Děda netopejr

by Erik Kriššák

Batman/Detective Comics: Gothtopie (BB/art, 2017)
John Layman, Jason Fabok, Aaron Lopresti a iní

Batman môže byť neskúsený, môže mať pocit, že idylka nie je prirodzená, môže byť starým dedom, klonom, dokonca Bruceom Wayneom, ale vždy ostáva jediným – ikonickým, bojovníkom so zločinom. V čase, keď vychádzali zošity združené do knihy Gothopie, uplynulo 75. výročie, prvého zjavenia sa Batmana na stránkach komiksu. Je to poznať.

Nie, že by ste dostali nejaký zásadný príbeh, ktorý redefinuje hrdinu, posúva hranice žánru a pod. Nie. Gothtopie prináša niekoľko kratších uzavretých poviedok a štipku alternatívnych štekov, aby mohli Batmanovi vzdať poctu esá z brandže.

Aj preto sa pripravte skôr na to, že si užijete epizódky napríklad z Roku nula. Gordon spozná Batmana. Vracia sa linka s Man-Batom a jeho ženou, no a ústredný príbeh zasa servíruje klasickú obohranú platňu so šlágrom – Všetko je inak, precitni, Batman!

Scenáre má pod palcom ochutnávač John Layman, kresbu si podelili rutinéri Jason Fabok a Aaron Lopresti.

To však nie je všetko. Nasledujú doplnkové výročné kraťasy. Všetky sú o alternatívnych pohľadoch (nezamieňať s alternatívnymi faktami) na veci dôverne známe. Ako sa zrodil Joker? Vzdá sa Batman, keď omylom nakráča do pasce? Čo sa stane, keď si zaspomíname na počiatočnú vizuálnu éru netopierieho hrdinu? Môže byť deduško Wayne odkázaný na nečinnosť? Môže byť Batman večne živý?

Myslím, že tieto variácie ocenia skôr znalci, bežný čitateľ (podľa vzoru bežný prací prášok) si vychutná aspoň mená autorov. Scenáre sú od Brada Meltzera, Gregga Hurwitza, Petra J. Tomasiho, Mikea W. Barra a Scotta Snydera. Kresba je zaujímavejšia. Predviedli sa Bryan Hitch, Neal Adams, Francesco Francavilla (ten si svoj príbeh aj napísal), Guillem March a Sean Murphy, niektorí majú v Čechách premiéru, čo je super. Akurát Ian Bertram mi nesadol.

Piata kniha zo série Bataman Detective Comics (New52), Gothtopie, prináša kratšie poviedky a niekoľko výročných štekov, z ktorých ani jeden nie je vyslovene revolučný. Rozhodne však obsah knihy neurazí. Je to skrátka spotrebný mainstream na jedno použitie.

Aj taký občas treba. Preto si Gothtopiu môžete kúpiť hoci priamo od BB/artu, v mäkkej i tvrdej väzbe.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *