovskou“ atmosféru plnou temnoty, nadpřirozena, okultismu a narážek na zničující dopady války, jako vždy se nám dostane čtení srovnatelné s legendami typu H. P. Lovecrafta, Roberta E. Howarda, anebo E. A. Poea (a v Tajemném poutníkovi a dalších příbězích je prominentní zejména poslední jmenovaný).

Kreslířského společníka spisovatelům Mikeu Mignolovi a Christopheru Goldenovi dělal stejně jako u předchozích dílů Ben Stenbeck, a ani zde nezklamal. Temné scénáře obou umělců byl opět schopen vizuálně ztvárnit způsobem jak osobitým, tak i takovým, z něhož inspirace Mignolou jen čiší. Obzvláště hodny zmínky jsou poté stvoření, jež jsou výsledkem bádání doktora Leskovara, a jeho snahy vyléčit šířící se vampyrismus. Obludy, na nichž může čtenář oči nechat, jako kdyby totiž zároveň vypadly z Coppolova filmového Drákuly, a zároveň z mysli a rukou více než zručného kreslíře (i když… Mignola se údajně zčásti na zmíněném filmu také podílel… hmmm).

Ohodnotit třetí díl série Baltimore tedy není v žádném případě těžká práce. I když to ne každý přizná a uzná, drtivá většina lidí má ráda temné a mysteriózní příběhy, a přítomný komiks je mnohem více než to. Mignola je, v konečném důsledku, autor, jenž byl (a je) schopen svou tvorbou uchvátit čtenáře a diváky, kteří by jindy po takovémto typu literatury nesáhli na úplně prvním místě. Jako vždy je tedy přítomný recenzent nucen napsat, že nehledě na to, jestli jste fanoušky Mignoly, Goldena a komiksů obecně, rozhodně nebudete litovat, když se zvednete z židle, a namíříte si to k nejbližšímu knihkupectví, kde mají Tajemného poutníka v regálech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *