Dlouhá je cesta od Tajné invaze k Obležení

by Ondřej „Lenny“ Král

59. díl Ultimátního komiksového kompletu Obležení může být pro českého čtenáře docela problém. I přes shrnutí předchozího děje tu je spousta věcí, které mu nemusí dávat smysl… a není se čemu divit. Mezi Tajnou invazí a Obležením se toho stalo hodně. Podívejme se na ty nejvíc problematické momenty.

1) Co se vlastně stalo? 

Po Tajné invazi se stal Norman Osborn hrdinou a miláčkem veřejnosti. Zatímco se ostatní superhrdinové mlátili v Divočině, Osborn (a Thunderbolts) zachránil Washington a později i zastřelil královnu Skrullů. Tehdejší šéf S.H.I.E.L.D.u Tony Stark byl naopak v rejži. Skrullové počítačovým virem vyřadili všechny programy jeho společnosti (Oscorp to ustál) a ve finální bitvě byl natočen, jak prchá z boje (ve skutečnosti si šel nabít brnění), což není pro šéfa americké bezpečnosti úplně dobrá vizitka. Novým šéfem Avengers a S.H.I.E.L.D.u se tak stal právě Osborn a začalo období jménem Dark Reign (Temná vláda).

2) Osbornův Tajný spolek

Jak jsme mohli vidět na konci Tajné invaze, první věc co Norman udělal bylo svolání Tajného spolku (Cabal). Šlo o největší zástupce „záporáků“ ve složení: Dr. Doom, Namor, Hood, Emma Frost a Loki. Základní smysl této skupiny byl podle Osborna následující: „Vy mi nebudete v Americe dělat bordel, a když bude nějakej problém, pomůžu vám.“ Z počátku spolupráce jakžtakž fungovala (Osborn pomohl dosadit Dooma zpátky na latverský trůn nebo zajistil Hoodovi a jeho gangu útočiště, Emma začal vést Osbornovu verzi X-Menů atp.), ale brzo se začala drolit. Namor už dávno předtím spolupracoval s Dr. Doomem. Pokud si vzpomínáte na Občanskou válku, Atlanťané se do ní zapojili na straně PROTI registraci, která to projela, a našli později azyl v Latverii. Oba monarchové viděli ve Spolku hlavně možnost získat moc ve chvíli, kdy Osbornovi definitivně hrábne. Někdy v této době taky začal Namor randit s Emmou Frost. Během x-menovského eventu Utopia došlo k první zradě a Emma s Namorem se postavili proti Normanovi na stranu „hodných“ X-Menů. Jako náhrada byl do Spolku dosazen Taskmaster z programu Iniciativa… a tady někde začíná Obležení.

Pokud by vás Spolek zajímal trochu víc, sežeňte si minimálně sešit Secret Invasion: Dark Reign.

Mimochodem, v českém překladu je chyba. Osborn v jedné bublině říká „Zašel [Namor] vůči mně příliš daleko. I proti Emmě Frostové.” Ve skutečnosti by tam mělo být „I Emma Frostová”.

3) Proč tam je zlej Wolverine a černej Spider-Man? Kdo je Sentry?

Jak už jsme si řekli, Osborn dostal na hraní Avengers. Jenže tehdejší oficiální tým s ním nechtěl mít nic společného a hrdinové typu Ms. Marvel nebo Wonder Man odešli do ilegality. Zůstal pouze Ares (protože boj je boj a je jedno, kdo velí) a Sentry. Zbylé členy se proto Norman rozhodl doplnit z týmu Thunderbolts. A protože není zrovna značka ideál, aby americké občany chránil Bullseye, namaskoval je za hrdiny. Moonstone tak přijala identitu Ms. Marvel, Venom Spider-Mana v černém kostýmu, Wolverinův syn Daken si začal hrát na fotříka a Noh-Varr na Captaina Marvela. Poslednímu jmenovanému brzo došlo, v jaké vybrané společnosti se ocitnul a tým opustil. Pokud by vás tento tým zaujal, můžete si o něm přečíst v sérii Dark Avengers. Soustředí se hlavně na Osborna, který pomalu propadá šílenství (částečně díky Lokimu, který s ním manipuluje – když v úvodní scéně Obležení mluví Osborn se svou maskou, může za to Loki). Sentry – tahle postava je docela složitá, takže to hodně zjednoduším. Marvelovský Superman se silou tisíce sluncí má problém, protože má v hlavě svou „zlou osobnost“ Voida. Dokud byl u „hodných“ Avengers, drželi ho v šachu. Osborn v něm ovšem viděl zcela jiný potenciál. Mít na své straně jednu z nejsilnějších postav Marvelu coby vraždícího maniaka rozhodně není k zahození. Postupně tak dotlačil voidovskou presonu do vedení a třešničkou na dortu, po které Sentrymu definitivně hráblo, byla vražda jeho manželky.

4) Co tam dělá Nick Fury a kdo jsou ti lidi kolem něj?

Po událostech Tajné války skončil Nick Fury v ilegalitě. Nelenil a dal dohromady vlastní supertým (z do té doby neznámých hrdinů) jménem Secret Warriors. V akci se poprvé objevili během Tajné invaze, což měl být Furyho triumfální návrat. Bohužel, plán se úplně nevyvedl. Fury najal Deadpoola, aby infiltroval skrullskou loď a získal data potřebná k zabití jejich královny, ovšem v kritické chvíli se jich zmocnil Osborn. Nick ostrouhal a musel se opět skrývat.

5) Proč je Tony Stark v Asgardu? 

Po Tajné invazi byl Tony Stark v rejži a díky selhání v roli velitele se stal hledaným zločincem. Tony měl ovšem podezření, že Osborn zneužije databázi všech registrovaných hrdinů k osobnímu prospěchu – všechna klíčová data proto vymazal a díky Extremisu zůstala jen v jeho hlavě. Protože má ale Osborn i telepaty (Emma Frost), rozhodl se naformátovat svoji paměť. Začala honička, kdy se Stark musel skrývat dostatečně dlouho, než se mu všechno z kebule vymaže. Norman ho nakonec přeci jen dostihnul, ale pozdě. Po krátké bitvě se chystal zasadit smrtící ránu, na scénu však dorazila média. Stark upadl do kómatu a podle nějakého zákona musel být z Helizákladny převezen ke svému ošetřujícímu lékaři. Tím byl shodou okolností Donald Blake (Thor).

6) Proč tam jsou dva Capové?

Poté co Steve Rogers po Občanské válce zemřel jeho uniformu oblékl Bucky Barnes (Winter Soldier). Jak se později ukázalo, Steve tak docela neumřel a těsně před událostmi Obležení se vrátil na scénu. Stalo se tak v minisérii Reborn a vysvětlení je docela podivné. Zbraň, kterou ho Sharon zastřelila, byla speciálně upravená Red Skullem a „zmrazila Steva v prostoru a času“. Jeho tělo tak bylo pomocí složité technologie možné kdykoli vrátit zpět. Později došlo k poškození toho přístroje a Cap si znova a znova prožíval události své minulosti. Red Skullův plán spočíval v tom, že svoje vědomí z robotického těla přenese právě do Capa a získá jeho supersilné tělo. Ten se samozřejmě nedal, po krátkodobé ztrátě kontroly se ocitl se v nějakém podivném nacistickém světě, kde Skulla porazil a triumfálně se vrátil zpět.

7) Co se stalo s Osbornem dál?

Není pravda, že by Osborn po Obležení zmizel ze scény (jak se píše v bonusech na konci). Jeho další osudy si můžete přečíst v minisérii Osborn: Evil Incarcerated a později v sériích Avengers/New Avengers, kde se triumfálně vrátil coby politický vězeň s novým týmem Dark Avengers.

Příspěvek byl publikován v rubrice Článek a jeho autorem je Lenny. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *