Cesta ke svobodě

by Erik Kriššák

Bojový anděl Alita 3: Cesta ke svobodě (Crew, 2018)
Jukito Kiširo

Do kín sa blíži Alita, aby nám pred Vianocami ukázala, ako mal vyzerať Ghost in the Shell. Nech to dopadne akokoľvek, na fakt, že komiks si žije svojim životom, to pravdepodobne vplyv mať nebude. Vydavateľstvo Crew sa už cca rok snaží presvedčiť českú (a okolitú) verejnosť, že sci-fi manga o kybernetickej dievčine, ktorá sa snaží spomenúť si na svoj minulý život a baví ju bojovať na život a na smrť (tých druhých), stojí za to aj bez filmu.

Cesta ke svobodě je už treťou knihou v poradí. Nakoľko sa Alita stále vyrovnáva so svojou nepoznanou minulosťou, ktorá sa jej vracia iba v snoch, pričom sa do deja vracia ako starý známy neporaziteľný Zapan, tak z neho vypadáva Alitin záchranca a opatrovateľ Ido. Minulá kniha skončila takpovediac uprostred deja, takže plynule nadviažeme na diskusiu medzi Alitou a šialeným vedcom Desty Novom. Príbeh naberá na temnote, nakoľko Alitine činy vedú k niekoľkým nepríjemne fatálnym dôsledkom pre jej okolie. Ľudia umierajú, ocitajú sa bez domova a čo je najhoršie, sem-tam sa nájde niekto, kto to s ňou vydrží. Do deja vstupuje nevylepšený ľudský bojovník Figure Four, ktorý je tak otravný, až je časom zábavný.

Nakoľko sa pohybujeme v post-apo robotickom prostredí plnom odpadkov, rozkastovaných komunít a neustáleho boja o prežitie, aj najhlúpejšiemu voličovi víťazných strán z krajín V4 musí byť zrejmé, že o akciu nebude núdza. Boj je Alite vlastný, to, že si občas zahrá na harmoniku na streche rýchlika, na to nič nemení. Dej preto nie je nijako zvlášť komplikovaný, skrátka sa šinie dopredu s neúprosnosťou parného valca a tempom geparda na speede. Pozornejší čitateľ odhalí aj možné pôvodné meno Ality, čo je asi najzásadnejšia vec, čo sa tam z pohľadu existenciálnej krízy hrdinky odohrá.

Čo si budeme nahovárať, ťahúňom tejto mangy je kresba. Kiširo kreslí s prehľadom, nadhľadom i vhľadom vlastným len majstrom svojho remesla. Niektoré panely sú detailmi doslova zasypané, iné nechávajú priestor iba postavám a pozadie akoby ani neexistovalo. Čo ma trošku vyrušovalo, bol taký ten japonský zlozvyk vyjadrovať niektoré emócie infantilnou kresbou. Nie, že by tu toho bolo veľa, ale doteraz sa to prakticky nevyskytovalo a je škoda, že sa komiks začal blížiť „normálnej“ mange. Keď som na začiatku zmienil Ghost in the Shell, tak tento diel Ality sa mu podobá viac, ako by bolo možno žiadúce. Alita plní úlohy pre nejakú Salemskú sekciu G.I.B., autor nám v poznámkach pod čiarou stále niečo vysvetľuje, pričom často to znie, akoby si len tak cucal z prsta takzvané „vedecké“ fakty. Pokiaľ na túto hru pristúpite, máte vyhraté, ak nie, budete občas znechutene krútiť hlavou.

 

Alita alias Bojový Anjel sa na nič nehrá, svižný akčný príbeh sa zbytočne nezamotáva a posun v spomienkach hlavnej hrdinky dáva tušiť, že séria pozvoľna speje do finále. Pokiaľ si film Jamesa Camerona z predlohy vezme to dobré, mohlo by sa v kine po čase objaviť niečo, čo poteší oči a vnútorné orgány fanúšika akčnej sci-fi. Hoci trailery sú zatiaľ skôr nezaujímavé.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *