„Canterburské“ myši podruhé

by Sebastian Komárek

Legendy o Myší hlídce: Kniha druhá (Comics Centrum, 2018)
David Petersen, Stan Sakai, Ben Caldwell, Rick Geary, atd.

Myší Canterburské povídky jsou zpět, a s nimi se na tuzemského čtenáře opět řítí příběhy napsané a nakreslené největšími esy komiksové branže. Comics Centrum (díky všem bohům) pokračuje ve vydávání série, v níž se snoubí Ezopovy bajky, Tolkienova fantasy tvorba, literatura vrcholného středověku, a v neposlední řadě západní komiks tak, jak jej známe již od první poloviny dvacátého století. Jak si tedy stojí Legendy o Myší Hlídce: Kniha druhá v porovnání s předchozím dílem a, v konečném důsledku, s Petersenovou hlavní sérií Myší hlídka?

Porovnávání přítomného svazku s jeho předchůdcem a Myší hlídkou samotnou ve skutečnosti není ten nejlepší přístup k jeho hodnocení. Kompilace typu toho, který najdeme v Legendách, se v drtivé většině případů snaží přinést do toho či onoho univerza něco nového a dříve nevídaného, a řadě tvůrců dát možnost ukázat čtenáři svou vlastní a osobitou interpretaci. V ideálním případě je výsledek takový, že z činnosti těží jak autoři, tak čtenáři. Spisovatelé a kreslíři zanechají svůj otisk a stopu v další publikaci, a publikum se tak vyhne případné monotónnosti, obzvláště pokud hlavní sérii tvoří jeden a tentýž člověk. Porovnání LegendMyší hlídkou by proto bylo zcela zbytečné, neboť jsou to od počátku a zcela úmyslně dvě velice odlišné věci. Nu, a porovnat první díl s druhým? To by byla záležitost nanejvýš subjektivního rázu. V jednom svazku je obsažena celá řada krátkých povídek, a je na každém individuu, na každém jednotlivém čtenáři, které z nich se mu líbí a které ne. Styl a premisa druhého dílu je totiž totožná s těmi z prvního – skupina středověkých myší se sejde v hostinci, aby si vyprávěly příběhy, a ta, jejíž příběh bude hostinskou označen za nejlepší, se může těšit na smazání svého finančního dluhu v řečeném hostinci. Ano, skoro jako když se poutníci z Chaucerových Canterburských povídek předháněli ve vyprávění s vidinou toho, že se jeden z nich bude moci zadarmo navečeřet.

Nu, a opět je z čeho vybírat. Komiksoví tvůrci všech možných stylů a žánrů ukázali své schopnosti, tlumočené roztomilými myšmi, posedávajícími a popíjejícími v přátelském prostředí zvířecí hospody. Okolo tuctu povídek je proto schopno nabídnout téměř každému „to jeho“, takže ať už se čtenáři líbí Petersenova Myší hlídka samotná, příběhy klasického ražení, roztomilé (až „animácky“ vypadající) vyprávění, němý komiks ve stylu dřevořezby, komiks doprovázený verši a rýmy, anebo snad dokonce doprovázen hudebními notami, najde v knize to, po čem jeho srdce touží. Počínaje Stanem Sakaiem, jehož tvorba je tak či onak známá zejména díky antropomorfizovaným a převelice roztomilým zvířátkům, se dostáváme přes romantický příběh ve stylu Malé mořské víly až po povídky o tom, jak myši přelstily lišáky, anebo o těžkých začátcích a „kariérním“ postupu jednoho „bažanta“ z řad Hlídky.

Rozmanitost příběhů je přirozeně doprovázena ještě větší rozmanitostí vizuální. Kupříkladu takový výše zmíněný Sakai svou vlastní povídku přirozeně zpracoval po svém, takže by si nezasvěcený mohl myslet, že je součástí „Yojimbovského“ univerza. Nu, a po takovém pěkném startu se čtenářovo oko mnohdy až nestačí divit tomu, na co všechno se dívá. Od klasické kresby, přes art vyvedený na počítači, až po malbu hodící se spíše do muzea. Prostě a jednoduše se zde jedná o klasickou kompilaci příběhů pocházející od tuctu různých tvůrců. Něco, co jsme (nejen) v komiksovém médiu viděli už mnohokrát, nicméně něco, co jen stěží omrzí nebo zevšední.

Máte-li tedy rádi Myší hlídku Davida Petersena, její „spin-off“ a rozšíření, Legendy o Myší hlídce, vám rozhodně mají co nabídnout. A koneckonců i těm, kteří hlavní sérii neznají a nikdy ji nečetli, protože ačkoli oba komiksy sdílí jedno „univerzum“, žádná přímá příběhová spojitost mezi nimi není. Knihu si tedy užijí i „pouzí“ zájemci o dobré vyprávění a umně vyvedenou kresbu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *