H jako Hex aneb hrdý brak

by Erik Kriššák

All Star Western: Černý diamant (BB/Art, 2018)
Justin Gray, Jimmy Palmiotti, Moritat, Phil Winslade

Dobrodružné akčné príbehy s jemnou detektívnou zápletkou formovali hneď niekoľko predchádzajúcich generácii čitateľov, nečudo, že s dodnes držia zubami-nechtami. Kto by nechcel hrdinsky zvíťaziť nad krvilačnými Indiánmi, nemenej krvilačnými gangstrami, prípadne sa stať galantným ochrancom nežného pohlavia (prosím, nevnímať dnešnou optikou rovnoprávnosti) atď.? Komiks All Star Western v hlavnej roli s Jonahom Hexom, južanským vojakom odchovaným Indiánmi, to všetko ponúka. A ešte aj čosi navyše.

Rovno si povedzme, že sa tu nebavíme o diele, ktorému nadšení kritici prisudzujú prídavné mená typu štýlotvorný, geniálny, prelomový, neopakovateľný a pod. Dobrodružný kokteil je namiešaný z lacných odkazov na osvedčené témy. Máme tu Gotham vo westernovom prevedení, nechýba čínska štvrť, akoby vystrihnutá z kung-fu bijákov známych zo 70. rokov minulého storočia. Aby toho nebolo málo, dostaneme aj odkaz na klasiku formátu Dr. Jekyll a Mr. Hyde. Akokoľvek je táto Stevensonova literárna dvojica svetoznáma a v Hollywoode okupuje každý druhý dobrodružný film, napriek tomu sme polopatisticky oboznámení s tým, že je to literárna postava od toho a toho autora. Mám pocit, že ani v USA to už nie je potrebné, ale čo už.

Hlavným hrdinom, ako som už spomínal, je Jonah Hex. Keďže kniha Černý diamant obsahuje zošity 13 až 16 a tiež nulté číslo, ktoré vyšlo po dvanástke, dostaneme na úvod asi najzaujímavejší príbeh z celej All Star Western rady, a síce Hexov origin. Hlavný príbeh sa točí okolo nesúrodej trojice Hex, Amadeus Arkham a Tallulah Black, aktuálne hľadajúcej tajuplný recept na zázračný elixír, ktorý zdanlivo lieči a prakticky generuje živočíšne nespútané alter egá. Prichystajte sa na masakrujúcich klaunov (sme v Gothame), kanibalizmus, lámanie kostí a nezdolnosť všetkých zúčastnených. Okrem hlavného vychádzal v zošitovej rade aj doplnkový príbeh o indiánskom bojovníkovi pýšiacemu sa menom Tomahawk. Je to taký historický exkurz do dejín kolonizácie Ameriky, resp. do márneho boja pôvodného obyvateľstva s imigrantmi spoza Atlantiku.

Brakovosť a šestákovosť z tejto knihy odkvapkáva spôsobom, ktorý poznáme z prietrže mračien. Nakoľko od tohto titulu absolútne nič neočakávam, svojim spôsobom ma pozitívne prekvapil. Dobrodružná atmosféra funguje na jednotku, akcia ujde, hlavný záporáci sú správne zákerní a ten z hlavného príbehu sa prekvapivo vydaril. V podstate tu momentálne nevychádza žiaden iný komiks, ktorý by sa All Star Westernu podobal. Aj tým je jedinečný.

Čo sa týka tvorcov, scenáristické duo Gray-Palmiotti sa na nič nehrá a prináša funkčné béčkové príbehy, ktoré však patria k tomu najlepšiemu, čo toto písmenko núka. Zabudnite na treťotriedne deriváty akčnej nudy vysielané na druhých a tretích kanáloch komerčných televízií ako film týždňa pod. All Star Western má funkčné zápletky a na poli obyčajnej zábavy funguje lepšie než mnohé význačné diela od svetových kapacít. Takmer celú knihu nakreslil Moritat, v brandži už je dlho a jeho kresba sa do prostredia Divokého západu hodí. Tomahawkov príbeh nakreslil Phil Winslade a pôsobí na mňa ešte lepšie. Aj keď to nie je úplne presné, mal som z nej pocit, ako keď som kedysi dávno čítaval v ABC príbeh Pán vlkov. Skrátka, aj vďaka coloringu mi to prišlo štipku európske. A to vôbec nie je zlé.

Čo dodať? Osobne ma All Star Western príjemne prekvapil, na poli spotrebnej zábavy aktuálne žiari. Otázkou je, či dostane šancu medzi čitateľmi, predsa len to nie je nič, čo by sa u nás masovo preferovalo. Azda motyka vystrelí. Inak, ostávajú už len tri knihy a vyjde to komplet. Držím BB/artu palce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *