Co se dělo mimo

by Erik Kriššák

Batman: Hřbitovní směna (Crew, 2016)
Scott Snyder, James Tynion IV, Greg Capullo, Andy Kubert, Alex Maleev a další

Batman Scotta Snydera a Grega Capulla, to nie sú iba nekonečné celistvé mnohostranové príbehy, ako by sa mohlo z doterajších piatich kníh zdať. Občas nezaškodí vypustiť do sveta vypointovaný kraťas, prípadne jednohubku dochucujúcu mnohodielne ságy. A presne tieto jedno- až dvojzošitovky sú zozbierané v knihe Hřbitovní směna.

Pebal_vaz.indd

Dovoľte mi najprv niekoľko technických a formálnych poznámok. V prvom rade sa na celej knihe podieľalo viacero scenáristov i výtvarníkov, medzi ktorými nechýbajú zvučné mená. Poradie príbehov je takmer chronologické, akurát čísla 34 a 28 pôvodnej série sú na konci knihy vymenené. Ako som už spomenul, táto publikácia má skôr dokresľujúci charakter, než aby tvorila jeden príbehový celok, radšej sa sústredí na momentky a pointy. Momentky prevládajú.

009-028.indd

Číslo 0 uvedie Rok Nula, čo bola náplň predchádzajúcich dvoch kníh a doplní aj krátky príbeh o bat-signáli. Nenápadne sa nám vracia jedna dievčina, s ktorou sme sa zoznámili v Sovom meste a ktorá by sa rada stala ďalšou z rady Batmanových spolupracovníkov. Jej snahe je venovaný aj nasledujúci príbeh, potom sa pozrieme na kriminálne vyčíňanie Brucea Waynea, tu pravdepodobne doceníte snahu BB Artu vydávať aj ďalšie batmanovské série. Zároveň prekľajete český trh, že ich nevydáva všetky, pretože Batman smúti a pôvod tejto tragédie česky nevyšiel. Batman vs. Wayne zaberal dva zošity a doplnil ho vskutku príjemný „hororový“ minipríbeh Bludičky. Je tu byt, do ktorého, keď vojdete, už nevyjdete. A tak doň vlezie dynamické duo Batman-Superman. Už Glum vravieval – Don’t follow the lights, tak si asi viete predstaviť, o čo pôjde. Scenár má na svedomí James Tynion IV a kresbu Alex Maleev, takže je to úderné, temné a o mágiu nie je núdza. Pre mňa je to druhý najlepší príbeh v knihe.

115-122.indd

Číslo jedna nasleduje hneď po ňom. Stáří uvádza na scénu  Arkhamský blázinec a jeho najstaršiu pacientku. Batman testuje nové bezpečnostné opatrenia a popri tom aktivizuje niekoho, kto mu pripraví nepríjemnú vyhliadkovú jazdu do hlbín jeho vnútra, smútku, viny atď. Netuším, ako si podelili úlohy Snyder s Marguerite Bennettovou, ženský prvok však dodal príbehu na emóciách. Aspoň na mňa to tak pôsobilo.

041-069.indd

Aby sme spoznali silu detektívnej práce hlavného hrdinu, dostaneme v príbehu Pokorný klasického masového vraha, človeka z davu, niekoho, koho Batman musí vypátrať a nie zmlátiť. Opäť sa jedná o vydarený kúsok, kresba Mattea Scalru nápadne pripomína Seana Gordona Murphyho. ak ste zachytili komiksy ako Chrononauts alebo The Wake, viete, že ide o surovú a ostrú záležitosť. Na záver skočíme v čase a vyfasujeme náhľad do večného Gothamu. Eternal tu zatiaľ nevychádza, takže sa väčšina čitateľov asi bude tváriť značne prekvapene. Ale ako nahliadnutie do budúcnosti to postačuje.

041-069.indd

Osobne mi dobre padli krátke príbehy, z ktorých sa asi ani jeden nedostane medzi absolútne topky, ale lnia svoju funkciu oddychoviek medzi zásadnými a zásadnejšími udalosťami, ktorými sa súčasný superhrdinský komiks nakazil priam smrteľne. Hřbitovní směna je výborná kniha, po Sovom tribunále a Smrti rodiny  ide o ďalší skvelý kúsok do Batmanovho životopisu.

073-092.indd

Vydavateľstvo Crew ho núka v pevnej i mäkkej väzbe, tak neváhajte!

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *