Bokovky

by Tereza „Kadet“ Kadečková

Spider-Man / Deadpool #02: Bokovky (Crew 2018)
Scénář: Scott Aukerman, Joshua Corin, Gerry Duggan, Nick Giovannetti, Penn Jillette, Paul Scheer
Kresba: Reilly Brown, Scott Koblish, Todd Nauck, Tigh Walker

První kniha dobrodružství Spídi a Deadpoola skončila cliffhangerem. Oba hrdinové jsou na ostří nože potom, co Deadpool zabil Petera Parkera. Čtenář se tak těší na to, jak červeňáčci svůj spor vyřeší. Ale místo toho dostane Bokovky.

Bokovky jsou přesně to, co byste od takového názvu čekali. Příběhy, které se staly mimo hlavní dějovou linku. Hoši se dostanou do Hollywoodu, kde se natáčí film o Deadpoolovi, zachraňují demokracii, bojují se Saturnem nebo s kultem čarodějnic. Všechno to zvládají s vtipem a hláškami, které zachraňují i to, že nás scénáristi napínají v hlavním příběhu.

Spíďa a Deadpool mají zvláštní vztah. Nejradši by se někdy propleskli navzájem, ale vlastně je mezi nimi zvláštní respekt a partnerství. Takže i když u toho kňučej, vždycky si navzájem pomůžou. Natržený trhák! je příběh, který druhou knihu otvírá. Deadpool dostane nabídku účastnit se natáčení filmu o něm samém jako kaskadér. Samozřejmě s nadšením přijímá a bere sebou Spider-mana, protože ten už má s Hollywoodem zkušenosti. Tenhle příběh si střílí z filmového průmyslu, takže vyvolá pobavení, protože se nejednou trefí do černého.

Druhý příběh Předvolební chaos nás vrátí do šedesátých let. Tentokrát na frak dostanou volby a podplácení novin – a i když si komiks dělá legraci z Amerických voleb, velmi snadno se situace z komiksu přenesou i do našeho prostředí. Deadpool a Spíďa tu stojí na opačné straně barikády, ale to jim nezabrání nakonec spojit síly a pokusit se zachránit demokracii jak ji známe.

Následující komiks Změna partnerů! je jedno velké bourání čtvrté zdi, kde si scénárista Penn Jillette dělá co chce a prohodí svou postavu Tella s Deadpoolem. Může tak kouzlit na jevišti zatímco Tell se Spíďou bojují s francouzskou iluzionistkou. Tady je potřeba vyšvihnout kresbu Scotta Koblishe, který odvedl skvělou práci ve vyobrazování chaosu. Příběh díky němu utíká rychle a akčně, ale je přehledný.

Poslední dva příběhy se odehrávají v zimě. Vánoční speciál nutí Deadpoola a Spider-mana bojovat se Saturnem, zatímco si ostatní Avengeři užívají vánoční párty. Jak už to tak ve Vánočních příbězích bývá, připomenou nám, čím jsou vlastně Vánoce skvělé a proč bychom si je měli užívat. Následují Monstra utržená ze řetězu, kde se banda čarodějných studentek snaží oživit svou ředitelku přes Deadpoolovu ženu Shiklah. Bohužel se seknou, protože Deadpool má dvě pravé lásky, což Spider-mana opravdu nepotěší. I tady je krásná kresba Tighe Walkera, doplněná o živý colouring  Rachelle Rosenbergové. Scénář oplývá vtipem – jak jinak, když Deadpool vyvádí pitomosti a Spider-man je posedlý zlým duchem?

Když jsem Bokovky rozečetla, neměla jsem radost z toho, že se ani nedotkly hlavního příběhu. Ale kvalita příběhů hodně rychle nedostatek hlavní linky nahradila. Všechny příběhy jsou vtipné, akční, není v nich moc hluchých míst. Každá kapitola mění kreslíře, ale i kresba je podařená. Jinými slovy jsou Bokovky to, co od Deadpoola a Spider-mana chcete. Jsou sranda, jsou přehledné a hlavně ukazují nejlepší partnerskou spolupráci, jaká u těhlech dvou jde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *