Děcka dělaj bordel

by Erik Kriššák

Harbinger Wars (Valiant, 2013)

V záplave vykopávaní mŕtvol v Marvel Universe, kde už človek nestíha sledovať prírastkové čísla všetkých tých občianskych vojen, tajných vojen, najultimátnejších ultimátnych vesmírov, Death of… repete apod. dobre padne prečítať si aj nejakú tú nesfilmovanú komiksovú produkciu. Pokiaľ si dobre spomínam (a moja krátkodobá pamäť nie je iba predstieraná), doteraz som na týchto stránkach produkciu vydavateľstva Valiant iba chválil. Nie, že by som v tom nechcel pokračovať, avšak je fér podotknúť, že sem-tam som mal s čítaním aj ťažkosti. Harbinger Wars, udalosť zasahujúca série Harbinger a Bloodshot mi pri čítaní spôsobovala isté ťažkosti, čo neznamená, že to nie je prča. Aby bolo faktografii učinené zadosť, poznamenám ešte, že výpravná kniha v pevnej väzbe onálepkovaná ako Deluxe Edition obsahuje chronologicky zoradené zošity Harbinger Wars #1-4,Harbinger #11-14 a Bloodshot #10-13.

HWARS_DELUXE_HC_COVER

Predstavte si celú generáciu detí, ktoré majú v sebe potenciál na prebudenie nadprirodzených schopností. Nazvime si ich hoci Psioti. Nepísaný postup mocnárov vtedy znie: „Zozbierať, izolovať, experimentovať, vycvičiť a zneužiť.“ Je jasné, že ich život sa nebude podobať tomu nášmu. Prečo? Nuž, globálni hráči usilujúci o moc im to jednoducho nedovolia.

harbinger_wars_full_interlocking

V prvom rade tu máme Nadáciu Harbinger založenú Toyom Haradom. To je Japonec, ktorý prežil bombový útok na Hirošimu, o ktorom sa dodnes učíme na hodinách dejepisu. Kým väčšina obetí dodala slovu mutant úplne iný sexepíl než X-Meni, Harada sa stal najsilnejším telepatom a telekinetikom široko-ďaleko. Svoje nadobudnuté schopnosti zasvätil spravodlivosti, láske, mieru, dobrote… Vlastne ani nie. Vrhol sa na biznis a boj o moc. Vytvorenie osobnej armády z jedincov obdarených superschopnosťami na seba nedalo dlho čakať. A nábor stále trvá…

BS_010_0061

Na druhej strane konfliktu stojí záležitosť zvaná Project Rising Spirit (PRS). Aj Projekt má svoje obľúbené metódy, ako z nadaných detí spraviť nástroje ich politiky. Že nenávidí Haradu, je jasné, konkurenčný boj o detské „zdroje“ preto napokon vyrieši tak, že stvorí nezastaviteľného zabijaka Bloodshota. Ten spacifikuje každého vhodného regrúta, ale ak by náhodou narazil na Haradu, všetko pôjde bokom. Naprogramovanie bude veliť jasne – rozmixovať toho šikmookého zmrda tak, že by ho mohli rovno podávať ako koktail na plese upírov.

BS_010_0021

Harbinger Wars začína v momente, kedy sa Bloodshot zbavil svojho naprogramovania a oslobodil skupinku detí zo základne PRS. Okrem toho je na úteku aj iná skupina deciek. Máme tu situáciu, kedy množstvo detí obdarených superschopnosťami zdrhá pred PRS i nadáciou Harbinger a všetko smeruje ku krvavému koncu. Paradoxne, Bloodshot v roli ochrancu jednej zo skupín, vzbudzuje strach úplne vo všetkých a o jeho likvidáciu sa usilujú ako samotné deti, tak aj obe skupiny prenasledovateľov. Nečudo, že mu tvár odepilujú až na kosť, spravia z neho lego stavebnicu za pomoci motorovej píly a napokon ho dostihne aj samotný Harada. Ich stret je podmanivý, telekinetické rozoberanie Bloodshotovho tela má niečo do seba. Pokiaľ si myslíte, že Bloodshot je v keli, tak to nepoznáte zázračnú nutričnú silu hovädzieho mäsa, ktorým sa tento borec rád napcháva.

BS_010_0031

Detí je tu viac ako dosť, niektoré nemajú ani desať rokov, čo je celkom milá zmena oproti zavedeným superborcom. Ich osud je takmer dojímavý. Ako sa to skončí? Všetci sa stretnú v… Nie! Nebudem Vám kaziť zábavu!

Bloodshot

Z uvedeného je jasné, že pre nového čitateľa je tu pomerne zložité sa orientovať. Napokon som sa do toho dostal, ale myslím, že by mi vôbec nezaškodilo načítať aj nejaké komiksy, ktoré tejto udalosti predchádzali. V deckách som sa sotva vyznal a historické deje a zámery Toya Haradu tomu nepomáhali. Napriek tomu som sa do toho postupne dostal a bavil som sa. Vyžaduje si to od Valiant-začiatočníka viac sústredenia, to by azda tuzemským čitateľom prekážať nemalo.

BS_010_0071

Scenár si podelili Joshua Dysart a Duane Swierczynski, vcelku im to spolu šliape. Vizuálnu stránku majú na svedomí viacerí borci, kresba napokon pôsobí konzistentne, je to hold superhrdinský mainstream.

81ZcWghC6RL

Čo by som ešte dodal? Harbinger Wars je fajnový mainstreamový superhrdinský komiks, v našich končinách poskytuje množstvo neokukaných postáv a rozhodne má čo ponúknuť. Presvedčte sa sami.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *