Ďábel na pět způsobů

by Erik Kriššák

Vražedná tajemství a další příběhy (Crew, 2016)

Neila Gaimana azda tuzemským komiksovým priaznivcom predstavovať netreba. Sandman  mu vydláždil cestu do siene slávy a keď sa skloňuje akási „dospelosť“ komiksu, hneď je po ruke ako nevyvrátiteľný argument. To, že je tento Brit milujúci mačky úspešný spisovateľ, dokazuje niekoľko románov a zbierok poviedok. Väčšina vyšla aj česky, takže kniha Vražedná tajemství a další příběhy pôsobí ako taký pokus o vyrovnanie sa s originálom. Ako to dopadlo?

VT_cover

Povedzme si rovno, je to pekné. Gaiman má po ruke viacero skvelých výtvarníkov, nuž si päť poviedok podelilo trio borcov v poradí P. Craig Russell, Michael Zulli a John Bolton. Inými slovami, knižka je to nádherná.

vt_01

Prvé tri poviedky pochádzajú z antológie Kouř a zrcadla (česky vydal Polaris, 2003) a dve z nich patria k tomu naj, čo sa v knihe nachádzalo. Preto tu na úvod máme Vražedná tajemství, zvláštny príbeh o prvej vražde v Raji. Medzi nami, takto by mohol vypadať Lucifer, keby ho nepísal Mike Carey, ale maestro Gaiman osobne. Poviedka ma uhranula, pamätám si ju dodnes, komiks som si preto vyslovene užil. Kreslil ho Russell, je preto anjelsky podmanivý. Nasledujú dve krátke poviedky, ktoré obe vyšli nedávno v časopise Crew2. Cena je druhým vrcholom knihy, zároveň posledným. Príbeh neústupného čierneho kocúra a desivého tajomstva je v literárnej podobe majstrovskou ukážkou hororu. Zulli to však nakreslil tak čačane, že to evokuje skôr rozprávku. Aj tak je to paráda. Dcera sov využíva takú tú folklórnu fintu, že niekto spisuje babské povedačky. Človek čaká, že na konci sa zjaví Hellboy a ústrednej nočnej lovkyni vyrazí zuby kamennou pravačkou. To sa, pravda, neudeje, nuž je to len taká pekná (Zulli sa nezaprie) miniatúra bez hlbšieho presahu.

VT02

Zbierka poviedok Křehké veci (česky vydal Polaris, 2007) obsahovala jednu úžasnú krátku poviedku Jiní lidé. Tešil som sa, že tu azda bude, ale smola. Namiesto toho bola zvolená postmoderná hra nazvaná Harlekýnský Valentýn. Kým poviedka je kratučká, komiks je príliš rozťahaný. Bolton tvorí akýsi počítačový realizmus, kresba je to plochá ako scéna o abstraktnom myslení z rozprávky V hlave. Ale musím uznať, že sa k deju hodí. Aby toho nebolo málo, je tu Gaimanov doslov ozrejmujúci, čo všetko v tejto poviedke vlastne adaptoval. Posledná vec je Fakta v případu odchodu slečny Finchové. Čítali ste komiks dua Gaiman-Zulli nazvaný Alice Cooper: Poslední pokušení (pôvodne 1994, česky vydalo Comics Centrum, 2003)? Áno? Zažijete déjá vu. Nič na tom nezmení ani fakt, že Gaiman túto poviedku napísal podľa jednej maľby Franka Frazettu (deva s tigrami) až v roku 1998. Kto zmienený komiks nečítal, užije si zvláštne cirkusovo-divadelné predstavenie a Alice Cooper nebude chýbať.

VT03

Osobne považujem Gaimana za majstra poviedky a jeho romány sú skôr rozpačité. Iste, sú výnimky, Koralína a Hviezdny prach sa mu vydarili znamenite, ale inak mu dlhšie prozaické texty akosi vyšumia pomedzi prsty a finále sa často ani nedostaví (Americkí bohovia sú príkladom za všetky). Preto je táto komiksová kniha stávka na to naj. Dve poviedky, ktoré tvoria viac ako polovicu knihy, sú dokonca geniálne. Pravda, cítiť, že nevznikli primárne ako komiks, takmer celá kniha je pasívna. Dej je prepisovaný rozprávačom, kresba slúži skôr ako doplnok dokresľujúci atmosféru, než že by išlo o organický dopĺňajúci sa celok. Zamrzí aj totálna absencia akéhokoľvek sprievodného slova. Dokonca ani na zahnutých častiach obalu nieto kúštik informácie o autoroch a pod. Chýba aj tiráž, čo je z knihovníckeho hľadiska priam zločin.

VT04

Napriek istým výhradám je to príjemná a neuveriteľne krásne nakreslená zbierka typických „gaimanovských“ príbehov o dobre, zle, snoch a mágii. Ak ste nečítali poviedky, môže Vás to k nim doviesť. Verte mi, stoja za to a táto kniha ich vcelku podmanivo predstavuje. Tak do nej!

Knihu můžete koupit zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *