EU comics v US balení

by Kamil „MdS“ Bernášek

Nakladatelství Marvel začalo od května letošního roku vydávat minisérie francouzského nakladatelství Soleil Productions. Z prvu jsem tomu nevěnoval pozornost, neboť evropské comicsy nemám moc v oblibě. Taky vím jak neslavně v USA (a nejen tam) dopadli evropské série XIII a Thorgal. „Třináctky“ vyšlo v roce 2005 pět sešitů a poté nakladatelství Alias přestalo sérii vydávat. V roce 2007 vydal Marvel první knihu a druhá už se neplánuje. Thorgala vyšli v letech 1986/1987 u nakladatelství Donning tři knihy a pak o něm v USA dvacet let nikdo ani neslyšel. V roce 2007 začalo nakladatelství Cinebook vydávat dvě knihy Thorgala ročně, takže teprve uvidíme, jak dlouho jim to vydrží. 🙂

Nakladatelství Soleil Productions vzniklo v roce 1988 a rychle se zařadilo mezi největší comicsová nakladatelství v Evropě. Momentálně vydává kolem 250 comicsových titulů různých žánrů ročně. Spolupracuje hlavně s mladými talenty jako jsou Arleston, Tarquin, Mourier, Crisse, Ange nebo Swolfs. Většina autorů nedělá ryze „francouzské“ comicsy, ale jsou ovlivněni třemi směry: americkým comicsem, japonskou mangou a evropským comicsem. Spousta z nich vyrůstala právě na marvelovských superhrdinských comicsech (Spider-man, X-men, Fantastic Four, Daredevil, apod), zde ta spojitost.

Marvel vsadil na krátké uzavřené příběhy různých žánrů, aby si každý přišel na své a světe div se, oni se chytili. Nejpopulárnější francouzské comicsy tak poprvé vycházejí v angličtině. Každé číslo je v americkém formátu comicsu, má 48 stran a stojí 5,99USD. Všechny první díly mají dvě varianty obálek. Všechny série jsou pouze pro dospělé čtenáře. Osobně mě velmi potěšilo, že oproti americkým comicsům v nich nenajdete žádné reklamy. Zatím to vypadá, že Marvel  zvolil dobře a sériím od Soleilu se v Americe daří. Alespoň zatím.

Sky Doll #1-3

–         květen – červenec 2008

–         scénář: Alessandro Barbucci, Barbara Canepa, Stephanie Logan

–         kresba: Alessandro Barbucci, Barbara Canepa

–         žánr: sci:fi

Universal War One #1-3

–         červenec – září 2008

–         scénář: Dennis Bajram, Paul Benjamin

–         kresba: Dennis Bajram

–         žánr: sci:fi

Samurai: Legend #1-4

–         září – prosinec 2008

–         scénář: Jean-Francois Di Giorgio

–         kresba: Frédéric Genet

–         žánr: historický

Ythaq: The Forsaken World #1-3

–         prosinec 2008 – únor 2009

–         scénář: Christophe Arleston, Paul Benjamin

–         kresba: Adrien Floch

–         žánr: sci:fi

Scourge Of The Gods #1

–         vyjde 21. ledna 2009

–         scénář: Valrie Mangin, Paul Benjamin

–         kresba: Aleksa Gaji

–         žánr: sci:fi / fantasy

Příspěvek byl publikován v rubrice Článek a jeho autorem je MdS. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *