Děti vůbec nejsou neviňátka

by Tereza „Kadet“ Kadečková

Plutona (Crew, 2018)
Jeff Lemire,Emi Lenoxová, Jordie Bellaireová

Nemůžou být rozdílnější. Pět dětí z různě milujících rodin a různých poměrů. Spolu nemají až na výjimky skoro nic společného. Nevydrží spolu ani pár minut bez nějaké hádky. A tahle pětka teď musí společně uchovat tajemství. V lese našli mrtvou superhrdinku Plutonu a kdyby se světoví padouši dozvěděli o její smrti, všechno by šlo do kytek.

Jeff Lemire možná ještě není v našich vodách jméno tak známé, ale většina komiksových fanoušků, která se nebojí sáhnout po anglických komiksech, ví, o kom je řeč. Jeff Lemire je scénárista, který postavám vdechuje život. Umí je živě vykreslit a i stereotypy jsou u něj nové a osvěžující. Když teda takový člověk napíše komiks o pěti dětech, je se na co těšit.

Pětice dětí nemůže být rozlišnější. Mají svoje světlé i temné stránky. Mie chce být cool a neumí myslet na ostatní, dokud nejde o jejího brášku Mika. Diana je z milující rodiny, ale nechává po sobě šlapat kamarády. Teddy je otloukánek, který si vystačí sám se sebou, a sní o tom, že se jednou setká se superhrdiny. A poslední je tu Ray, z nemilující rodiny a šikanatér, který chce jen zapadnout, jenomže neví jak. Tihle všichni přes svoje rozdíly spojí síly, aby udrželi tajemství. Jak už to tak ale v příbězích bývá, nevydrží to věčně.

Právě proto, že jde o děti, má příběh úplně jiný nádech, než kdyby se podobné tajemství snažili udržet dospělí. Dětská mysl ještě pořád balancuje mezi racionalitou, snahou zapadnout do skupiny za každou cenu, a hloupými sny a nadějemi. Tenhle balanc se v některých postavách postupně ztrácí a začínají dělat pochybné věci, často stále založené na naivitě, ale se špatnými následky.

Příběh školáků je prokládám příběhem o Plutoně a jak vůbec k jejímu skonu došlo. Kdyby existovali samotatné příběhy o Plutoně, mohly by být zajímavé, protože jde pro změnu o hrdinku, která svou totožnost neskrývá před rodinou, a má dceru, za kterou se chce vždycky co nejdřív vracet. O to smutnější taky její příběhová linie je, protože vidíme obavy rodiny, když se Plutona nevrací domů.

Plutona je krátký příběh, ale i na sto padesáti stranách se s postavami sžijete a budete v napětí čekat, jaký další krok udělají a jak moc za své chyby budou platit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Kadet. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *