Dejte ženské moc…

by Erik Kriššák

Divinity II (Valiant, 2016)

Vo svete Valiantu sa toho deje o to viac, o čo menej sérií toto nakladateľstvo vydáva. Komiks Divinity uviedol do chodu klasickú dilemu. Čo na tom, že ste superhrdina, keď sa proti vám postaví boh. Aby toho nebolo málo, tak je to brané z pohľadu boha. Alebo, ako práve vydaný paperback Divinity II, z pohľadu bohyne. Fanatickej a evidentne s krámami…

Predstavte si, že ste všemocní a pochádzate z Ruska. Ako sa niečo také prihodí, ak práve nie ste Superman z Červenej hviezdy? Správne, chce to vesmírny program. V pôvodnej štvordielnej minisérii sa do ďalekého kozmu za čias kosáku a kladiva vypravila trojica kozmonautov. Švédsky model dvaja muži a jedna žena. Po rokoch v hibernácii sa prebudia a objavia čosi zvláštne. Čosi, čo jednému z nich dá prakticky neobmedzené schopnosti utvárať realitu podľa svojich predstáv. Asi vás neprekvapí, že sa z kozmu na rodnú hrudu vráti práve tento súdruh. Kedysi sa volal Abram a bol to presvedčený komunista, hoci vykazuje všetky znaky afrického pôvodu. Svetské veci ho už nezaujímajú, vytvára si svoju vlastnú realitu, ale poznáte to. Tajné služby, mocní tohto sveta, skrátka, všetci sa ho boja, nuž na neho vyšlú partu superhrdinov, aby ho spacifikovala. Že nepochodia, je jasné, našťastie je bytosť zvaná Divinity vcelku rozumná a nechá sa dobrovoľne zatvoriť do malej kapsuly, kde si rozjíma nad vecami medzi nebom a zemou.

Nová štvordielna miniséria nás poinformuje o osude ostatných dvoch kozmonautov. Súdružka Miška sa znechutene dozvie, že ju jej spoluumierajúci druh miluje, čo je proti predpisom. Spraví to, čo by na jej mieste učinila azda väčšina žien s červenou hviezdou v srdci, prijme božské schopnosti a chlapíka patrične zneužije. Inými slovami, nerátajte s ním do ďalšieho deja. Cestou na Zem zachytáva vysielanie, ktoré ju totálne vytočí. Sovietsky zväz sa rozpadol, jej ideály odvial demokratický prach, no fuj! Nečudo, že sa hneď po návrate zjaví Putinovi (čítate dobre) a oznámi mu, že komunizmus bude opäť v kurze. Azda to nebude priveľký spoiler, keď dodám, že sa rýchlo zhodnú.

Na rozdiel od explicitných vládcov všemocnosti typu Dr. Doom sa Miška vôbec nezjaví na verejnosti a neváha vymazať z existencie kohokoľvek, kto s ňou príde do styku. Jej vplyv je badateľný inak. Rusko sa vzmáha, obsadí Ukrajinu a tak podobne. Svetovým veľmociam sa naopak nedarí, čo je im podozrivé, takže sa napokon Ninjakovi podarí odhaliť, ako sa veci majú. V následnej dileme, či vypustiť z vezenia prvého ruského boha, aby sa porátal s druhým, keď ani nad jedným nemajú kontrolu, všetko vyrieši Abram. Zjaví sa na tajnej porade, čím ukáže, ako naivní môžu byť ľudia, čo si myslia, že uväznia Titana. A oznámi im, že je to jeho chyba a vraj to s Miškou urovná.

A tak sa začne jedna z najzaujímavejších „superhrdinských“ bitiek, aké som za dlhú dobu čítal. Abram sa snaží diskutovať a Miška trhá na kusy realitu, skáče v čase, aby pomohla tu Stalinovi, tam udržať Berlínsky múr… Dostávame sa na pole filozofie, k dôsledkom zmeny minulosti, nemožnosti ovplyvniť to, čo už bolo a tak. V medzičase sa Miška snaží zlikvidovať aj Abrama, čo je však pri ich schopnostiach prakticky nemožné. Teda, ktovie… Predsa len sa jeden drží skrátka, apeluje na ľudskosť, ktorej už obom moc neostalo, a naopak, druhá je rozhodnutá nastoliť vedúcu úlohu strany za každú cenu a jedná bez akýchkoľvek škrupúľ. Otázka, čo je ľudskosť a ako si ju uchovať, plynulo dopĺňa už beztak bohaté dianie na stránkach, nuž sa nečudujte, že sa Divinity II číta rýchlo a zdá sa neskutočne krátke.

Osvedčené autorské duo Matt Kindt (píše) a Trevor Hairsine (kreslí) odviedlo, podobne ako „obálkari“, skvelú prácu. Nepotrebuje siahodlhé plochy na to, aby ukázalo, čo chce povedať a na pomery superhrdinského mainstreamu ide o výnimočnú prácu. Aj preto ma potešila správa, že od konca tohto roku začne vychádzať Divinity III. Budúci rok sa mám na čo tešiť.

Čo dodať na záver? Keď americký superhrdinský komiks, tak od Valiantu. Nenechajte si ujsť obe knižky Divinity, stoja za hriech.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *