Cesta na planetu potratů

by Tereza „Kadet“ Kadečková

Sága 8 (BB/art, 2018)
Brian K. Vaughan, Fiona Staplesová

Sága 7 skončila pěkně hnusně. Postavy, které přežily, mezi sebou zahájily jen další konflikty a zdá se, že se parta rozpadá. Po katastrofách vyrazily na planetu připomínající divoký západ, kde chtějí vyřešit ideálně všechny problémy. Nejde totiž jen o to, že v sobě Alana nosí mrtvé dítě – získává kvůli němu magické schopnosti, které ji pomalu a jistě zabíjí. Sága 8 se tak zaměřuje na psychiku postav a vztahy mezi nimi.

Kdyby se děly furt jen špatné věci, Sága by se nedala číst. A tak po značném krveprolití v předchozí knize přichází díl téměř odpočinkový. Ne tím, že by se v něm nic nedělo – naopak je plný vývoje – ale tím, že akce není tak brutální. Místo toho nahlížíme pod pokličku postav, kterých jsme se zatím dotkli třeba jen letmo. Tak blíž poznáváme Petrichor nebo sledujeme, jak se princ Robot vyrovnává s tím, co prováděl minulou knihu. Taky se vrátíme k Vůli.

Sága 8 buduje napětí ve velkém. Vhání Alanu s Marcem i malou Hazel do nebezpečí a neustále nás varuje, že můžou přijít problémy. Už víme, že se Vaughan s postavami nemazlí, takže je hrozba skutečná. Bohužel je na konci knihy víceméně přeskočená, což může vyvolat směsici pocitů a u mě to bylo zrovna zklamání.

Jestli jste se dočetli až k Sáze 8, tak víte, co od komiksu čekat. Nic se nemění. Vaughan i Staplesová jsou stále stejné duo s dobrými nápady, s umem napsat postavy a příběh uvěřitelně, a s nekonečnou fantazií, co se kresby týče. Nesklouzávají ale k průměrnosti – pořád udržují děj živý. Zavírají dějové linky s citem, a otvírají nové, které navazují na předchozí zápletky.

Sága má pořád co nabídnout. Nevím, proč ještě sedíte a čtete tuhle recenzi, když už dávno můžete číst samotný komiks.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *