Dříve v titulu Nekonečno

by Erik Kriššák

Strážci galaxie: Angela (Crew, 2017)
Brian Michael Bendis, Sara Pichelliová, Francesco Francavilla, Kevin Maguire a iní

Úspech Strážcov Galaxie v súčasnom filmovom svete dokázal nemožné! Aj v Česku vydali komiks, po ktorom by inak, okrem zaprisahaných komiksových zatratencov, žiaden pes s kúskom sebaúcty ani neštekol. Ba čo viac, neostalo pri jednej knihe, behom štvrťroka tu máme už druhé pokračovanie Bendisovho receptu na peniaze. Dámy a páni, privítajte potleskom Angelu!

Angela to nemala v živote ľahké. Jej rodičmi boli dve komiksové osobnosti, a síce Neil Gaiman a Todd McFarlane. Hádate správne, narodila sa počiatkom 90. rokov minulého storočia vďaka Spawnovi. Ešte ako batoľa ju zneužil Greg Capullo vo vlastnej minisérii, aby sa následne stala obeťou rodičovskej hádky o opatrovníctvo. Vyhral Gaiman, ktorý ju však, akokoľvek je to výnimočný spisovateľ, nerodičovsky predal do otroctva Marvelu. Dobrou správou je, že jej napokon prisúdili rodinu z kráľovskej krvi, konkrétne z Asgardu. Ako sa vlastne dostala do moderného Marvel Univerza?

Na svedomí to má Wolverine, ktorý v megaudalosti Age of Ultron narobil paseku v časopriestore (nechcite vedieť, nešlo o nič, čo by stálo za zapamätanie, písal to Bendis, skvelo začal, neskutočne mizerne skončil). Výsledok – dievčina sa zrazu objavila v tom „správnom“ vesmíre a rovno si to rozdala (vo všetkej počestnosti) so Strážcami Galaxie, toho času paktujúcimi s Tonym Starkom alias Iron Manom. Čo všetko sa stane, čo to prinesie, to si prečítajte sami. Kniha Angela toho ponúka viac. Ani sa nenazdáte a ocitnete sa v jednom doplnkovom príbehu k ďalšej megaudalosti – Infinity. Tú mal na svedomí Jonathan Hickman, ktorého pôsobenie v Avengers bolo… svojské. Mne osobne prišlo suché ako moč múmie, ale nájdu sa takí, čo naň nedajú dopustiť. Každopádne šlo o ultimátnu udalosť, kedy sa schyľuje (ako vždy) k skaze nášho bytia (resp. toho superhrdinského). Prichádzajú mega-ultra-nepremožiteľní vesmírni geroji zvaní Builders, polovicu eventu to všetci supráci schytávajú, s vypätím všetkých síl nevedia oponentov prakticky ani škrabnúť, až kým si zrazu autori povedia, že načim chystať koniec, a tak zrazu supráci začnú vyhrávať, čomu predsedá Thor v skvelej „ponižujúcej“ scéne. Ak si Infinity chcete užiť, pripravte sa na to, že musíte zvládnuť Avengers rady od Hickmana pekne od začiatku. Strážci Galaxie v tom celom hrajú rolu štatistickej chyby, v hlavnom evente sa zjavia azda na dvoch paneloch, zvyšok ich „prínosu“ je v tejto knihe.

Nečakajte voľajaký prudký dej. Komiks odsýpa len preto, aby sa Strážci Galaxie mohli zjavovať na stránkach komiksu a viesť pomerne svieže dialógy (je to Bendis). Inými slovami, občas je to vtipné, inokedy aspoň čitateľné, nie je to však komiks, ktorý strasie z piedestálu napríklad Watchmenov. Ani sa o to nesnaží, čo je plus. Najmä slovné odpisovanie dvojice Iron Man–Rocket nemá chybu. Ďalším pozitívom je to, že spomínané Marvel „eventy“ naozaj poznať nepotrebujete. Samozrejme, aj zrakovo postihnutý zaostalý (v newspeaku „inak nadaný“) čitateľ si uvedomí, že dostáva akési epizódy uprostred čohosi, nakoľko však vplyv Strážcov Galaxie na spomínané eventy nestojí za reč, je to vlastne jedno. Ak ste ich nečítali, po tejto knihe na ne rozhodnete chuť čo? Nedostanete!

Kniha pôsobí rozhárane aj preto, že sa na jej kresbe vyjašilo nemalé množstvo autorov, okrem tých, čo sú uvedení na začiatku tohto článku, sa tam mihnú aj mená ako Olivier Coipel, Mark Morales a Valerio Schiti. Niekedy to neprekáža, niekedy ťahá oči (bavíme sa o spotrebnom mainstreame, ten sa musí páčiť prvej signálnej).

Záverečný odsek článku vyvoláva u slabších jedincov túžbu po internetových diskusiách, nuž sa mu radšej vyhnem, neručím za to, že sa Strážci Galaxie vyhnú vám. Ako ich poznám, určite vás nenechajú na pokoji! Tož, do nich!

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *