Comics shopy po světě #8: Velká Británie, Londýn

by Mordecai Blackwood

Konečne, po piatich rokoch strávených v Anglicku, som si našiel čas a dôvod na návštevu komiksových „shopov“ v Londýne. V tomto článku by som zhrnul moje pocity a dojmy, ktoré by mohli byť užitočné aj pre Vás.

IMG_20160320_105741

Na návštevu som si, vzhľadom na plánované stretko s najznámejším zberateľom z našich končín, vybral nedeľu. Čo sa týka dopravy, nie je to najlepšia voľba. A keďže žijem asi tri hodiny cesty od Londýna, musel som si to celé trochu rozvrhnúť, ak som chcel postíhať všetko, čo som si zaumienil.

IMG_20160320_123421

Vzhľadom na to, že v nedeľu doprava funguje inak ako ostatné dni a prvý vlak mi šiel až o deviatej ráno, rozhodol som sa pre starý dobrý autobus. No na moje prekvapenie, aj napriek nízkej cene to bol autobus na úrovni, vrátane toaliet, klímy a televízie. Jediným mínusom bola absencia zásuviek na nabíjanie. Tu v Anglicku sa za najlacnejších autobusových dopravcov pokladajú spoločnosti Megabus a National Express. Ja som zvolil druhú variantu, aj napriek tomu, že bola tou drahšou. Dôvodom bola dĺžka cesty, ktorá trvala o hodinu menej, keďže stál iba dvakrát. V prípade, že budete ako ja do Londýna mieriť z niektorého z okolitých miest, určite Vám odporúčam využiť ich služby.

IMG_20160320_123614

Po troch hodinách som sa tak ocitol v Londýne, stojac na spojnici skoro všetkých medzimestských spojov, Victoria Station. Tá ma ako autobusové nádražie, tak aj vlakové nástupište. Odtiaľto to už bolo iba za pomoci navigácie z telefónu, aj keď som približne vedel, ktorým smerom sa vybrať. Na začiatok treba povedať, že všetky tri obchody, o ktorých návštevu som mal záujem, Gosh!, Orbital aj Forbidden Planet, boli situované v Londýnskej časti Soho. Takže smelo vpred, smer Buckinghamský palác, ktorý jednoducho musíte obísť, ak vystúpite tam, kde ja a necestujete metrom, ale „pešibusom“, len na vlastný pohon.

IMG_20160320_110513

Po pár minútach tak dorazíte k palácu, ktorý je vo večnom obliehaní turistov čakajúcich na výmenu stráží alebo letmé zahliadnutie kohosi z kráľovskej rodiny. Teda, ak sa v tom čase nachádzajú doma. Odtiaľ naberiete smer Picadilly Square a už ste iba kúsok od prvého z trojice obchodov – Gosh!, ktorý je situovaný hneď za trojicou sexshopov a erotickým kníhkupectvom.

IMG_20160320_110710

Obchod má príjemný vzhľad, ktorý vo Vás hneď vzbudí pozornosť. Po vstupe dovnútra stojíte uprostred poličiek naložených do prasknutia. Na svoje si príde doslova každý. Našiel som tam knihy o dejinách komiksu, štýloch, autoroch, ďalej undergroundový comix, artbooky atď. Prekvapenie sa konalo hneď ako som zistil, že majú aj druhé poschodie, ktoré sa nachádza pod obchodom. To je kompletne určené pre mainstream typu Marvel, DC, Dark Horse, apod. Nespočetné police plné paperbackov, HáCéčiek a prekrásnych, no v porovnaní s online cenami aj drahých, omnibusov. Áno, veru drahých. Prekvapením pre niektorých zrejme bude to, že ceny sa tu dosť vymykajú cenám na internete. Pochopiteľne, tí predajcovia z čohosi musia žiť, nie? No ak máte vopred aspoň akú-takú predstavu, čo z nedostupných a vypredaných vecí hľadáte, bude Vám tých pár extra libier stáť určite za to.

IMG_20160320_110716

Po asi pol hodine slintania, som sa dotrmácal k pokladni, zaplatil a nabral smer Orbital Comics. Tento obchod mal byť podľa navigácie vzdialený iba 8-9 minút, no mne to trvalo dobrých 20, ak nie viac. Prvým problémom je z časti navigácia, ktorej to chvíľu trvá, kým si satelit uvedomí, kde ste, a tak som si v pokoji kráčal asi dve ulice opačným smerom. Tým druhým je to, že je ľahké ho prehliadnuť. Zvonku je to celkovo nevýrazný obchod, no zdanie klame. Obchod je stavaný smerom dovnútra, nie do šírky, takže kráčate stále vpred, pričom očami skáčete z jednej strany na druhú, aby Vám nič z obsahu jednotlivých poličiek neušlo. V tomto obchode som si príjemne podebatil s obsluhou, ktorá má prehľad a vie poradiť.

IMG_20160320_122134

Prekvapením bolo, keď na mňa z jednej police pozeral posledný výtlačok druhého čísla IDW kolekcie Ninja korytnačiek, ktorý som mal predobjednaný a mal mi prísť až za dva týždne. Niežeby som nevedel, že predajcovia dostávajú knihy skôr. Skôr ma prekvapilo, že IDW sa ospravedlnilo za opakované komplikácie a meškanie pri tomto titule, ako aj pri druhej časti Master edície Locke & Key. Tá vyšla dokonca o týždeň skôr, no nemali ju. Po prvýkrát som si tiež mohol chytiť Hickmanove Secret Wars v pevnej, aj mäkkej väzbe a veru na zadok som z toho nepadol. Človek by čakal čosi kvalitnejšie, vzhľadom na dôležitosť, ktorá bola tejto minisérii pripisovaná. Po toľkých odkladoch a problémoch, ktoré ju sprevádzali, si mohli na vzhľade dať trošku viac záležať. A ak som si myslel, že komplet legendárneho Malého Nema od „otca komiksových panelov“ Winsora McCaya, ktorý mi iba deň predtým prišiel domov, bol veľký, tak nie! Vydanie, ktoré síce nie je kompletné, aj keď vyšlo v roku 2006 v dvoch častiach, je ešte o desať centimetrov väčšie. Aj keď o dosť ľahšie. Kvôli tomu si teraz nie som istý, ktorý z týchto dvoch formátov bol ten pôvodný, v akom sa New York Herald tlačil na začiatku 20. storočia a dokonca ani v obchode mi to nevedeli s istotou povedať. A to bolo len pár postrehov, na ktoré som si spomenul.

IMG_20160320_134010

Za ten jeden deň som prijal toľko informácii a obrazov do hlavy, že to budem ešte týždeň spracúvať. Keďže som len človek a po celom dni sa vo mne ozýval už aj hlad, zaplatil som a vybral sa pohľadať čosi na pol ceste k poslednej zastávke na mojej krížovej výprave. Do stretnutia s Michalom Růžkom mi ostávali ešte dve hodiny, takže som vyhľadal pub, kde som si na chvíľu vydýchol a uhasil hlad pivom. Dobrá rada, v Londýne si vždy pozrite najprv cenník. Nieže by som bol žgrloš, ale pýtať za pivo päť libier, to je aj na mňa dosť. Dokonca nemali ani jedno z mojich obľúbených. Po tom, čo som dožičil nohám oddych, som vyrazil do najväčšieho „shopu“ v Londýne, do Forbidden Planet. Sviatok každého komiksáka, kde je väčší frmol ako v kostole počas nedeľnej omše.

IMG_20160320_130028

Už len zo samotného pohľadu do výkladu sa Vám zatočí hlava. O cenách ani nehovorím. Každopádne Forbidden Planet si svoju reputáciu zaslúži právom. Na dvoch poschodiach o veľkosti telocvične nájdete doslova všetko. To prvé zahŕňa „memorabiliu“, darčekové predmety, módne doplnky, kalendáre, plagáty, šálky, akčné figúrky a hádam aj škrabky na riť s komiksovými motívmi. Mňa osobne tam hneď pri vstupe upútal model metlobalovej zlatej strely z Harryho Pottera. Dokonalá kópia pripravená vzlietnuť. No to, prečo som tam šiel, sa nachádzalo dole na druhom poschodí, situovanom v suteréne. Doslova bludisko regálov, ktoré hralo farbami a názvami.

IMG_20160320_133631

Trvalo mi približne hodinu to celé obísť, tak, aby som si to lepšie pozrel. No keďže cenovo ma naozaj zaujal len veľký regál so zľavami a v hlave som mal to, po čo som prišiel, neplánoval som tam nechať aj gate. Aj keď som mal vážne chuť. Živo si viem predstaviť samého seba, ako tam trávim nedeľné prechádzky s kočiarom, kým v ňom moja malá drieme.

IMG_20160320_134053

Komiksové obchody sú naozaj úžasné a majú svoje čaro. Krásne sa v nich trávi čas, ktorý ubieha priam raketovo, no nikdy netromfnú internetový predaj, ktorý Vám ponúkne aj o 50 percent nižšiu cenu za kus. No v prípade, že to tam navštívite, isto si čosi pekné odnesiete. Ak sa však chystáte na nejaký veľký nákup, tak to vopred zabudnite, žeby ste ušetrili. Ja som sa napríklad upriamil iba na vypredané tituly a podpísané kusy, čo mi čiastočne pomohlo nerozptyľovať sa.

IMG_20160320_134000

Týmto by som celý report ukončil, keďže z Forbidden Planet sme sa vybrali konečne na pivo trochu si pokecať a aj keď sa naša debata točila viac menej iba okolo komiksov, tento článok sa mal venovať hlavne komiksovým „shopom“ a dojmom z ich návštevy.

IMG_20160320_133834

Moja ďalšia tohtoročná plánovaná návšteva, na ktorú sa teším, by mala byť novembrová „Thought Bubble“ v Leedse. Hlavným chytákom tohto roka bude jednoznačne Hellboyov otec Mike Mignola.

IMG_20160320_134040

No okrem neho sa návštevníci môžu tešiť na také osobnosti, ako Paul Azaceta, Duncan Fegredo, pričom obaja spolupracovali s Mignolom na Hellboyovi. Ďalej tam budú Tess Fowler (Rat Queens), Lee Bermejo (Batman: Noël),či Sean Phillips (Fatale, Criminal) a iní. V prípade, že sa rozhodnete ho navštíviť tiež, tak sa tam vidíme. Pre ďalšie informácie sledujte – http://thoughtbubblefestival.com/.

IMG_20160320_134410

Komiksu zdar!

Příspěvek byl publikován v rubrice Report a jeho autorem je Mortdecai Blackwood. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *