E. A. Poe a nacisté ve vesmíru, aneb typický Anung un Rama

by Sebastian Komárek

Hellboy 5: Červ dobyvatel (ComicsCentrum, 2018 – dotisk)
Mike Mignola

Anung un Rama, krvavě rudý syn Ďábla, se od počátku devadesátých let, kdy jej mistr Mike Mignola začal pod nakladatelstvím Dark Horse vydávat, stal stejně ikonickou postavou jako jeho komerčnější kolegové typu Batmana a Spider-Mana. Českým čtenářům dobře známý (a těšící se neumírající popularitě) Hellboy se nyní konečně dočkal dotisku pátého svazku svých nadpřirozenem nabitých dobrodružství (třikrát sláva ComicsCentru!!!). Co však napsat o komiksu, který všichni (nejen) čeští čtenáři znají skoro nazpaměť a pozpátku? Snad jen to, že Hellboy 5: Červ dobyvatel je tak typickým hellboyovským komiksem, jak je to jen vůbec možné.

Příběh se z většiny odehrává na rakouském hradu Hunte, na nějž se má dle odhadů zřítit stará (a „supertajná“) nacistická vesmírná loď, která je na základě pozorování někým řízena. Úřad paranormálního výzkumu a obrany tedy k blížící se záhadě vyšle svého nejlepšího zaměstnance – démonického Hellboye, a společně s ním nedávno objeveného homunkula Rogera. Na místě se k nim připojí rakouská průvodkyně, jež okolí velice dobře zná, a navíc uvnitř hradu už jednou byla. Celou situaci přirozeně obklopuje aura nejistoty a nadpřirozena, jen umocněna starými příběhy o stvořeních, obývajících ono polorozpadlé stavení. Zjistí „HB“ a Roger, kdo plavidlo kormidluje? Představuje pilot pro naše protagonisty (a nakonec pro celý svět) bezprostřední nebezpečí? Nu, mluvíme zde přeci o komiksu od Mika Mignoly… ale pro úplnou jistotu si komiks musí každý přečíst sám za sebe.

Jak už bylo zmíněno výše, Červ dobyvatel je velice, převelice typickým Hellboyovským komiksem, což můžeme vidět už jen na pouhém výčtu literárně-historických prvků, které poskytly Miku Mignolovi a jeho dílu nemalou inspiraci. Máme zde všechny notoricky známé záporáky, jakými jsou kupříkladu Ogdru Jahad (chapadlovitá vesmírná monstra Lovecraftovského typu), slovanskou legendární Babu Jagu, historického a záhadami obestřeného Rasputina, monstrózního Červa dobyvatele (komiks je koneckonců doprovázen úryvky ze stejnojmenné básně Edgara Allana Poea), a v neposlední řadě nacisty – Hellboyovy ultimátní „arch-nemeses“. Samozřejmě nesmějí chybět ani odkazy a narážky na mytologie z celého světa, z nichž nám jako dokonalý příklad poslouží ta severská. Mignola do komiksu zakomponoval Yggdrasil (světový strom, propojující všech devět říší severské mytologie), Ragnarök (který autor správně popsal nikoliv jako „konec světa“, ale jako konec i začátek… něco končí, něco nového začíná), atakdále atakdále. Ze stránek pátého svazku na nás tedy dýchají nejen spisovatelé, jako jsou H. P. Lovecraft, Edgar Allan Poe a Robert E. Howard, ale i prastaří germánští, slovanští a keltští vypravěči a básníci. Jednoduše řečeno, co se literatury týče, Mike by už jen těžko mohl mít lepší vkus.

Příběh se všemi jeho částmi (ať už původními anebo těmi převzatými) je přirozeně jen polovina komiksu, a Mignolova díla toho byla odjakživa zářným příkladem. Je jen málo čtenářů, kterým se při pomyšlení na autorovo jméno jako první nevybaví ona typická kresba, jež je stejně tak jednoduchá, jako je komplikovaná a promyšlená. Pro Mika je nezbytně důležitý stín, do něhož schovává většinu příběhu, avšak to důležité nás vždy nechá spatřit, ať už plně anebo jen náznakem. Není poté divu, že je komiks tak populární. Obě jeho části – jak scénář, tak kresba – jdou totiž tématicky i atmosféricky ruku v ruce, a navzájem se dokonale doplňují. Když se mistr později z časových důvodů rozhodl vzdát postu kreslíře, zlomil tím srdce nejednoho ze svých příznivců, a ač jsou ostatní Hellboyovi kreslíři zdatní a talentovaní, nemohou se rovnat tomu, kdo s tím vším začal.

Ať už tedy patříte mezi ona nešťastná individua, kterým předchozí vydání pátého dílu v knihovničce chybí, nebo jste sběrateli, pátrajícími po víceru vydání jedné knihy, neváhejte a kupujte… jak to tak znám, Hellboy v „nevyprodaném stavu“ dlouho nevydrží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *