Detective Comics 3 – dekonstrukce pokračuje

by Sebastian Komárek

Detective Comics 3: Liga stínů (BB/art, 2019)
James Tynion IV, Christian Duce, Marcio Takara

Detective Comics, jeden z nejdéle vycházejících superhrdinských komiksů, se v brzké době dočká svého jubilejního tisícerého čísla. Bude tak následovat Supermanův titul Action Comics, k jehož „tisícovce“ přispěli jedni z nejlepších a nejslavnějších spisovatelů a kreslířů. U Detective tomu nebude jinak, a fanoušci si už teď brousí zuby na všechny možné alternativní obálky, které budou dostupné jak v amerických comic shopech, tak na těch internetových. Jednoduše to bude skutečná oslava více než osmdesátiletého výročí Batmanova zrození. U nás proslulému „křižákovi v kápi“ vzdávají vydavatelé hold publikacemi svazků ze série DC Universe Rebirth (Znovuzrození hrdinů DC), a v rámci Detective Comics nyní vychází již třetí svazek. Je to ale skutečná pocta Bruci Wayneovi a jeho netopýři identitě? Anebo bude třetí díl pokračovat v duchu dvou předchozích, což znamená v duchu dekonstrukce superhrdinského žánru, maskulinity, a konečně, Batmana samotného?

Píšeme zde o komiksech druhé dekády jednadvacátého století, což znamená, že za B je správně. Již v recenzi na druhý díl (s podtitulem Syndikát obětí) jsme se zaměřili hlavně a zejména na to, jak Batmanovo postavení v Gotham City upadá, stejně jako jeho pozice v takzvané „netopýří rodině“ a novém týmu, jenž byl křižákem svolán, aby odolával stále více a více nebezpečnějším hrozbám, sužujícím jeho město. Přítomný recenzent se jen nerad opakuje, nicméně je, žel, nucen napsat, že v Lize stínů tomu v žádném případě není jinak. Možná jen, kdybychom chtěli říci, že je to dokonce o něco horší. Opakování se tak nevyhneme, což je bohužel faktem u drtivé většiny titulů z modře olištovaného Znovuzrození hrdinů DC (naposledy jsme si to ověřili u třetího dílu Wonder Woman).

Detective Comics, více než osmdesát let starý komiks o Batmanovi, nám rázem přestal být psán o Batmanovi, a zaměřuje se primárně na tým postav, reprezentující moderní hysterii diverzity a sociálně-politického tíhnutí na levou stranu. V prvních dvou dílech to byla Batwoman, homosexuální hrdinka, vychovaná vojákem tak, aby byla schopna porazit kohokoli a jakkoli v jakémkoli boji, přičemž ještě zvládala vzdorovat Batmanově umírající autoritě, a podkopávat ji kdykoli, kdy se s ním setká.  Aby se nám tvůrci náhodou také neopakovali, ve třetím svazku svou pozornost zaměřili na hrdinku Orphan, čili Cassandru Cainovou, nejlepšího a nejnebezpečnějšího bojovníka z celého týmu (fakt potvrzený samotným Batmanem!!!).

Převážně němá hrdinka se bude muset vypořádat se svým původem, jenž je spojen se staronovou hrozbou, ohrožující Gotham, a sice s Ligou stínů. Tato zdánlivě legendární a neexistující organizace by měla být ještě smrtelnější odnoží Ligy asasínů proslulého Ra’s al Ghula, nyní ovšem pod velením Lady Shivy… ještě smrtelnější a ještě dokonalejší šéfky, než je Bruceův bývalý přítel a učitel.

Onen převelice krátký odstavec výše vskutku stačí na popsání děje bez větších spoilerů, a to z toho důvodu, že se nám zas a opět dostává do pozadí a na druhou kolej, kde je vytěsněn pozorností věnovanou diverzitě a růstu hlavní hrdinky, snažící se vymanit z područí předsudků a sociálně-politické predestinace. O tom, že je tento popis pravdou, svědčí už jen morální příběh, který je jistou balerínou Cassandře vyprávěn – příběh o holčičce, které svět říká, jaká by měla být, ale ona ve svém nitru ví, že je úplně jiná, a nakonec, díky své nezávislosti a odvaze, zachrání všechny ostatní děti. Nemluvě o tom, jak Orphan Batmanovi samotnému nejednou nakope zadek… ono… Batman zde ve skutečnosti dostane na zadek hned několikrát… v podstatě od každé ženské postavy.

Bohůmžel, ani kresba neodvrátí čtenářovu pozornost od postavy, jež je na rozdíl od mnohem zkušenějších a starších kolegů schopna zcela sama porazit nemalou armádu ninjů a žoldáků/zabijáků. Jedná se o moderní průměr, nevykračující z řad tisíců a tisíců stránek, publikovaných každý měsíc. Za zmínku možná stojí akorát fakt, že Batmanovo znemožňování je odráženo i ve vizuálním zpracování, a to jeho nemizejícím, komicky zmateným výrazem ve tváři.

Nakonec se tedy musíme vskutku zase a znovu opakovat, a knihu Znovuzrození hrdinů DC: Detective Comics 3: Liga stínů doporučit čtenářům nekonzervativním. Doporučit ji těm, kteří nedají na staré dobré a léty ověřené techniky a praktiky, a na věci, jež se v průběhu několika desetiletí staly modlou statisíců čtenářů po celém světě. Konzervativnější fanoušci a milovníci Batmana budou muset sáhnout po publikacích starších, popřípadě po moderních minisériích jako je Dark Nights: METAL Scotta Snydera a Grega Capulla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *