Drogy, kam se podíváš

by Erik Kriššák

Batman Detective Comics: Ikarus (BB/art, 2018)
Francis Manapul, Brian Buccellato, Werther Dell’Edera, Jorge Fornés, Scott Hepburn

Jokerov šialený plyn, Man-batovo sérum a jeho derivácie, Baneovo sérum, semená Blooma, keď sa to tak vezme, celý NEW52 Batman je postavený na drogách. V šiestej knihe Detective Comics ide o látku s názvom Ikarus.

Nečakajte nič, čo by vám v dohľadnej dobe vševedkovia komiksového sveta s vkusom obviňujúcim snobov z nedostatku afektu vynášali do nebies. Táto kniha je jednoduchá detektívno-akčná záležitosť na zabitie nedeľného dopoludnia. Bez veľkých očakávaní prichádza bezstarostná zodpovednosť za úplne štandardný príbeh s niekoľkými zvratmi, ktoré ani tak nešokujú (videli sme ich stokrát), ako príjemne zapadnú do očakávaného relaxovania. Základná zápletka je naznačená na zadnej strane knihy, pri dverách Waynovej rezidencie sa objaví žena, ktorá zomrie a Bruce je jedným z podozrivých. Ani sa nenazdá a zapletie sa do pašovania drog, bitiek pouličných gangov, zaskočí sa okúpať s hlavonožcom a všetko sa to točí okolo látky, ktorá dala tejto knihe názov.

Čo pomáha knihe vymaniť sa z priemeru, je kresba. Na starosti ju má Francis Manapul, ktorý fušoval aj do scenára, konkrétne Brianovi Buccellatovi (venuje sa aj kresleniu), duo sa preslávilo svojim pôsobením u Flasha, ale ich mená nájdete kade-tade. V našich končinách ste sa s nimi mohli stretnúť v prípade, že ste si všímli koloristu pri prvej knihe NEW52 Superman od Péreza (Buccellato) alebo holdujete objemným knihám typu Witchblade a Tomb Rider (Manapul). Ale k veci! Od maistreamovej superhrdinskej rutiny sa Manapulov štýl odlišuje vlastným ksichtom, je skrátka kúštik iná a dosť veľkú rolu v tom zohráva práve koloring od Buccellata. Príbeh Ikarus okupoval pôvodne päticu zošitov (čísla 30 až 34), v knihe sa nachádza aj tretí Detective Comics Annual, ktorý je síce umiestnený na konci, ale dejovo predbieha udalosti hlavného príbehu. Napísal ho Buccollato a o kresbu sa postarala trojica Werther Dell’Edera, Jorge Fornés a Scott Hepburn. Vizuálne nedosahujú pôsobivosť a ani zručnosť Manapula. Ich mená vám možno nič nevravia, ale napríklad Dell’Edera bol inkerom Dell’Ottovi v Rodinnom podniku starého známeho Spider-Mana a Hepburn sa mihol v Deadpoolovi, čo sa ženil.

Batmanovské série z NEW52 nám pomaly začínajú dochádzať. Najprv sa vyčerpal Temný rytier, potom Snyderov Batman, no a z Detective Comics nám po knihe Ikarus ostávajú už len tri ďalšie diely. Som zvedavý, či sa popri Znovuzrodeniu hrdinov frekvencia ich vydávania zvýši alebo zníži.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *