Extrémně nebezpeční důchodci

by Kamil „MdS“ Bernášek

Red (2010) One Shots

Ještě než začnete číst tento článek, zamyslete se nad tím, jestli jste někdy slyšeli o sérii Warrena Ellise „Red“. Neslyšeli? Tak si nejprve přečtěte Keramovu recenzi, viz odkaz v závorce (http://mdscomics.net/modules.php?name=News&file=article&sid=105) a pak se vraťte sem. Na nějaké dlouhosáhlé vysvětlování totiž nemám čas a nemuseli byste se chytit.

Přečteno? Tak pokračujeme. Byli jste v kině na filmu „RED“? Ještě ne? Tak to hned přestaňte číst a utíkejte do nejbližšího multiplexu. Vy nemáte u vás multiplex? Vy nejste z Prahy? Tak jaktože máte přístup na internet? No nic, pokrok nezastavím. Přestanu vás tu šikanovat, nechám si ty blbý kecy a radši přejdu rovnou k věci. Takže ve zkratce…

V roce 2003 udělali scénárista Warren Ellis a kreslíř Cully Hamner třídílnou sérii „Red“, která je o vysloužilém agentovi CIA v důchodu Franku Mosesovi. Toho chce nové vedení Agentury odstranit, neboť viděl a zabil příliš mnoho. Jedná se o klasický průměrný příběh o pomstě a o tom, že není děda jako děda.

V roce 2010 se začal natáčet film „RED“ s Brucem Willisem aka Frankem Mosesem v hlavní roli. Film se již z plakátu honosí titulem „Nejlepší akční komedie letošního roku“ a reklama v tomto případě nelže. Tvůrci filmu posadili příběh do trochu volnější roviny a postavu Franka rozšířili o tři další agenty v důchodu, kterými jsou: Joe (Morgan Freeman), Marvin (John Malkovich) a Victoria (Helen Mirren). Kostra původního příběhu zůstává ve filmu stejná, po bývalých agentech jde jejich bývalý zaměstnavatel a oni se snaží zjistit proč. Jelikož je ve filmu více postav než v comicsu z roku 2003, rozhodlo se nakladatelství DC pod značkou Wildstorm, vydat čtyři doplňující samostatné sešity, každý věnovaný jiné postavě vysloužilých agentů. A právě o těhlech čtyřech sešitech si teď povíme víc.

 

 

Frank (Káhira, Egypt, 1994)

Frank Moses se setkává se svým styčným důstojníkem Joem, který mu zadává nový úkol. Frank má zabít Peshara Tarkáního, hlavního vývojáře jaderného programu pro Írán, Lýbii a Severní Koreu. To není pro jednoho z nejlepších asasinů CIA žádný problém, až na to, že Frank dělá sám a Joe mu nečekaně přiděluje mladého nezkušeného agenta jménem Jordan. Nejenže je Jordan prvotřídní zelenáč, ale chová se přesně tak, jak by se agent v utajení chovat neměl. Svou vlastní lehkomyslností ohrožuje nejen celou misi, ale i Frankův život a ten se s tím vším musí vypořádat po svém.

Joe (Moskva, SSSR, 1981)

Studená válka byla válkou dvou největších světových mocností (USA a SSSR) a taky válkou jejich agentů, kteří byli většinou dvojití. Joe přilétá do Sovětského Svazu, aby zkontaktoval nejlepší agenty CIA působící v Moskvě a jmenoval jednoho z nich šéfem místní pobočky. Cestou k prvnímu z nich je ale jeho vůz přepaden a Joeovi je ukraden kufřík s kompletním seznamem všech agentů. Joe je tak nucen hrát závod s časem a pokusit se varovat své agenty dřív, než se k nim dostane KGB. Zvládne to? A kolik dalších „hvězd beze jména“ přibude ještě na zdi v Langley než tahle „válka“ skončí?

Marvin (New York City, USA, 1987)

Marvin je agent, kterému CIA 14 let v kuse podávala denně dávku LSD, a proto se nesmíte divit, že je Marvin trochu…jiný. Po šesti dnech a nocích, kdy vůbec nespal se cítí naprosto skvěle a bezchybně provádí tajnou operaci „jak ukrást propisku“. Poruší, ale jedno ze základních pravidel a zjišťuje, že jeho byt je prošpikovaný skrytými kamerami, štěnicemi a vším možným. Také po něm stále leze spousta pavouků a k tomu neustále vidí ty, které v minulosti zabil. Ve chvíli kdy zjistí, že je sledován, rozhodne se zničit místní tajnou pobočku CIA. Do toho ho navštíví Frank, který je známý tím, že odstraňuje nefunkční agenty. Jak tahle návštěva dopadne? Co na to CIA? A neděje se tohle všechno jen v Marvinově hlavě, protože je 14 let v kuse „na tripu“?

Victoria (Buenos Aires, Argentina, 1982)

I agenti občas potřebují dovolenou a Victoria jakožto špičkový zabiják má nárok na luxus. Na Britských panenských ostrovech se vyhřívá na pláži, pije víno a kouká po chlapech. Nejvíce jí zaujme svalouš s knírkem, se kterým po večeru v baru stráví noc a z jednoho flámu se postupně vyvíjí vztah založený na opravdové lásce. Po svém návratu do práce však zjišťuje, že její milenec Ivan je agentem KGB. Na nátlak zaměstnavatele je nucena si vybrat mezi prací a vztahem. Jak se asi rozhodne? Co na to Ivan? A existuje vůbec opravdová láska?

Všechny čtyři příběhy vznikli podle nápadu bratrů Ericha a Jona Hoeberových. Scénáře pak přímo k jednotlivým sešitům napsali Gregory Noveck (Frank), Doug Wagner (Joe), Erich Hoeber (Marvin) a Jon Hoeber (Victoria). Kresebně je doprovodili Jason Masters, Pol Gas a Redondo, Diego Olmos, David Hahn. Pokud se vám líbila původní série z roku 2003, tak tohle vás určitě nezklame, pokud se vám líbil film, tak vás tohle potěší a pokud máte rádi akční reálné comicsy, tak si tohle nesmíte nechat ujít.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je MdS. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *