Červený škorpion

by Erik Kriššák

Usagi Yojimbo: Červený Škorpion (Crew, 2018)
Stan Sakai

Predstavovať ušatého ronina Usagiho po dvadsiatich  siedmich knihách asi netreba. Japonská samurajská klasika zaodetá do zvieracích podôb nemá v tunajších končinách konkurenciu, témou, kvalitou, počtom kníh (Živí mrtví sa však snažia, to je fakt). A že to ide, zamilovať si aj iné ako plyšové zvieratká, dokazuje aj Červený Škorpion.

Stan Sakai si Usagiho kreslí i píše, nuž nečudo, že verného čitateľa sotva prekvapí. Výhodou jeho kníh je nepochybne to, že sa dajú (zväčša) čítať samostatne, nuž sa prípadný nový záujemca o tento komiks nemusí báť, že by sa nechytil. Klasická príbehová schéma – Usagi ide, je svedkom bezprávia, pripletie sa do podvodu, vyšetrovania i rozuzlenia, pričom edukatívne požmurkáva na čitateľa, že aha, toto sú japonské zvyky, mýty i historické udalosti – funguje na jednotku. Hlavnou devízou jeho príhod však nie je to, že majú hlavu i pätu a sú pútavé. Dokonca ani to, že časom aj ten najnatvrdnutejší čitateľ uzná, že čiernobiela kresba je parádna a funkčná tak, že keby sme ju zvolili do vlády, nemusíme viac udržovať volebný systém. Prednosťou Usagiho sú postavy, s ktorými sa človek rád opätovne stretáva a ktorým fandí, čo to dá.

Pripravte sa preto na stretnutie so zlodejskou dvojicou Kitsune a Kiyoko, ktorá, ako vždy, okráda naivných dedinčanov. Pokiaľ túžite po troške strachu o Usagiho život, určite uvítate návrat tajomného Pána sov. Ten chlap je po Súboji v Kitanoi najväčšie lákadlo na netrpezlivé vyzeranie ďalšieho dielu komiksu. Je jasné, že stret hlavného hrdinu s desivým nositeľom smrti bude monumentálny.

Komu to nestačí, ten sa čosi dozvie o bohoch prinášajúcich životodarnú vlahu, nazrieme do remeselnej dielne, kde sa vyrábajú bicie nástroje (nakoľko som bubeník, je pre mňa tento nápad obzvlášť úžasný), spoznáme školu šermu, ktorej česť a slávu zaistí iba najväčšia obeta a v neposlednom rade sme svedkami pátrania po identite tajomného vodcu lúpežníkov – Červeného Škorpióna.

Aby bolo jasné, Usagi je klaďas. Mohol by slúžiť ako morálny vzor prakticky komukoľvek. Vážení čitatelia, bacha, nasleduje moralistické okienko! Pokiaľ nemáte náladu na apel smerom k dobru, pokojne tento odsek preskočte. Dnes je v kurze antihrdinstvo. Kadejakí grázlici so štipkou morálneho kódexu, zlodeji, čo sa „zachovajú“ správne a podobná čvarga kraľuje väčšine príbehov naprieč médiami. Táto morálna relativizácia má za následok to, že deti akceptujú zločin ako super spôsob na trávenie voľného času. Stačí, keď neublížim „našim ľuďom“ a je to vlastne fajn. A potom chcite v stredoeurópskom priestore bojovať s korupciou… Usagi je iný. Je to dobrák od kostí, ktorí však nenastavuje druhé líce, naopak, bezpráviu otrčí čepele svojich mečov a jeho česť je nad život. Nevyhľadáva boj, neváha však brániť seba i iných, ktorí to potrebujú. Je pokorný, slušný, vie poďakovať, odzdraviť, skrátka, má základy slušného správania. Znie to zdanlivo banálne, ale skúste sa prejsť po ulici a hľadať podobné banality! Nikde nič, však?

Kiežby sa Usagi nikdy nedostal na koniec svojej cesty samuraja! Kiežby tu s nami bol navždy! Ako dôkaz, že to ide – usilovať sa o to najlepšie, čo zo seba vieme vydolovať. Usagi Yojimbo robí vydavateľstvu Crew česť. Už, nech je tu pokračovanie!

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *