Bleskem pro ránu

by Erik Kriššák

Flash: Ranaři vracejí úder (Crew, 2019)
Joshua Williamson, Carmine Di Giandomenico, Jesus Merino, Neil Googe

V rámci Znovuzrození hrdinů DC vychádza hneď niekoľko dobrých superhrdinských komiksov. Na prvú priečku obľúbenosti sa u mňa nenápadne šplhá Flash a len to, že Detective Comics je navyše tímovka, mu zatiaľ uberá na skóre. Avšak! O tím nie je núdza ani v knihe Ranaři vracejí úder.

Captain Cold, Mirror Master, Golden Glider, Weather Wizard, Heat Wave a Trickster. Šestica záporákov, zločincov, parťákov, ktorí sa v prípade núdze neváhajú vložiť aj do záchrany mesta, ktoré inak veselo okrádajú. Pokiaľ táto kniha nie je vaším prvým superhrdinským komiksom, musí vám byť jasné, že zasa vymyslia nejaký geniálny plán, ako vybabrať s Flashom a vyjde im to. Takmer. Ako vždy. Nasleduje tradičná otcovská dráma a záverečný šokujúci návrat nemenovanej postavy. Zasa ako vždy…

Sila mainstreamového superhrdinského komiksu tkvie už dlhšiu dobu v inom. Vo vzťahoch, telenovelách, poľudšťovaní hrdinov aj zločincov. Scenárista Joshua Williamson to dobre vie a ešte je aj zdatný profesionál. Nečudujte sa, že mu Flash ide od ruky. Jeho scenáre sú súdržné, postavy v nich doslova dýchajú a človek sa necíti ako mucha, ktorá sa snaží preletieť sklom zatvoreného okna a nechápe, prečo to nejde. Ešte aj aj najočividnejšia slabina komiksu, variácie „flashovských“ hrdinov s rovnakými menami (Kid Flash Wally West, Flash Wally West), ktoré mätú tých, čo u nás aspoň troška komiks poznajú, zvláda podať tak, že sa čitateľ chytá, prípadne nepotrebuje navštíviť psychiatra. A fungujem mu tak dobre, že si málokto uvedomí, že Flash zvyknutý previbrovať akýmkoľvek materiálom poslušne čaká na popravčiu čatu priviazaný ku kolu. Poslušne plní príkazy obyčajných gaunerov, ktorých by v stotine sekundy odzbrojil a ešte by stihol na opačnom konci svetadiela skonzumovať pizzu. Poslušne… a tak ďalej. Keď sa nad tým zamyslíte, nie je ľahké stavať prekážky do cesty superrýchlemu maníkovi, ktorý popiera čas i hmotu.

Kresba v podaní talianskeho výtvarníka Carmine Di Giandomenica neruší. Podobne ako Španiela Jesusa Merina. Ešte aj „jednoduchší“ Brit Neil Googe zapadá do predajných vzorcov vizuálu pre masy. Ukážky sú naokolo, tak posúďte sami.

Kebyže by som musel zostavovať rebríček najlepších komiksov v rámci projektu Znovuzrození hrdinů DC, Flash atakuje najvyššie priečky. Ranaři vracejí úder v paperbackovom prevedení, zošitov je tu presne sedem (#14-#20), čítajú sa však rýchlo. Priam bleskovo, napokon, bleskov je v tomto komikse viac ako pri prietrži mračien v búrkovej sezóne. Pokiaľ udržíte tempo, stihnete si knihu kúpiť so zľavou priamo u vydavateľa. Na čo ešte čakáte?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *