Ekhölogické prostředí metropol

01by Erik Kriššák

Modrá Crew #1 (Crew, 2016)

Časopis Crew2 dokázal po dobu päťdesiatich dvoch čísel dve zásadné veci. V prvom rade vytváral pre úzku skupinku nadšencov ilúziu, že v našich končinách možno vydávať aj komiksový časopis. Pre vydavateľa zároveň vytváral prelud, že po nejakej tej dekáde by mohol prestať generovať stratu a spraviť z nich ideálny párik núl. Nestalo sa, nuž sa tento rok s pompou uložil do chladnej zeme, kde spí spánkom, keď už nie večným, tak aspoň trvalým (i keď v superhrdinských komiksoch sa vracia nielen Arnold). Netrvalo dlho a na svet sa vyliahla ďalšia fiktívna periodická tlač, a síce Modrá Crew. O čo ide?

modra-crew-1

V prvom rade nejde o špeciály, ktoré sa pod rovnakým názvom čas od času zjavovali na pultoch u „dobrých kníhkupcov“, aby sme vedeli, ako spolu vychádzajú Dredd s Batmanom, Hellboy s príšerami, Sláine so sekerou, Thorgal s lukom alebo Lobo s Maskou. Toto je onakvejší biznis plán. Po vzore Mistrovských díl evropského komiksu, kde sa pod rúškom edície servíruje ľuďom, ktorí by si inak s európskou tvorbou ani len ruku nepodali, jedna kniha v zmenšenom formáte za druhou (čo neznamená, že by sa tam nenašli skvelé veci), sa aj Modrá Crew tvári európsky. Síce sa nemieni vyhýbať ani Amerike, ale zatiaľ je to v rovine teórie.

ekho_02

Novinkou je násilné pripútavanie si čitateľov, snáď sa Crew nedostane na úroveň Comics Centra, ktorému v tomto smere patrí prvenstvo a ostatné vydavateľstvá sú voči nemu priam amatérske. Pretože o obsahu Modrej Crewi vraj rozhodujeme my. A to „my“ znamená ešte menej ako občan v starovekom Ríme.

ekho_03

Každý, kto si predplatí Modrú Crew, môže hlasovať o budúcich komiksoch. Áno, o takých, ktoré prejdú redakčným sitom. Údajne (a Crewi by som aj veril) sa bude dať aj navrhovať vlastný želaný titul, keď uvážim, aké mizerné sú u nás vo všeobecnosti predaje európskych vecí, šanca, že sa nájde, čo ja viem, desaťhlavý dav velebiaci nejaký titul, je pomerne malá, tak uvidíme. Hlasovanie sa deje prostredníctvom špeciálnych webových stránok, kde nájdete pravidlá i všetko podstatné. Momentálne môžete vyberať spomedzi troch titulov, kto má záujem, nech sa pozrie. Vo všeobecnosti je filozofia vydavateľa taká, že sa sústredí na uzavreté príbehy s obmedzeným počtom albumov. To je dobrá správa.

le-troisieme-testament

Aby mohol štvrťročník vychádzať už teraz, obsah prvých troch čísel si vydavateľstvo zvolilo samo. Stretneme sa s Ekhö a Okko, čo nie sú sestry, ktorých rodičia boli jednak fandami Motörhead a druhak odmietali konvenčné mená z kalendára. Rozsah pokrýva dva európske albumy, takže sa pripravte na cca 100 strán jemne scvrknutých obrázkov s bublinami. Nebojte sa, Cesta Meče sa nekoná, Crew sa dala cestou, ako napr. Angličania.

ekho_druid_cm_thorgal

Stará Crew2 končila s prvým albumom Ekhö v útrobách, nuž jej potomok opakuje po rodičoch, aby sa naučil základy prežitia. Preto tu máte opäť prvý album a k tomu hneď aj druhý, aby ste si to isto-iste kúpili. Ide o príjemné fantasy určené skôr tínedžerom. Hlavná hrdinka Dravena sa dostane do alternatívneho sveta, kde sa necháva posadať rôznymi zavraždenými duchmi, ktorí žiadajú pomstu.

 ekho_06

Píše to „trollztroyový“ Christophe Arleston a kreslí Alessandro „W.I.T.C.H“ Barbucci, nuž sa pripravte na nekomplikovanú a jemne humornú jazdu, v ktorej sa síce zomiera a v mikroskopických dávkach je tu aj dáka erotika, ale človek pri tom nevtieravo zrelaxuje a pokojne komiks posunie deťom.

ekho_05

Osobne ma Ekhö až tak neohúrilo, ale ani mi neprekáža. Viac sa teším na Okko. Neostáva mi iné, než dúfať, že nešťastníkov, ktorí podpíšu predplatnú zmluvu s diablom, bude dostatok a tento titul tu vydrží minimálne, pokým dokážem zaostriť zrak.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *