Detektivové a blázni

by Tereza „Kadet“ Kadečková

Gotham Central: Šašci a blázni (BB/art, 2018)
Ed Brubaker, Greg Rucka, Michael Lark

Detektivové gothamské policie se nikdy nezastaví, nasazují životy a lidi jim za to mnohdy ani nepoděkují, protože jsou tu lepší, temnější hrdinové, kteří se skrývají ve stínech v obleku netopýra. Ale i tak detektivové dělají, co můžou, a umírají pro dobrou věc.

Šašci a blázni je druhá kniha Gotham Central a i tahle je obestřena gothamskou temnotou. Otvírá ji část Víra a denní snění, která je ze všech nejkratší, ale taky nejodlehčenější. Sekretářka Stacy představuje nejen policejní sbor ze všech možných úhlů pohledu, ale i svoje fantazie o Batmanovi. Jde o skvělý způsob jak připomenout postavy a představit ty nové, než je pošleme do nebezpečí o pár stran dál.

Další část knihy Snadné cíle je hlavní příběh komiksu. Jak už napovídá i obálka, ve městě začne řádit Joker. Odstřeluje náhodné cíle a tak město chvíli před Vánoci uvrhne do paniky. Víc než o Jokerovo řádění jde v tomhle příběhu o to, jak se město a lidi staví k policii, a k tomu, jak detektivové musí poslouchat i nesmyslné rozkazy. I když je děj dobře vygradovaný, má pár slepých míst, která nikam nevedou – tak třeba novinář s přístupem do GCPD většinu času jen postává v pozadí a nakonec od něj nemáme vůbec žádný výstup. S tím, jak příběh skončil, jsem od něj čekala aspoň protipostoj, ve který koneckonců doufaly i ostatní postavy.

Další příběh je Život je samé zklamání, kde detektivové vyšetřují smrt dvou sekretářek. Je to o něco klidnější vyprávění zabývající se mafií a korupcí, a funguje jako zpomalení mezi Snadným cílem a Neuzavřeným. Protože poslední příběh je silná rána na psychiku, kdy se GCPD vrací ke starému případu, který svého času řešil Harvey Bullock. Jenže když se otevřou staré rány, nevede to k ničemu dobrému a tak sledujeme Harveyho postupnou degradaci, zatímco se ho jeho staří parťáci snaží zachránit.

Gotham Central je skvělé čtení. Syrový příběh, uvěřitelné postavy a pro kulku se nejde daleko. I když jsme v Gothamu, kde se to jen hemží divnými magory, pořád máme pocit, že čteme příběh z reálného světa a s jeho hrdiny soucítíme.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Kadet. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *