Druhá liga vs extraliga

by Erik Kriššák

Americká liga spavedlnosti: Nejnebezpečnější hrdinové světa (BB/Art, 2017)
Geoff Johns, Matt Kindt, Jeff Lemire, David Finch, Brett Booth, Doug Mahnke, Scott Clark, Manuel Garcia, Andres Guinaldo

Geoff Johns je osoba, ktorú v DC nemožno prehliadnuť. Stojí za nespochybniteľným úspechom Green Lanterna a keď príde na zásadné eventy, rýchlo zistíte, že má prsty takmer vo všetkom. Skrátka, píše, čo je žiadané. V rámci NEW 52 sme sa s jeho tvorbou mohli stretnúť v rámci Ligy spravodlivosti, aktuálne pokračujeme s Americkou ligou spravodlivosti. Knihu Nejnebezpečnější hrdinové světa nám prináša, neprekvapivo, BB/Art.

Nečakajte originalitu. Nečakajte revolúciu. Geoff Johns sa vyžíva v akcii a v recyklovaní osvedčených postupov. Aj preto si isto každý z vás rýchlo predstaví nejaký ten vládny tým, čo má za úlohu likvidovať nepohodlných superhrdinov. Najlepšie proti svojej vôli. A je jedno, či ide o záporákov (Suicide Squad, Thunderbolts, WILDC.A.T.S) alebo jednotlivcov (Hitman). Americká liga spravodlivosti sa generuje z druhotriednych hrdinov DC, hoci možno namietať, že je viacero z nich vlastne prvoligových. Všetko to začína u Stevea Trevora, ktorého, ako sme si mohli prečítať v Lige spravodlivosti, vyrazili od hlavného tímu. Vláda s ním však má svoje plány. Vyfasuje zbrusu nový tím, ktorý má byť pripravený rozsekať na cucky Supermana a ostatné hviezdy, ak by prešli na druhú stranu alebo, pravdepodobnejšie, sa jednoducho znepáčili americkému vládnemu biznisu. V tíme sú kadejaký pozberanci, ktorých možno vydierať, oklamať, nalákať a využívať. Ide o čistý merchandisový produkt, a preto je tu mediálne tvár tímu, niekoľko dopočťákov a štipka utajených členov, ku ktorým by sa na verejnosti neprihlásil hádam ani Lex Luthor, nieto americkí mierotvorcovia. Zo všetkých vyčnievajú známejšie typy ako Martian Manhunter alebo Catwoman. Znesiteľný je dokonca aj Green Arrow, ktorý bol v Lige spravodlivosti zatiaľ skôr na smiech. Osobne mi najviac reže Hawkman, u nás nie príliš známa postava, inak vcelku osvedčená DC mlátička. Jeho tímová interakcia typu:
 – Ahoj. Hawkman, že jo? Jsi v pořádku?
– Proč?
– Jsi celý od krve.
– Není moje,
je skrátka lahodná.

Aby toho nebolo málo, novozložený tím musí okamžite do akcie. Čosi čudné sa deje v zločineckom podsvetí. Nebudem prezrádzať, o čo ide, verte, že ide o nadpriemernú záležitosť. Johns píše skvelý moderný akčný komiks a udržuje, čuduj sa svete, istú dávku napätia. Ihneď, ako náhle skončí hlavná dejová linka, nastúpi crossover Trinity War, prekladaný ako Vojna veľkej trojky.  Bystrejší z vás určite spozorneli. Áno, je to ďalšia časť príbehu, ktorého úvod a záver sme si mohli nechápavo prečítať v knihe Liga spravedlnosti – Síť. Dostávame tak druhú tretinu hlavného príbehu (konkrétne druhý a štvrtý diel). V prípade, že si to teraz prečítate spolu v poradí, v akom sa to čítať má, budete z toho mať podstatne viac, než minule. Takmer by som BB(Art podozrieval, že nám možno časom vydá aj Justice League Dark s poslednými chýbajúcimi kúskami skladačky. Ale ilúzie si nerobím, obávam sa, že túto sériu v Čechách neuvidíme.

Kniha Nejnebezpečnější hrdinové světa obsahuje aj krátke príbehy venované hlavne Martian Manhunterovi, ktoré neurazia a vcelku dobre túto postavu dokresľujú. V podstate táto kniha prináša polovicu celej série. Sedem zošitov zo štrnástich, čo by mohlo znamenať, že sa jej dočkáme komplet (ešte jedna kniha).

Okrem Johnsa sa na scenároch podieľali aj ďalší tvorcovia. Nakoľko je momentálne v kurze pišťanie nad tým, aby v Čechách vyšiel konečne aj Jeff Lemire, je tu dobrá správa – aj sa tak postupne udeje, vlastne sa tak už stalo. Ako v tretej knihe Ligy spravodlivosti už pred dvomi rokmi, tak tu. Iste, ide skôr o štatistický údaj, než o seriózny nástup hviezdy, ale aj tak, hnidopichom by tento detail nemal ujsť.

Pokiaľ scenáristicky ide o slušný mainstream,  kresba je vyložene návyková. Pravda, ak ste fanúšik superhrdinského šmrncu. Predstavovať Davida Fincha alebo Dougha Mahnkeho asi netreba, obaja borci kreslia tak, že predaje sú zaistené. Celkom slušne im sekunduje aj Brett Booth, ostatní sekundanti najatí na kraťasy už menej. Celkovo je však kniha parádne profesionálne vizualizovaná (nech žije slovník cudzích slov!), tak si predstavujem superhrdinský maistream.

Americká liga spravodlivosti je prekvapivo funkčná akčná záležitosť, dopĺňa Ligu spravodlivosti (v kontexte DC univerza i konkrétne v rámci Vojny veľkej trojky) a dáva tuzemským komiksovým fanúšikom nazrieť aj trošku hlbšie, poza povrchnú supermanovsko-batmanovskú fasádu. Nakoľko som od knihy nečakal nič, prekvapila ma pozitívne, nuž mi neostáva iné, ako prezradiť, že ju dostanete ako v mäkkej, tak v tvrdej väzbe. Stojí za to.

2 komentáře u „Druhá liga vs extraliga

  1. K tý Trinity War. JL Dark se sice neplánuje, ale BB Art příští rok plánuje vydat kompletní Trinity War včetně tie-inů (viz jejich FB několik týdnů zpátky)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *