Bohové za velkou louží

by Tereza „Kadet“ Kadečková

Američtí bohové (Crew, 2018)
Neil Gaiman, Philip Craig Russell,Colleen Doranová, Scott Hampton, Philip Craig Russell, Walter Simonson

Stín si odpykává svůj čas ve vězení. Už to má za pár, těší se domů na pořádnou koupel, na dobrou večeři a hlavně na svou ženu Lauru. Jenže se domů dostane o několik dní dřív, než původně měl. Laura totiž měla autonehodu a zemřela, a tak se Stín vydává domů. Cestou potkává pana Středu, který ví víc, než by obyčejný chlápek měl, a nabídne Stínovi práci, která není tak úplně legální a vlastně ani normální.

Jestli jste četli stejnojmennou knihu od Neila Gaimana, četli jste i tenhle komiks. Adaptace Amerických bohů je přesná scénu po scéně. Sledujeme osud Stína, jak se setkává s věcmi a lidmi, které nechápe a ani chápat nechce. Varování nebere vážně, a to ani tehdy, když se porve s Lupruchánem, mluví s ním televize nebo mu půlnoční sestra daruje měsíc. Spolu s jeho příběhem se taky seznamujeme s tím, jak se bohové dostali do Ameriky a jak se srovnávají se situací, kdy už je nikdo neuctívá.

Američtí bohové jsou zábavnější jako knížka, která snese víc, než komiks. V komiksové formě se vyprávění táhne, i když scénárista P. Craig Russell určitě dělal, co mohl. Neznamená to, že není zábavné, ale Gaimanovy příběhy útočí na čtenářovu fantazii, nutí je si představovat a jít s proudem slov, což v komiksu, kde za nás všechny představy vyřešil kreslíř Scott Hampton, prostě není ono. Takže můžete sledovat Stínovu cestu, užívat si bohů a jejich zlomyslností, ale pokud vás příběh nechytí od začátku, není tu žádný zvratný bod, kdy by se to v průběhu mohlo změnit.

Co se kresby týče, je příjemná na pohled. Většina prostředí kolem Stína vzdává hold jeho jménu a je ponořená do stínů, mezikapitoly jsou na druhou stranu často vykresleny v jasných barvách a dodávají tak komiksu život. Americké bohy dostal na starost Scott Hampton, ale na mezikapitolách se střídají další kreslíři například Walter Simonson, Laura Martinová nebo Colleen Doranová.

Jestli jste už od Neila Gaimana něco četli, víte, co očekávat. Příběh, který je spíš vyprávěním a zážitkem bez šokujících odhalení a překvapení. Je to cesta, po které se musíte vydat s autorem a užívat si, co se děje. Američtí bohové jako komiks nejsou špatní, ale nebude to šálek čaje pro každého, protože postrádají tu fantazii, kterou měli v prozaické formě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *