Dobří démoni se vracejí

by Erik Kriššák

Usagi Yojimbo: Zrádci země (Crew, 2017)
Stan Sakai

Možno som zaujatý. Teda, určite. Usagi Yojimbo je komiks, po akom som vždy túžil. Má svoju fazónu, uveriteľné postavy, historický kontext exotického rázu a v neposlednom rade sa v ňom vraždia zvieratká. Nečudo, že sa uchytil aj v blízkosti stredu Európy (toho nášho stredu, ostatní sa môžu vypchať) a vydavateľstvo Crew nám servíruje už dvadsiatu šiestu knihu ušatého ronina, ktorý si poradí so všetkým. Dúfajme.

Titul Zrádci země stavil na kratšie poviedky a návrat k démonickým prvkom a mágii, a teda ingredienciám, ktoré ho spočiatku zdobili vo veľkom, ale občas sa strácali do úzadia. Okrem pokračovania klasickej rady (z Dark Horse) je tu aj pár doplnkových príbehov.

Usagi sa poučí, že démonom sa veriť neoplatí, rovnako ako svojim synom. Mágia má veľkú moc a aj zdanlivo bezvýznamné predmety môžu v rukách mága vyvolať hoci armádu nemŕtvych. A keď sa zdá, že je po všetkom, do problémov ťa zaženú hoci lúpežníci. Alebo ťa, čo je najhoršie, doženie vlastná minulosť. Miniatúrna pocta Groo vs. Usagi tiež pobaví.

Akokoľvek sa to môže zdať pritiahnuté za… uši, komiksový svet Usagiho je neskutočne prepracovaný. Za tú dobu, čo vychádza, sa v ňom predstavilo množstvo postáv, ktoré neváhajú prispieť svojou troškou do deja. Stretneme ako dvojicu zlodejok Kitsune a Kiyoko, tak lovca démonov Sasukého. A práve vzťahy medzi postavami, ich zmysel pre česť, vyššie poslanie, za ktoré neváhajú položiť život, alebo pre obyčajnú snahu prežiť v neľútostnom svete, je toto dielo hodné pozornosti. Nechýba láskavý vtip, dojemné obetovanie sa za druhých, snaha o zavŕšenie pomsty za padlého pána, ktorá vedie do smrtiacej pasce… Usagi Yojimbo je jednoducho majstrovské dielo amerického komiksu.

Iste, zápletky sa podobajú, opakujú, niektoré sú dokonca predvídateľné aj vešticou z televízie, avšak nenudia ani na okamih. Ako vraví v predhovore Walter Simonson, ide o dobre nakreslený a napísaný komiks s postavami, na ktorých mu začalo záležať. Lepšie by som to nevyjadril.

Podľa mňa nemá cenu ospevovať majstrovstvo Stana Sakaia, a hádam každý vie, čo je táto séria zač a aké má klady. Pokiaľ ste sa s ňou náhodou ešte nestretli, tak sa nebojte. Aj táto kniha sa dá čítať samostatne. Aj ona má moc vtiahnuť vás do sveta Usagiho Yojimba a ani sa nenazdáte, budete po antikvariátoch zháňať všetky časti komiksu, ktorý si zaslúži všetky ceny, čo ich ľudia na uznanie umenia vymysleli. Čiernobiely svet poľudštených zvierat skrátka má niečo do seba.

Titul ponúka vydavateľstvo Crew cez svoj elektronický obchod, ako tak pozerám, majú k dispozícii prakticky celú česky vydanú produkciu aj so špeciálmi. Lepší komiks určený ako dospelým, tak tínedžerom, nenájdete.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *