Bylo nebylo…

by Erik Kriššák

Goon: Drsný kšefty (Comics Centrum, 2017)
Eric Powell

Kde bolo, tam bolo, žil raz jeden chlapec, ktorého vychovával dobrá tetuška v priaznivom hravom prostredí cirkusu, a ten sa vďaka svojej dobrej povahe a zmyslu pre česť, spravodlivosť, odplatu a ďalšie spoločensky žiaduce vlastnosti stal hviezdou komiksovej série Goon.  Bol to, ako ste si už určite uvedomili, výnimočný jedinec, ktorého čakal vznešený osud vzoru pre nastupujúce generácie. Vo svojej čiare života mal vpísané veľké veci. Pre svoje dobré srdce sa stal prirodzenou autoritou, zasvätil svoj život ochrane slabších, neváhal pomôcť zbaviť svet veľkého gangstra, neváhal využiť jeho vplyv k tomu, aby bol svet lepším miestom… Pre neho. Goon je predsa zabijak, nie Pápež! Vitajte do roku nula najznámejšieho likvidátora zombií a iných netvorov, ako sú mentálne retardované deti, chromé babičky a iná pliaga!

Drsný kšefty – kniha, ktorá nás vracia na úplný začiatok Goonovej kariéry, k prvotine, ktorej tri čísla si autor Eric Powell načmáral kdesi v 90. rokoch. Potom trpezlivo čakal, kým sa Goon preslávi u Dark Horse a môže ju ponúknuť verným (a platiacim) fanúšikom, čoby kuriozitu. Sebakriticky sa v úvodníku vyjadril k svojej kresličskej prvotine a naozaj. Kresba je trošku iná, než poznáme z neskoršej tvorby.

Je surovšia, nie som práve expert na kreslenie (čítaj – viem, že existujú farbičky, fixky, ceruzky, temperky, vodovky, počítačové programy a mal som výtvarnú výchovu na ZŠ, ale to je tak všetko), mal som z nej miestami dojem, akoby som videl tu Bisleyho, tam Mignolu a dokonca som občas zachytil aj kukuče á la Corben. Však si pozrite okolité ukážky.

Príbehovo je to čistá zábava. Nekorektná, opĺzla, fekálna, krutá a nekorektná tak, že by z nej aj Cynická obluda chytila mindrák. Nič nie je dosť absurdné, aby to nešlo zakomponovať do deja (Mickeyho motorová píla bola chutnučká), je to skrátka komiks bez zábran.

Napriek tomu, že ide o chronologicky najstaršie Goonove príbehy, je dobré, že vyšli až teraz. Myslím, že vydať nulté číslo na počiatku, dnes by sme sa o sérii nebavili. Je to publikácia určená vyslovene skalným fanúšikom.

Zároveň je neuveriteľne krátka. Tri príbehy, niekoľko stripov, množstvo skicárov, aj tak majú pevné dosky  obalu takmer rovnakú hrúbku ako samotné strany knihy. Finta prilepiť ju k radovej knihe (sedmičke) a núkať ju za rovnakú cenu, vyšla vydavateľovi na jednotku. To však neznamená, že nestojí za pozornosť. Práveže stojí! V ktorom inom komikse by ste videli planúceho upíra po „madmaxovsky“ vytrčeného na kapote auta? Kde inde by ste videli vymetať diabla skákaním nebohej obeti po bruchu?

A preto, milí obdivovatelia, neváhajte a bežte na stránky vydavateľa, kde si titul pekne objednáte a zahodíte zábrany!

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *