Strašná radost z Děsivých radostí

by Kamil „MdS“ Bernášek 

Děsivé radosti (Crew, 2015)

Málokdy se v českém comicsovém rybníce zjeví comics, který by mě zaujal. Natož comics, z kterého bych si sednul na zadek. Knize „Děsivé radosti“ se to povedlo hned dvakrát. Poprvé skvělým přepracováním povídek Ondřeje Neffa do comicsového scénáře a podruhé kresbou, která u nás nemá obdoby. Saudek je mrtev, ať žije Suchánek!

Desive_Radosti_obalka_rgb

V první povídce „Jitro pro strašnou radost“ zjistíme, co nás čeká v blízké budoucnosti v případě mezidruhového sexu. Hlavní postavou je milenecký pár: člověk Armand a smraďule Odona. Ti jsou nachytáni při radovánkách a následně odesláni do nápravné vazby. To, že pobyt v tomto druhu zařízení nebude procházkou ordinací v růžové zahradě, pocítí brzy oba na vlastní kůži.
Při pohledu na Odonu si každý čtenář bezesporu vzpomene na film Total Recall.

Desive_Radosti-03

Druhá povídka „Nápad za všechny prachy“ se odehrává na palubě nákladní lodi, jejíž posádka má v plánu vyrabovat kosmického smetiště v zakázané zóně. Není ale odpad jako odpad a tyto zbytky lodí, mikroprocesorů a kryptoobvodů už nějakou dobu žijí svým vlastním životem.
„Alien“ atmosféra z této povídky přímo sálá.

Desive_Radosti-08

Do třetice všeho dobrého, to nejlepší nakonec a vrcholem celé knihy, je povídka „Konec dobrý, všechno dobré“. Světová soutěž fotoreportérů je dost sledovaná záležitost. Jaké možnosti by ale fotoreportéři měli, kdyby mohli cestovat časem a sledovat události skrze oči jejich přímých účastníků? Mladého fotografa Paula Smeleyeho vždycky zajímal holokaust a tak se skrze hostitele, velitele strážního oddílu SS, vydal do Osvětimi. Dobytčáky plné lidí, selekce, plynové komory, všudypřítomná beznaděj a smrt – to vše se mu podařilo zachytit na fotografie. Nezůstal ale jen u focení a to se mu může stát osudným.
Nevzpomenu si, kdy naposledy jsem v comicsu viděl takto reálně a silně zachycené téma holokaustu. V určitých scénách jsem měl hodně nepříjemný pocit v žaludku.

Desive_Radosti-26

Častým kámenem úrazu českých comicsových autorů je, že se snaží kreslit i psát současně. Přitom často nezvládají pořádně ani jedno. Přepracování povídek Ondřeje Neffa do comicsové podoby proto bylo určitě dobrou volbou a Michal Suchánek to zvládl na výbornou.
Je skvělé, že ho ke kreslení přivedla tvorba Zdeňka Buriana a ne Káji Saudka, na kterého se odkazuje spousta našich kreslířů. Díky tomu působí Suchánkova kresba svěže, reálně a hlavně dospěle. Mezi jeho oblíbené kreslíře patří Giraud, Hughes, Manara nebo Bisley, ale osobně z jeho kresby spíš cítím Fabryho a místy Dillona. Nicméně na tom vůbec nezáleží. Důležité je, že Michal Suchánek posunul český comics kresebně na světovou úroveň.

Desive_Radosti-59

Kniha je prokládána komentářemi Ondřeje Neffa a tak se ke každé povídce dozvíme spoustu zajímavých informací. Zároveň i jeho názor na jejich převedení do comicsové podoby.

Heuréka! Zvolal jsem po přečtení tohoto díla a směle říkám, více takových Michalů Suchánků. „Děsivé radosti“ jsou místy skutečně děsivé, ale nebojte, jen v tom dobrém slova smyslu. Jde o comicsovou událost roku, která si rozhodně zaslouží vaši pozornost.

Knihu můžete koupit zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je MdS. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *