Conan od Howarda… opět

by Erik Kriššák

Conan z Cimmerie, svazek 1 (Argo, 2018)
Vincent Brugeas, Jean-David Morvan, Mathhieu Gabella, Ronan Toulhoat, Pierre Alary, Anthony Jean

Conan je istota dobrodružných nadšencov, klasika žánru Sword & Sorcery, barbar, ktorý sa z poviedok (a románu) R. E. Howarda presekal do filmu i do komiksu. A to už tak dávno, že je až podivné, s akou zaťatosťou sa objavujú stále nové a nové adaptácie tých istých príbehov. Ako napríklad Conan z Cimmerie, svazek 1 od vydavateľstva Argo.

Priznávam sa, vyrástol som na Conanovi. Po revolúcii (v roku 1989, pre tých mladších) to boli jedny z prvých fantasy príbehov, čo sa začali zjavovať v zošitových (kto nečítal Poutníka, akoby nebol) i knižných vydaniach. Zozbierať kompletnú Howardovu tvorbu bolo dôležitejšie, než zmaturovať. Dnes som rád, že sa mi podarilo oboje, ale vtedy bol Conan číslo jedna v mojom živote. Obzvlášť, keď ho začal v komiksových zošitoch vydávať Semic. V istom momente som dokonca prestal kupovať Spider-Mana od toho istého vydavateľstva, lebo peniaze boli pre stredoškoláka predsa len niečo, čo definovalo nedostatok.

Conan púta pozornosť neustále. Aj v komikse u nás. Semic, Barlow, Netopejr, Comics Centrum a teraz aj Argo, všetci si uvedomujú, že ide o predajnú istotu. Osobne mám najradšej Conana od Marvelu, a teda veci, čo vychádzali od Semicu, Barlowa, Netopejra. Suchý Dark Horse variant Comics Centra drží nad vodou (občas) kresba, no a aktuálne sa na pulty kníhkupectiev vydala veľká európska edícia sľubujúca „ambiciózny projekt, ktorý prináša komiksové adaptácie viac ako tucta najznámejších poviedok majstra hrdinskej fantasy R. E. Howarda v podaní vynikajúcich francúzskych kresličov a scenáristov mladšej generácie.“ Ako to dopadlo?

V podstate dobre. Čo to táram! Až na jeden moment priam vynikajúco! Kniha o rozmeroch Lady Mechaniky európskej kresbe svedčí. O príbehoch sa azda veľmi baviť nemusíme, predlohu adaptujú verne, pár osekaných detailov je v rámci normy. Čierny kolos je jedna z tých slabších conanovských záležitostí, Ronan Toulhoat jej však dáva pútavý vizuál, či už sa bavíme o púštnom meste mŕtvych alebo stretu dvoch armád. Kráľovná čierneho pobrežia patrí k najúžasnejším Conanovým príbehom, poviedka je živelná, divoká, hororová a tu ju sprznil Pierre Alary. Jeho zjednodušené postavy s tvárami na pomedzí mangy a animákov pochovávajú celú atmosféru. Ak by to kreslil Mathieu Lauffray (Dlhý John Silver), tak sa o nej budeme baviť ako o komiksovej udalosti desaťročia, takto sa o nej radšej nebavme. Škoda. Dojem však napráva posledná adaptovaná poviedka, najlepší Conanov príbeh vôbec, Za čiernou riekou. Okrem toho, že je to scenár, ktorý azda ani nejde pokaziť, dostal sa do rúk výtvarníka Anthonyho Jeana. A ten pralesy plné krvilačných Piktov, divokých zverov a bahenných démonov zviditeľnil tak, ako sa patrí! Vo všetkých troch príbehoch je Conan kreslený pomerne svojsky, musel som si zvykať, oceňujem však odpútanie sa ako od komiksových predchodcov, tak od Schwarzeneggera.

Kniha samotná pôsobí asi najlepšie z doterajších komiksov od Arga, pevný obal azda vydrží viac ako letmý dotyk, kniha má všitú záložku, obsahuje bonusové skice i nejaké tie reálie zo života R. E. Howarda a jeho poviedok. Škoda, že obálky francúzskych albumov sú jedna horšia od druhej, čo na tom, že tým dodali knihe hneď tri varianty. Osobne som napokon zvolil tú zelenú, Za čiernou riekou je skrátka naj!

Conan je srdcovka, ako nemám rád komiksové adaptácie literatúry, tak ma nikdy neomrzí. Pre niekoho ako ja je to povinnosť, pre nových čitateľov (jedno, či nastupujúcej, vezúcej sa alebo vystupujúcej generácie) je to krásna publikácia s dvomi majstrovskými a jednou „obyčajnou“ poviedkou v dvoch parádnych a jednej nie až tak vydarenej (ale je to vec osobného vkusu) vizuálnej prezentácii. Neváhajte, lepšia hrdinská fantasy tu už pár rokov nevyšla!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *